Question

Snake River Sawmill manufactures two lumber products from a joint milling process. The two products developed...

Snake River Sawmill manufactures two lumber products from a joint milling process. The two products developed are mine support braces (MSB) and unseasoned commercial building lumber (CBL). A standard production run incurs joint costs of $410,000 and results in 71,000 units of MSB and 101,000 units of CBL. Each MSB sells for $5, and each unit of CBL sells for $13.

  1. Assume the commercial building lumber is not marketable at split-off but must be further planed and sized at a cost of $471,400 per production run. During this process, 11,100 units are unavoidably lost; these spoiled units have no value. The remaining units of commercial building lumber are saleable at $13.00 per unit. The mine support braces, although saleable immediately at the split-off point, are coated with a tarlike preservative that costs $210,000 per production run. The braces are then sold for $10.50 each. Using the net-realizable-value basis, compute the completed cost assigned to each unit of commercial building lumber. (Round the calculation of "Relative Proportion" to the nearest whole percent. Round your final answer to 2 decimal places.)

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
1. Tonton Company manufactures two products, Alpha and Omega, from a joint process. One production run...
1. Tonton Company manufactures two products, Alpha and Omega, from a joint process. One production run costs P539,200 resulting to 1,000 units of Alpha and 4,000 units of Omega. Neither product is saleable at split off but must be further processed such that the separable cost for Alpha is P213.30 per unit and for Omega is P80 per unit. The final market value for Alpha is P510 and for Omega is P360. The joint cost allocated to Alpha using constant...
Physical Units Method, Relative Sales-Value-at-Split-off Method, Net Realizable Value Method, Decision Making Sonimad Sawmill, Inc. (SSI),...
Physical Units Method, Relative Sales-Value-at-Split-off Method, Net Realizable Value Method, Decision Making Sonimad Sawmill, Inc. (SSI), purchases logs from independent timber contractors and processes them into the following three types of lumber products: Studs for residential construction (e.g., walls and ceilings) Decorative pieces (e.g., fireplace mantels and beams for cathedral ceilings) Posts used as support braces (e.g., mine support braces and braces for exterior fences around ranch properties) These products are the result of a joint sawmill process that involves...
Newcastle​ Sawmill, Inc.,​(N​SI), purchases logs from independent timber contractors and processes the logs into three types...
Newcastle​ Sawmill, Inc.,​(N​SI), purchases logs from independent timber contractors and processes the logs into three types • Studs for residential buildings (walls, ceilings) • Decorative pieces (fireplace mantels, beams for cathedral ceilings) • Posts used as support braces (mine support braces, braces for exterior fences on ranch properties) of lumber products. These products are the result of a joint sawmill process that involves removal of bark from the​ logs, cutting the logs into a workable size​ (ranging from 8 to...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and corsol. The joint costs for one batch are as follows: Direct materials $60,000 Direct labor 36,000 Overhead 26,000 At the split-off point, a batch yields 1,700 barlon, 2,300 selene, 2,200 plicene, and 4,000 corsol. All products are sold at the split-off point: barlon sells for $18 per unit, selene sells for $22 per unit, plicene sells for $30 per unit, and corsol sells for...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and corsol. The joint costs for one batch are as follows: Direct materials $75,000 Direct labor 35,000 Overhead 27,000 At the split-off point, a batch yields 1,400 barlon, 2,500 selene, 2,400 plicene, and 3,400 corsol. All products are sold at the split-off point: barlon sells for $17 per unit, selene sells for $23 per unit, plicene sells for $26 per unit, and corsol sells for...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and corsol. The joint costs for one batch are as follows: Direct materials $67,500 Direct labor 32,000 Overhead 27,000 At the split-off point, a batch yields 2,000 barlon, 2,300 selene, 2,200 plicene, and 3,700 corsol. All products are sold at the split-off point: barlon sells for $15 per unit, selene sells for $20 per unit, plicene sells for $26 per unit, and corsol sells for...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and corsol. The joint costs for one batch are as follows: Direct materials $60,000 Direct labor 34,000 Overhead 26,000 At the split-off point, a batch yields 1,400 barlon, 3,200 selene, 3,100 plicene, and 3,500 corsol. All products are sold at the split-off point: barlon sells for $17 per unit, selene sells for $21 per unit, plicene sells for $26 per unit, and corsol sells for...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and...
Sales-Value-at-Split-off Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and corsol. The joint costs for one batch are as follows: Direct materials $67,500 Direct labor 34,000 Overhead 27,000 At the split-off point, a batch yields 1,400 barlon, 3,100 selene, 3,000 plicene, and 3,100 corsol. All products are sold at the split-off point: barlon sells for $17 per unit, selene sells for $22 per unit, plicene sells for $29 per unit, and corsol sells for...
Physical Units Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene,...
Physical Units Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and corsol. The joint costs for one batch are as follows: Direct materials $67,900 Direct labor 34,000 Overhead 25,500 At the split-off point, a batch yields 1,400 barlon, 2,600 selene, 2,500 plicene, and 3,500 corsol. All products are sold at the split-off point: barlon sells for $15 per unit, selene sells for $20 per unit, plicene sells for $26 per unit, and corsol sells...
Physical Units Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene,...
Physical Units Method Alomar Company manufactures four products from a joint production process: barlon, selene, plicene, and corsol. The joint costs for one batch are as follows: Direct materials $63,228 Direct labor 35,957 Overhead 28,273 At the split-off point, a batch yields 1,174 barlon, 2,699 selene, 3,169 plicene, and 4,694 corsol. All products are sold at the split-off point: barlon sells for $15 per unit, selene sells for $21 per unit, plicene sells for $28 per unit, and corsol sells...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT