Question

Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past...

Cost Behavior

Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $1,825,000 + $350X, where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 36,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected.

Required:

If required, round your answers to the nearest cent.

1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha last year?

$fill in the blank 1

2. What is the total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year?

$fill in the blank 2

3. What is the total variable maintenance cost incurred by Alisha last year?

$fill in the blank 3

4. What is the maintenance cost per unit produced?

$fill in the blank 4per unit

5. What is the fixed maintenance cost per unit?

$fill in the blank 5per unit

6. What is the variable maintenance cost per unit?

$fill in the blank 6per unit

7. Alisha management could improve its cost function to better understand past maintenance costs and predict future maintenance costs by.

Homework Answers

Answer #1

1.total Maintenance Cost during last year=$14425000.

calculation:-

total Maintenance Cost= $1,825,000+$350x36000 =$14425000.

2.total fixed maintanance cost incurred during last year=$1825000.

3.total variable maintanace cost in last year=$350 per stent x36000 stents=$12600000.

4.maintanace cost per unit produced=total maintanace cost/units produced=$14425000/36000 units=$400.69 per stent

5.fixed maintanace cost per unit=total fixed maintanace cost/units produced=$1825000/36000 stents=$50.69 per stent.

6.variable maintanace cost per stent=total variable cost/total stents produced=$12600000./36000=$350 per stent.

7. Maintenance Cost = $1,825,000 + $350X

at any point using the above formula,the company can find the total maintanance cost by putting the value of number of units at that point

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past...
Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $386,000 + $17.40X where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 70,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected. Required: 1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to the nearest dollar....
Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past...
Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $2,225,000 + $150X, where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 63,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected. Required: If required, round your answers to the nearest cent. 1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha...
Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha...
Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $2,100,000 + $125X, where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 44,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected. if required, round your answers to the nearest cent. 1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha last year? $...
Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25,000 units. The following cost...
Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25,000 units. The following cost data represents average cost per unit for 15,000 units of production. Average Cost per Unit Direct Materials $13           Direct Labor 10           Indirect Materials 1           Fixed manufacturing overhead 5           Variable manufacturing overhead 2           Fixed selling and administrative expenses 8           Variable sales commissions 25           Using the cost data from Rose Company, answer the following questions: A. If 10,000 units are produced, what is the variable cost...
Seabury, Inc., a manufacturer of disposable medical supplies, prepared the following factory overhead cost budget for...
Seabury, Inc., a manufacturer of disposable medical supplies, prepared the following factory overhead cost budget for the Assembly Department for October. The company expected to operate the department at 100% of normal capacity of 25,000 hours. Variable costs: Indirect factory wages $150,000 Power and light 29,500 Indirect materials 17,000 Total variable cost $196,500 Fixed costs: Supervisory salaries $125,000 Depreciation of plant and equipment 49,000 Insurance and property taxes 29,750 Total fixed cost 203,750 Total factory overhead cost $400,250 During October,...
E5-2 Determining Cost Behavior and Calculating Expected Cost [LO 5-1] Morning Dove Company manufactures one model...
E5-2 Determining Cost Behavior and Calculating Expected Cost [LO 5-1] Morning Dove Company manufactures one model of birdbath, which is very popular. Morning Dove sells all units it produces each month. The relevant range is 0–1,800 units, and monthly production costs for the production of 1,400 units follow. Morning Dove’s utilities and maintenance costs are mixed with the fixed components shown in parentheses.    Production Costs Total Cost Direct materials $ 2,100 Direct labor 7,300 Utilities ($100 fixed) 560 Supervisor’s salary...
Predetermined Overhead Rate, Applied Overhead, Unit Cost Ripley, Inc., costs products using a normal costing system....
Predetermined Overhead Rate, Applied Overhead, Unit Cost Ripley, Inc., costs products using a normal costing system. The following data are available for last year: Budgeted:       Overhead      $343,000       Machine hours      88,000       Direct labor hours      9,800 Actual:       Overhead      $342,200       Machine hours      85,800       Direct labor hours       9,580       Prime cost      $1,464,700       Number of units      180,000 Overhead is applied on the basis of direct labor hours. Required: 1. What was the predetermined overhead rate? $fill in the...
Learned Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $...
Learned Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 5.00 Direct labor $ 3.60 Variable manufacturing overhead $ 1.20 Fixed manufacturing overhead $ 29,250 Sales commissions $ 0.40 Variable administrative expense $ 0.30 Fixed selling and administrative expense $ 9,750 Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 6,500 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred...
Product Decisions Under Bottlenecked Operations Youngstown Glass Company manufactures three types of safety plate glass: large,...
Product Decisions Under Bottlenecked Operations Youngstown Glass Company manufactures three types of safety plate glass: large, medium, and small. All three products have high demand. Thus, Youngstown Glass is able to sell all the safety glass that it can make. The production process includes an autoclave operation, which is a pressurized heat treatment. The autoclave is a production bottleneck. Total fixed costs are $239,000 for the company as a whole. In addition, the following information is available about the three...
Creating and Using a Cost Formula Big Thumbs Company manufactures portable flash drives for computers. Big...
Creating and Using a Cost Formula Big Thumbs Company manufactures portable flash drives for computers. Big Thumbs incurs monthly depreciation costs of $16,000 on its plant equipment. Also, each drive requires materials and manufacturing overhead resources. On average, the company uses 10,400 ounces of materials to manufacture 5,200 flash drives per month. Each ounce of material costs $3.00. In addition, manufacturing overhead resources are driven by machine hours. On average, the company incurs $20,800 of variable manufacturing overhead resources to...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • Emerald Co. uses a perpetual inventory system and records purchases of merchandise at net cost. The...
    asked 24 minutes ago
  • Movie stars and U.S. presidents have fished Pyramid Lake. It is one of the best places...
    asked 58 minutes ago
  • what advantages do percent distributions have over frequency distributions when comparing populations at different years?
    asked 1 hour ago
  • Richard has just been given a 6-question multiple-choice quiz in his history class. Each question has...
    asked 1 hour ago
  • Write about westernized elements in life; westernization in our life, and this includes Americanization.
    asked 2 hours ago
  • The college Physical Education Department offered an Advanced First Aid course last summer. The scores on...
    asked 2 hours ago
  • Researchers hypothesized that increasing a woman's level of arousal would increase her perceptions of attractiveness of...
    asked 2 hours ago
  • Equation 37-14b in the textbook gives the energy emitted by Hydrogen when electrons transition between states...
    asked 2 hours ago
  • Theory of Computation Please provide explanation too on how it works a. Give an NFA recognizing...
    asked 2 hours ago
  • Question 1 A sequential pattern detection circuit (state machine) has input A and output Y, which...
    asked 2 hours ago
  • Natural Foods Inc. is planning to invest in new manufacturing equipment to make a new garden...
    asked 3 hours ago
  • Explain why a callable bond's price would be expected to decline less than an otherwise comparable...
    asked 3 hours ago