Question

# The following data for ages of 25 drivers how responded to a call to raising in...

The following data for ages of 25 drivers how responded to a call to raising in the Rally of Kingdom last year, complete the following table to prepare a
- frequency distribution table

- Cumulative frequency

- Relative frequency

- Cumulative relative frequency of driver’s ages

- Find the percent of drivers less than 28 year.

- Find the percent of driver more than 26 years.

- Find the percent of drivers in between 22 to 30 years.

If you know:

 21 19 22 19 18 19 28 24 26 21 21 19 28 21 19 30 20 32 29 30 18 21 19 18 22

 Class no. Class boundary Class tallies F Cumulative frequency Relative frequency Cumulative Relative Frequency Cumulative Percent = CRF * 100 1 18 ≤ x < 20 | | | | | | | | | 9 9 9/25=0.36 0.36 0.36*100=36% 2 20 ≤x< 22 | | | | | | 6 9+6=15 6/25=0.24 0.36+0.24=0.60 0.60*100=60% 3 22 ≤x< 24 | | 2 15+2=17 2/25=0.08 17/25=0.68 0.68*100=68% 4 24 ≤x< 26 | 1 17+1=18 1/25=0.04 0.68+0.04=0.72 0.72*100=72% 5 26 ≤x< 28 | 1 18+1=19 1/25=0.04 19/25=0.76 0.76*100=76% 6 28 ≤x< 30 | | | 3 19+3=22 3/25=0.12 0.76+0.12=0.88 0.88*100=88% 7 30 ≤x≤32 | | | 3 22+3=25 3/25=0.12 25/25=1.00 1.00*100=100% total 25 25 No total 1.00 No total No total
 Class no. Class boundary Class tallies F Cumulative frequency Relative frequency Cumulative relative frequency Cumulative Percent 1 18 ≤ x < 20 | | | | | | | | | 9 9 0.36 0.36 0.36*100=36% 2 20 ≤ x < 22 | | | | | | 6 15 0.24 0.60 0.60*100=60% 3 22 ≤ x < 24 | | 2 17 0.08 0.68 0.68*100=68% 4 24 ≤ x < 26 | 1 18 0.04 0.72 0.72*100=72% 5 26 ≤ x < 28 | 1 19 0.04 0.76 0.76*100=76% 6 28 ≤ x < 30 | | | 3 22 0.12 0.88 0.88*100=88% 7 30 ≤ x ≤ 32 | | | 3 25 0.12 1.00 1.00*100=100& total 25 25 No total 1.00 No total No total

P. of less than 28 years = (19 /25) *100 = 76%

P. for more than 26 years = (7/25)*100 = 28%

P. in between 22 – 30 years = ((2+1+1+3) / 25)*100 = 28%

You have done all the parts correctly! I only have some comments.

In the tables, the last row, the number alignment has to be done corretly, The total number ie 25 has to be under the frequency column. While calculating the cumulative relative ferquency, you could simply divide the cumulative frequncy by total. I had observed that you have alternatively done this and the rest of the you had added the relative frequencies. I suggestt you be consistent. However, I am sure, you will be submitting the second table.

The calculations of the probabilities are correct! You could still show all frequencies while calculating.

Percent of drivers less than 28 years: Percent of drivers more than 26 years= Percent of drivers in between 22 to 30 years= #### Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

##### Need Online Homework Help?

Most questions answered within 1 hours.

##### Active Questions
• Infinity Designs, an interior design company, has experienced a drop in business due to an increase...
• What is the difference between prezygotic and postzygotic reproduction barriers (reproductive isolating mechanisms, RIMs) between species...
• What government policies are likely to restrict international trade? Are these effects likely to affect that...
• PEST Analysis on Art Gallery in Canada? (Toronto) - Political - Economic - Social - Technological
• What activities or functions do all managers perform regularly? How do these functions apply to the...
• Critically evaluate Geoff Scott’s argument that shareholders are expecting a dividend and if not paid one...