Question

Bombair Retail Store orders accent chairs 10 times per year from Axium Manufacturing. The reorder point...

Bombair Retail Store orders accent chairs 10 times per year from Axium Manufacturing. The reorder point without safety stock is 100 chairs. The following demand probabilities during the lead time is shown in the table:

Demand During Lead Time Probability
0 0.1
100 0.1
200 0.2
300 0.4
400 0.2

The carrying cost is $30 per unit per year and the cost of a stockout is $70 per chair per year. How much safety stock should be carried?    [9 points]

A.

The company should not carry safety stock

B.

The company should carry safety stock of 100 units i.e. ROP of 200 unit

C.

The company should carry safety stock of 200 units i.e. ROP of 300 unit

D.

The company should carry safety stock of 300 units i.e. ROP of 400 unit

Homework Answers

Answer #1

Given:

ROP = 100 chairs without safety stock

Stockout cost = $70 per chair per year

Carrying cost = $30 per chair per year

Orders per year = 10 times

Annual stockout costs = the sum of the (units short x the probability x the stockout cost/unit
x the number of orders per year)

Stock out = Demand – ROL

Thus, for the demand of 0 unit and 100 units there no stock out

Let’s consider the

1. Safety stock = SS = 0 chair. or ROL = 100 + 0 = 100

If Demand is 200 chairs and ROL = 100 chairs, then stock out = 200 – 100 – 0 = 100 units, with a probability = 0.2

If Demand is 300 chairs and ROL = 100 chairs, then stock out = 300 – 100 – 0 = 200 units, with a probability = 0.4

If demand is 400 chairs and ROL = 100 chairs, then stock out = 400 – 100 – 0 = 300 chairs, with a probability = 0.2

Expected Annual stockout cost = [(100 chairs)(0.2) + (200 chairs)(0.4) + (300 chairs)(0.2)] x [($80)(10)] = $112,000

Inventory holding cost = $0

Total Cost = $112,000

2. SS = 100 chairs or ROL = 100 + 100 = 200

If Demand is 200 chairs and ROL = 200 chairs, then stock out = 200 – 200 = 0 units, with a probability = 0.2

If Demand is 300 chairs and ROL = 200 chairs, then stock out = 300 – 200 = 100 units, with a probability = 0.4

If demand is 400 chairs and ROL = 200 chairs, then stock out = 400 – 200 = 200 chairs, with a probability = 0.2

Expected Annual stockout cost = [ (100 chairs)(0.4) + (200 chairs)(0.2)] x [($80)(10)] = $56,000

Inventory holding = SS units x holding cost = 100 chairs x $30 = $3,000

Total cost = $56,000 + $3000 = $59,000

3. SS = 200 chairs or ROL = 100 + 200 = 300

If Demand is 200 chairs and ROL = 300 chairs, then stock out = 0 units, with a probability = 0.2

If Demand is 300 chairs and ROL = 300 chairs, then stock out = 0 units, with a probability = 0.4

If demand is 400 chairs and ROL = 300 chairs, then stock out = 400 – 300 = 100 chairs, with a probability = 0.2

Expected Annual stockout cost = [ (100 chairs)(0.2) ] x [($80)(10)] = $14,000

Inventory holding = SS units x holding cost = 200 chairs x $30 = $6,000

Total cost = $14,000 + $6000 = $20,000

3. SS = 300 chairs or ROL = 100 + 300 = 400

If Demand is 200 chairs and ROL = 400 chairs, then stock out = 0 units, with a probability = 0.2

If Demand is 300 chairs and ROL = 400 chairs, then stock out = 0 units, with a probability = 0.4

If demand is 400 chairs and ROL = 400 chairs, then stock out = 0 units, with a probability = 0.2

Expected Annual stockout cost = [ 0 ] x [($80)(10)] = $0

Inventory holding = SS units x holding cost = 300 chairs x $30 = $9,000

Total cost = $0 + $9000 = $9,000

Minimum total cost if $9,600 for the safety stock of 300 chairs or ROL of 400 chairs.

Thus optimal safety stock level should be 300 chairs or ROL of 400 chairs

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
A product has a reorder point of 110 units, and is ordered four times a year....
A product has a reorder point of 110 units, and is ordered four times a year. The following table shows the historical distribution of demand values observed during the reorder period. Demand Probability 100 .3 110 .4 120 .2 130 .1 Managers have noted that stockouts occur 30 percent of the time with this policy, and question whether a change in inventory policy, to include some safety stock, might be an improvement. The managers realize that any safety stock would...
Mr. Min, a company that sells machine sets, has an ordering cost of $40 for the...
Mr. Min, a company that sells machine sets, has an ordering cost of $40 for the BB-1 set. (BB-1 stands for Body Beautiful Number 1). The carrying cost for BB-1 is $5 per set per year. To meet demand, Mr. Beautiful orders large quantities of BB-1 seven times a year. The stockout cost for BB-1 is estimated to be $50 per set. Over the past several years, Mr. Beautiful has observed the following demand during the lead time for BB-1:...
15. A store has an ordering cost of $250, a carrying cost of $4 per unit,...
15. A store has an ordering cost of $250, a carrying cost of $4 per unit, annual product demand of 6,000 units, and it purchases product from a supplier for $500 per unit, however, the supplier has offered the store a discount price of $400 if it will purchase 1,200 units; the store’s minimum total inventory cost is a. $2,407,300 b. $3,607,200 c. $3,464,000 d. $2,987,400 16. If a store has annual demand (365 days per year) of 6,000 units...
Mozer’s Garden Solutions has a chain of retail stores in the mid-west. Mozer’s orders hedge trimmers...
Mozer’s Garden Solutions has a chain of retail stores in the mid-west. Mozer’s orders hedge trimmers from a wholesaler. Every year Mozer’s requires 9,000 hedge trimmers. The trimmers cost $250 per trimmer from their wholesaler. The estimated cost of ordering at the wholesaler and paying shipping fees is $200 per order: K = $200 The holding cost per hedge trimmer is estimated to be 10% of the cost of the trimmer h = 0.1 × $250 = $25 The EOQ...
The Queens Box Company experiences a constant demand of 48,000 boxes per year to operate its...
The Queens Box Company experiences a constant demand of 48,000 boxes per year to operate its business. The unit cost is .30 (cents). Placing an order costs $20 and annual carrying costs are $2/unit. The company operates 250 days per year and maintains a safety stock of 576 boxes. The lead time for an order of boxes is 4 business days. The EOQ (rounded to the nearest whole number) is: a. 576 units C. 3098 units b. 490 units d....
Bob Sean, manager at Ikea is responsible for managing the inventory of computer desks. Bob isn't...
Bob Sean, manager at Ikea is responsible for managing the inventory of computer desks. Bob isn't talkative about his inventory, but you have managed to extract the following information from him: It costs $35 to place an order. Each computer desk costs $31.33. Annual per unit holding cost is 30% of item value. Average daily demand is 100 writing desks. Standard deviation of demand during lead time is 51.96. Lead time to receive a computer desk from a supplier is...
You manage inventory for your company and use a continuous review inventory system to control reordering...
You manage inventory for your company and use a continuous review inventory system to control reordering items for stock. Your company is open for business 300 days per year. One of your most important items experiences demand of 20 units per day, normally distributed with a standard deviation of 3 units per day. You experience a lead time on orders from your supplier of six days with a standard deviation of two days. The unit price, regardless of order size,...
Ace Manufacturing produces commercial lawnmowers units in batches. the company estimates the demand for the year...
Ace Manufacturing produces commercial lawnmowers units in batches. the company estimates the demand for the year is 10,000 units. It costs about $80 to set up the manufacturing process, and the carrying cost is about 70 cents per unit per year. When the production process has been set up, 120 lawnmowers units can be made daily. The demand during the production period is approximately 60 units per day. The company operates its production area 167 days per year and includes...
During the year, Zhang Zhang Inc. inventory purchases were as follow: Quarter Unit Purchased Cost per...
During the year, Zhang Zhang Inc. inventory purchases were as follow: Quarter Unit Purchased Cost per Unit Total 1 200 $ 2.30 $ 460 2 300 2.5 750 3 100 2.9 290 4 100 3.1 310 700 $ 1,810 Beginning inventory was 300 units at $2 per unit = $600 Sales for the year were 800 units What is the COGS for the year under FIFO? [For practice purpose, try to calculate COGS under LIFO and ending inventory under both...
Purinnerds Dog Food is a very popular product at Kay Gnetin’s corner grocery. Demand for this...
Purinnerds Dog Food is a very popular product at Kay Gnetin’s corner grocery. Demand for this is relatively constant, and the total demand for the year is 1,200 bags. The cost of placing an order is $50, while the holding cost is $3 per unit per year. The store is open 300 days per year. Lead-time for this is 8 days. Currently, Kay orders 50 time per year. If Kay places 50 orders per year, what would her annual total...