Question

1.Suppose a refrigerator that sells for $700 costs $85 a year for electricity. Write an expression...

1.Suppose a refrigerator that sells for $700 costs $85 a year for electricity. Write an expression for the cost to buy and run the refrigerator for x years.

2.Suppose another refrigerator sells for $1000 and costs $25 a year for electricity. Write an expression for the total cost for this refrigerator over x years.

3.Over 10 years, which refrigerator costs the most? By how much?

4.In how many years will the total costs for the two refrigerators be equal?

Homework Answers

Answer #1

1) cost of refrigerator = $ 700

cost of electricity = $ 85 / year

expression for the cost

C(x) = 85x + 700

2) expression for another refrigerator is

C(x) = 25x + 1000

3) cost of 1st refrigerator over 10 years is 85(10) + 700

= $ 1550

cost of 2nd refrigerator over 10 years is 25(10) + 1000

= $ 1250

so, cost of 1st refrigerator is more by $ 300

4) setting the two costs equal to each other

85x + 700 = 25x + 1000

x = 5

so, after 5 years the cost of two refrigerators will be equal

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Every year, Erin D’Aquanni sells 30,000 cases of her Famous Spaghetti Sauce. It costs her $1...
Every year, Erin D’Aquanni sells 30,000 cases of her Famous Spaghetti Sauce. It costs her $1 per year in electricity to store a case, plus she must pay annual warehouse fees of $20 per case for the maximum number of cases she will store. If it costs her $750 to set up a production run, plus $8 per case to manufacture a single case, how many production runs should she have each year to minimize her total cost?
A sporting goods store sells 100 pool tables per year. It costs ​$50 to store one...
A sporting goods store sells 100 pool tables per year. It costs ​$50 to store one pool table for a year. To​ reorder, there is a fixed cost of ​$25 per shipment plus ​$18 for each pool table. How many times per year should the store order pool​ tables, and in what lot​ size, in order to minimize inventory​ costs?
1 A renewable energy electricity supply technology has the following characteristics: Capital cost ($) Annual operating...
1 A renewable energy electricity supply technology has the following characteristics: Capital cost ($) Annual operating cost ($) Lifetime (years) Salvage value ($) Annual electricity supplied (MWh) 300 000 27 200 25 40 000 400 1.1 If the owner can sell the electricity at 25 c/kWh, what is the simple payback period for the technology? 1.2 Would the owner invest in this technology if (s)he set a strict maximum four-year payback period? 1.3 What would the selling price for the...
1.XYZ is a retailer and sells 144,000 units per year. It purchases from a single supplier. Fixed...
1.XYZ is a retailer and sells 144,000 units per year. It purchases from a single supplier. Fixed costs per order are $846 and carrying cost is $8 per unit. How many units should XYZ purchase per order? That is, what is the Economic Order Quantity 2.XYZ is a retailer and sells 144,000 units per year. It purchases from a single supplier. Fixed costs per order are $897 and carrying cost is $10 per unit per year. In economic order quantity model, what...
You are given the following data for a dental clinic. Daily fixed costs are $2000 For...
You are given the following data for a dental clinic. Daily fixed costs are $2000 For simplicity, assume that there is only one variable input (dentists). Dentists receive $1000 per day they work. Assume output is as follows; Number of dentists 0 1 2 3 4 Quantity of services (per day) 0 8 15 21 25 Draw the total product curve Calculate the marginal product of dentists over the range provided. Calculate the average product schedule of dentists Calculate the...
Suppose Andy sells basketballs in the perfectly competitive basketball market. His output per day and costs...
Suppose Andy sells basketballs in the perfectly competitive basketball market. His output per day and costs are as follows: Output per Day (Q) Total Cost (TC) 0 $10.00 1 $20.50 2 $24.50 3 $28.50 4 $34.00 5 $43.00 6 $55.50 7 $72.00 8 $93.00 9 $119.00 1) Make a table with Quantity (Q), Total Cost (TC), Fixed Cost (FC), Variable Cost (VC), Average Total Cost (ATC), Average Variable Cost (AVC), Marginal Cost (MC), and Marginal Revenue (MR) on it. 2)...
1) A perfectly competitive firm that sells fish has a marginal cost function given by MC...
1) A perfectly competitive firm that sells fish has a marginal cost function given by MC = 3q. The market has determined a price of P = 60. How many fish will this firm produce? 2)See the previous question about the perfectly competitive fish firm. Suppose that at this level of output, the firm has average costs of production of ATC = 42. How much total economic profit will the firm earn? 3) A perfectly competitive firm will shut down...
An organization you’re involved in is planning a year-ending pizza party to celebrate another successful year....
An organization you’re involved in is planning a year-ending pizza party to celebrate another successful year. As chair of the planning committee, you’ve wisely worked a deal with a local pizza place to provide large pizzas at $8 each. The budget will allow at most $150 to cover the food. There is a $10 delivery charge. We want to know how many pizzas we can get for $150 at $8 each, plus a flat fee of $10 for delivery. 1....
Elmwood, Inc. currently sells 13,000 units of its product per year for $110 each. Variable costs...
Elmwood, Inc. currently sells 13,000 units of its product per year for $110 each. Variable costs total $85 per unit. Elmwood’s manager believes that if a new machine is leased for $224,250 per year, modifications can be made to the product that will increase its retail value. These modifications will increase variable costs by $15.00 per unit, but Elmwood is hoping to sell the modified units for $140 each. a-1. Should Elmwood modify the units or sell them as is?...
1-Suppose in one year Leo's Lemonade Stand sells 5,000 cups of lemonade at a price of...
1-Suppose in one year Leo's Lemonade Stand sells 5,000 cups of lemonade at a price of $0.25 per cup. Leo incurs the following costs for the year: cups: $40 sugar: $20 lemons: $150 water: $75 wages for Linda (the friend Leo hires to help him): $400 Recall Leo also uses $100 from his savings account to buy materials to build the stand. He forgoes $5 in interest income that he could have earned if he had left the money in...