Question

suppose that a company needs 1,500,000 items during a year and that preparation for each production...

suppose that a company needs 1,500,000 items during a year and that preparation for each production run costs $900. suppose also that it costs $25 to produce each item and $3 per year to store an item. use the inventory cost model to find the number of items in each production run so that the total cost of production and storage ave minimized.

a) ? items/run

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Suppose that a company needs 1,600,000 items during a year and that preparation for each production...
Suppose that a company needs 1,600,000 items during a year and that preparation for each production run costs $500. Suppose also that it costs $14 to produce each item and $4 per year to store an item. Use the inventory cost model to find the number of items in each production run so that the total costs of production and storage are minimized.
A company needs 150,000 items per year. It costs the company $720 to prepare a production...
A company needs 150,000 items per year. It costs the company $720 to prepare a production run of these items and $14 to produce each item. If it also costs the company $1.50 per year for each item stored, find the number of items that should be produced in each run so that total costs of production and storage are minimized. _______________items/run
A company needs 200,000 items per year. It costs the company $960 to prepare a production...
A company needs 200,000 items per year. It costs the company $960 to prepare a production run of these items and $15 to produce each item. If it also costs the company $1.50 per year for each item stored, find the number of items that should be produced in each run so that total costs of production and storage are minimized.
A company needs 450,000 items per year. It costs the company $2,160 to prepare a production...
A company needs 450,000 items per year. It costs the company $2,160 to prepare a production run of these items and $16 to produce each item. If it also costs the company $1.50 per year for each item stored, find the number of items that should be produced in each run so that total costs of production and storage are minimized. (Answer must be an exact number)
A company produces and sells 6,400 recliners each year. Each production run has a fixed cost...
A company produces and sells 6,400 recliners each year. Each production run has a fixed cost of $400 and an additional cost of $35 per recliner. To store a recliner for a full year costs $8. What is the optimal number of recliners the company should make during each production run? Do not include units with your answer.
A company produces and sells 2,500 sets of silverware each year. Each production run has a...
A company produces and sells 2,500 sets of silverware each year. Each production run has a fixed cost of $200 and an additional cost of $5 per set of silverware. To store a set for a full year costs $4. What is the optimal number of production runs the company should make each year? Do not include units with your answer.
Please answer the following question based on the information given. A warehouse needs to produce two...
Please answer the following question based on the information given. A warehouse needs to produce two types of fixtures. They have to fulfill an order for Lowe's and there is no limit to how much they can produce. The goal is to make the most profit that we can. Assume that all fixtures made will be sold. For purposes of this analysis consider that overhead and other items are included in the cost to produce each fixture. So how many...
Bruno Fruscalzo decided to start a small production facility in Sydney to sell gelato to the...
Bruno Fruscalzo decided to start a small production facility in Sydney to sell gelato to the local restaurants. His local milk supplier charges $0.50 per kg of milk plus a $21 delivery fee (the $21 fee is independent of the amount ordered). Bruno’s holding cost is $0.03 per kg per month. He needs 9000 kg of milk per month. Round your answer to 3 digits after the decimal point. Do NOT use comma in your numeric answers. Suppose Bruno orders...
Dawson Company produces and sells 80,000 boxes of specialty foods each year. Each box contains the...
Dawson Company produces and sells 80,000 boxes of specialty foods each year. Each box contains the same assortment of food. The company has computed the following annual? costs: Cost Item Total Costs Variable production costs $400,000 Fixed production costs 480,000 Variable selling costs 320,000 Fixed selling and administrative costs 200,000 Total costs $1,400,000 DawsonDawson normally charges $ 25 per box. A new distributor has offered to purchase 8,000 boxes at a special price of $ 22 per box.Dawson will incur...
Randy and Rafi’s multimedia company anticipates that there will be a demand for 20,000 copies of...
Randy and Rafi’s multimedia company anticipates that there will be a demand for 20,000 copies of a certain DVD during the next year. It will cost the company $0.50 to store a DVD for one year. Each time it must make additional DVDs, it costs $200 to set up the production equipment. How many DVDs should the company make during each production run to minimize its total storage and setup cost? Assume that each production starts once the previous storage...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT