Question

Cranberry Wood Products Inc. spends an average of $9.30 in labor and $12.60 in materials on...

Cranberry Wood Products Inc. spends an average of $9.30 in labor and $12.60 in materials on every unit it sells. Sales commissions and shipping amount to another $3.10. All other costs are fixed and add up to $149,000 per month. The average unit sells for $32.00.

  1. What is Cranberry's contribution? Round the answer to two decimal places.
    $

    What is Cranberry's contribution margin? Round the answer to two decimal places.
    %
  2. What is the firm's breakeven point in units? Round the answer to the nearest whole number.
    units
  3. Calculate the dollar breakeven point. Do not round intermediate calculations. Round the answer to the nearest whole dollar.
    $
  4. Sketch the breakeven diagram.

Homework Answers

Answer #1

a. Contribution per unit = Sales Price - Variable Price =

Selling Price 32
Variable Costs
Labor -9.3
Materials -12.6
Sales Commission &
Shipping -3.1
Contribution per Unit 7.0

b. Breakeven Point in Units = Fixed Costs / Contribution per unit = 149000 / 7 = 21285.7 = 21286 Units

c. Dollar Breakeven point = 21286 * 32 = 681,152 $

d. Break even Graph

Units Sold Contribution Fixed Costs Profit / (Loss)
15000 105000 149000 -44000
18000 126000 149000 -23000
21285.71429 149000 149000 0
24000 168000 149000 19000
26000 182000 149000 33000
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Problem 14-10 Cranberry Wood Products Inc. spends an average of $10.50 in labor and $12.00 in...
Problem 14-10 Cranberry Wood Products Inc. spends an average of $10.50 in labor and $12.00 in materials on every unit it sells. Sales commissions and shipping amount to another $2.50. All other costs are fixed and add up to $146,000 per month. The average unit sells for $32.00. What is Cranberry's contribution? Round the answer to two decimal places. $ What is Cranberry's contribution margin? Round the answer to two decimal places. % What is the firm's breakeven point in...
Assume MIX Inc. has sales volume of $1,162,000 for two products with May sales and contribution...
Assume MIX Inc. has sales volume of $1,162,000 for two products with May sales and contribution margin ratios as follows: Product A: Sales $454,000; Contribution Margin Ratio 30% Product B: Sales $708,000; Contribution Margin Ratio 60% Required: Assume MIX’s fixed expenses are $318,000. Calculate the May total contribution margin, operating income, average contribution margin ratio, and breakeven sales volume. (Round "Average contribution margin ratio" answer to 2 decimal places. Round up "Breakeven sales volume" answer to nearest whole dollar.)
Problem 3-28 The Sheridan Company sells sports decals that can be personalized with a player’s name,...
Problem 3-28 The Sheridan Company sells sports decals that can be personalized with a player’s name, a team name, and a jersey number for $9.00 each. Sheridan buys the decals from a supplier for $2.50 each and spends an additional $0.70 in variable operating costs per decal. The results of last month’s operations are as follows: Sales revenue $13,500 Cost of goods sold 3,750 Gross profit 9,750 Operating expenses 3,200 Operating income $6,550 calculate contribution margin per unit. (Round answer...
Contribution Margin Ratio, Break-Even Sales Revenue, Sales Revenue for Target Profit Schylar Pharmaceuticals, Inc., plans to...
Contribution Margin Ratio, Break-Even Sales Revenue, Sales Revenue for Target Profit Schylar Pharmaceuticals, Inc., plans to sell 140,000 units of antibiotic at an average price of $17 each in the coming year. Total variable costs equal $761,600. Total fixed costs equal $7,500,000. Required: 1. What is the contribution margin per unit? Round your answer to the nearest cent. $ What is the contribution margin ratio? Round your answer to two decimal places. (Express as a decimal-based answer rather than a...
Exercise 3-8 Sandhill Recreation Products sells the Amazing Foam Frisbee for $12. The variable cost per...
Exercise 3-8 Sandhill Recreation Products sells the Amazing Foam Frisbee for $12. The variable cost per unit is $3; fixed costs are $46,000 per month. What is the annual breakeven point in units? In sales dollars? (Use your answer of breakeven units to calculate the breakeven point in dollars. Round answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.) The breakeven point _________ frisbees? The breakeven sales $_________? How many frisbees must Sandhill sell to earn $18,000 in operating income? (Round answer...
XYZ is the maker of high quality golf bags. The company currently has three different lines...
XYZ is the maker of high quality golf bags. The company currently has three different lines of bags, which it sells to sporting goods stores and golf shops throughout the world. XYZ sells a constant mix of 1 medium-sized bags for 2 small bag and 4 medium bags for 3 large-sized bag. Total fixed costs for the year are expected to be 2027562 Note: round all decimals to three places in the computation Small Medium Large Selling price per bag...
Break-Even Units, Contribution Margin Ratio, Multiple-Product Breakeven, Margin of Safety, Degree of Operating Leverage Jellico Inc.'s...
Break-Even Units, Contribution Margin Ratio, Multiple-Product Breakeven, Margin of Safety, Degree of Operating Leverage Jellico Inc.'s projected operating income (based on sales of 450,000 units) for the coming year is as follows: Total Sales $ 11,700,000 Total variable cost 6,669,000 Contribution margin $ 5,031,000 Total fixed cost 2,871,024 Operating income $ 2,159,976 Required: 1(a). Compute variable cost per unit. Enter your answer to the nearest cent. $per unit 1(b). Compute contribution margin per unit. Enter your answer to the nearest...
CollegePak Company produced and sold 79,000 backpacks during the year just ended at an average price...
CollegePak Company produced and sold 79,000 backpacks during the year just ended at an average price of $39 per unit. Variable manufacturing costs were $16.50 per unit, and variable marketing costs were $3.78 per unit sold. Fixed costs amounted to $549,000 for manufacturing and $223,200 for marketing. There was no year-end work-in-process inventory. (Ignore income taxes.) Required: Compute CollegePak’s break-even point in sales dollars for the year. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer up to the nearest...
Global Manufacturing, Inc. currently begins each sales cycle with 168,758 units in stock. This stock is...
Global Manufacturing, Inc. currently begins each sales cycle with 168,758 units in stock. This stock is depleted at the end of each sales cycle and then reordered. The firm currently places 4 orders per year The carrying cost per unit is $0.611 per year and the fixed order cost is $8,245 per order.  Assuming there is no shortage cost for this firm.  The average cost of each unit of inventory is $92.58. DATA INPUT Beginning inventory = 168,758 units Ending inventory =...
Sandy Bank, Inc., makes one model of wooden canoe. Partial information is given below. Required: 1....
Sandy Bank, Inc., makes one model of wooden canoe. Partial information is given below. Required: 1. Complete the following table. 2. Suppose Sandy Bank sells its canoes for $550 each. Calculate the contribution margin per canoe and the contribution margin ratio. 3. This year Sandy Bank expects to sell 810 canoes. Prepare a contribution margin income statement for the company. 4. Calculate Sandy Bank’s break-even point in units and in sales dollars. 5. Suppose Sandy Bank wants to earn $81,000...