Question

Alpha Electronics can purchase a needed service for $85 per unit. The same service can be...

Alpha Electronics can purchase a needed service for $85 per unit. The same service can be provided by equipment that costs $95,000 and that will have a salvage value of zero at the end of 10 years. Annual operating costs for the equipment will be $7,000 per year plus $30 per unit produced. MARR is 16.0%/year. Click here to access the TVM Factor Table Calculator What is the future worth of the equipment if the expected production is 200 units/year? $ What is the future worth of the equipment if the expected production is 500 units/year? $ Determine the breakeven value for annual production that will return MARR on the investment in the new equipment?

Homework Answers

Answer #1

If you produce 200 units a year, annual savings from using the machine = [200 x ($85 - $30)] – $7,000 = $4,000

Future Value = FV(rate = 16%, nper = 10, pmt = 4,000, pv = -95,000, 0) = -$333,846 (Costs)

If you produce 500 units, savings = 500 x (85 - 30) – 7,000 = 20,500

Future Value = FV(rate = 16%, nper = 10, pmt = 18,003.79, pv = -95,000, 0) = $18,003.79 (Savings)

Break-even units is the number of units when FV = 0.

At 485 units per year, the FV is closer to 0.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Splurge Electronics sells homework machines for ₹80 each. Variable costs per unit are ₹45 and total...
Splurge Electronics sells homework machines for ₹80 each. Variable costs per unit are ₹45 and total fixed costs are ₹43,750. Splurge Electronics expects it can sell 1,500 units next year. By how many units can Splurge’s sales drop before the company incurs a loss?
Aerotron Electronics is considering purchasing a water filtration system to assist in circuit board manufacturing. The...
Aerotron Electronics is considering purchasing a water filtration system to assist in circuit board manufacturing. The system costs $45,000. It has an expected life of 7 years at which time its salvage value will be $7,000. Operating and maintenance expenses are estimated to be $2,000 per year. If the filtration system is not purchased, Aerotron Electronics will have to pay Bay City $11,500 per year for water purification. If the system is purchased, no water purification from Bay City will...
An electronics manufacturing firm is currently manufacturing resistors that have a variable cost of $0.50 per...
An electronics manufacturing firm is currently manufacturing resistors that have a variable cost of $0.50 per unit and a selling price of $1.00 per unit. Fixed costs are $100,000. Current volume is 300,000 units. The firm can substantially improve the product quality by adding a new piece of equipment at an additional fixed cost of $60,000. Variable cost would increase to $0.60, but volume should jump to 500,000 units due to the higher-quality product. Should the firm buy the new...
Manufacturing sold 445,000 units of its product for $70 per unit 2017. Variable cost per unit...
Manufacturing sold 445,000 units of its product for $70 per unit 2017. Variable cost per unit is $60​,and total fixed costs are $1,780,000. 1. Calculate​ (a) contribution margin and​ (b) operating income. 2. Davidson​'s current manufacturing process is labor intensive. Kate Fischer​, Davidson​'s production​ manager, has proposed investing in​ state-of-the-art manufacturing​ equipment, which will increase the annual fixed costs to $5,340,000. The variable costs are expected to decrease to $42 per unit. Davidson expects to maintain the same sales volume...
A manually operated production machine costs $ 50,000. It will have a service life of 6...
A manually operated production machine costs $ 50,000. It will have a service life of 6 years with an anticipated salvage value of $ 3,000 at the end of its life. The machine will be used to produce one type of part at a rate of 12 units/h. The annual cost to maintain the machine is $ 2000. A machine overhead rate of 20 % is applicable to capital cost and maintenance. Labor to run the machine costs $10.00/h and...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $160 per unit and whose total variable...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $160 per unit and whose total variable costs are $120 per unit. The company’s annual fixed costs are $629,000. The sales manager predicts that annual sales of the company’s product will soon reach 39,900 units and its price will increase to $199 per unit. According to the production manager, variable costs are expected to increase to $139 per unit, but fixed costs will remain at $629,000. The income tax rate is...
A machine for refining operation was purchased 7 years ago for 160,000 SAR. Last year a...
A machine for refining operation was purchased 7 years ago for 160,000 SAR. Last year a replacement study was performed with the decision to retain it for 3 more years. The situation has changed . The equipment is estimated to have a value of 8,000 SAR now or anytime in the future. If kept in service, it can be minimally upgraded at a cost of 43,000 SAR which will make it usable for up to 2 more years. Its operating...
Calla Company produces skateboards that sell for $66 per unit. The company currently has the capacity...
Calla Company produces skateboards that sell for $66 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 82,000 skateboards per year. Annual costs for 82,000 skateboards follow.   Direct materials $ 975,800   Direct labor 697,000   Overhead 946,000   Selling expenses 557,000   Administrative expenses 464,000     Total costs and expenses $ 3,639,800   A new retail store has offered to buy 13,000 of its skateboards for $61 per unit. The store is in a different market from...
A small company is using the unit-of- production method for determining depreciation costs. The original value...
A small company is using the unit-of- production method for determining depreciation costs. The original value of the property is $110,000. It is estimated that the company can produce 11,000 units before the equipment will have a salvage or scrap value of zero, that is the depreciation cost per unit produced is $10.The equipment produces 200 units during the first year and the production rate is double each year for the first 4 years. The production rate obtained in the...
With the growing popularity of casual surf print clothing, two recent MBA graduates decided to broaden...
With the growing popularity of casual surf print clothing, two recent MBA graduates decided to broaden this casual surf concept to encompass a “surf lifestyle for the home.” With limited capital, they decided to focus on surf print table and floor lamps to accent people’s homes. They projected unit sales of these lamps to be 7,000 in the first year, with the growth of 8 percent each year for the next five years. Production of these lamps will require GH¢35,000...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT