You find a bond with 3 years until maturity that has a coupon rate of 7.9 percent and a yield to maturity of 6.5 percent. What is the modified duration?
Assumin the par value to be 100
Annual cash flow = 7.9
Present value of year 1 cash flow = 7.9 / (1 + 0.065) = 7.4178
Present value of year 2 cash flow = 7.9 / (1 + 0.065)2 = 6.9651
Present value of year 3 cash flow = 107.9 / (1 + 0.065)3 = 89.32
Total present value = 7.4178 + 6.9651 + 89.32 = 103.703
Weight of first cash flow = 7.4178 / 103.703= 0.07153
Weight of second cash flow = 6.9651 / 103.703 = 0.06716
Weight of third cash flow = 89.32 / 103.703 = 0.8613
Period1 * weight1 = 1 * 0.07153 = 0.07153
period2 * weight2 = 2 * 0.06716 = 0.13432
period3 * weight3 = 3 * 0.8613 = 2.5839
Macaulay duration = 0.07153 + 0.13432 + 2.5839 = 2.7896
Modified duration = Macaulay duration / 1 + r
Modified duration = 2.7896 / 1 + 0.065
Modified duration = 2.6193
Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.