Question

A grocery store sells two brands of sauerkraut. Brand X sells for ​$4.26 per jar while...

A grocery store sells two brands of sauerkraut. Brand X sells for ​$4.26 per jar while the​ No-Name brand sells for ​$3.62 per jar. If 33 jars were sold for a total of $133.54​, how many jars of each brand were​ sold?

There were ____ jar(s) of Brand X sold.

There were ____ jar(s) of No-name brand sold.

Homework Answers

Answer #1

Solution:-

Let A be the No. of X brand items sold

Let B be the No. of no name brand items sold

X brrand sold for $4.26

NO name brand sold for $3.62

Total jars sold = A+B = 33 -------> EQUATION 1

Total amount of jars sold for = $133.54

A*4.26 + B*3.62 = $133.54 ---------> EQUATION 2

Multiply equation 1 with 3.62

A*3.62 + B*3.62 = $119.46 ----------> EQUATION 3

Substract equation 3 from equation 2

A*4.26 + B*3.62 - A*3.62 - B*3.62 = $133.54 - $119.46

A *0.64 = 14.08

A = 14.08 / 0.64

= 22

We can substitute A in From equation 1

22 + B = 33

B = 11

Therefore there are 22 jars of brand X were sold

There were  11 jars of No name brands were sold

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
An appliance store sells three different brands of refrigerators. Of the refrigerator sales, 40% are brand...
An appliance store sells three different brands of refrigerators. Of the refrigerator sales, 40% are brand 1, 25% are brand 2 and 35% are brand 3. Each manufacturer offers a 1-year warranty on parts and labor. It is known that 20% of brand 1's require warranty repair work, whereas the corresponding percentages for brands 2 and 3 are 25% and 5%, respectively. What is the probability that a randomly selected purchaser has a refrigerator that will need repair while under...
A gourmet grocery store sells an average of 17 jars of pickled sardines per month. What...
A gourmet grocery store sells an average of 17 jars of pickled sardines per month. What is the probability that for any given month 21 or more jars, ≥ 21 , will be sold? What is the discrete probability distribution used for this problem?
Legrand Company produces hand cream in plastic jars. Each jar sells for $3.40. The variable cost...
Legrand Company produces hand cream in plastic jars. Each jar sells for $3.40. The variable cost for each jar (materials, labor, and overhead) totals $2.55. The total fixed cost is $58,140. During the most recent year, 81,600 jars were sold. Required: 1. What is the break-even point in units for Legrand? What is the margin of safety in units for the most recent year? 2. Prepare an income statement for Legrand’s most recent year. 3. How many units must be...
(Ch6) BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit...
(Ch6) BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit with variable costs of $11 per unit. Product Y sells for $30 per unit with variable costs of $16 per unit. During this period, BM sold 16,000 units of X and 4,000 units of Y, making Total Revenue of $440,000, and after subtracting variable cost got Total Contribution Margin of $200,000, and after subtracting Total Fixed Cost of $110,000, earned Operating Profit of $90,000....
(Ch6) BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit...
(Ch6) BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit with variable costs of $11 per unit. Product Y sells for $30 per unit with variable costs of $16 per unit. During this period, BM sold 16,000 units of X and 4,000 units of Y, making Total Revenue of $440,000, and after subtracting variable cost got Total Contribution Margin of $200,000, and after subtracting Total Fixed Cost of $110,000, earned Operating Profit of $90,000....
BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit with...
BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit with variable costs of $11 per unit. Product Y sells for $30 per unit with variable costs of $16 per unit. During this period, BM sold 16,000 units of X and 4,000 units of Y, making Total Revenue of $440,000, and after subtracting variable cost got Total Contribution Margin of $200,000, and after subtracting Total Fixed Cost of $110,000, earned Operating Profit of $90,000. When...
Dos Mfg Co. sells two products. Product A sells for $10 per unit with variable costs...
Dos Mfg Co. sells two products. Product A sells for $10 per unit with variable costs of $6 per unit. Product B sells for $20 per unit with variable costs of $12 per unit. Product A sells 75%, while B sells 25% of the total units sold. Currently, with combined sales of 20,000 units, the company made Total Revenue of $250,000, after subtracting variable cost got Total Contribution Margin of $100,000, and after subtracting Total Fixed Cost of $50,000, earned...
Warson Manufacturing sells a product for $1,200 per unit. Fixed costs are $32,000, while the variable...
Warson Manufacturing sells a product for $1,200 per unit. Fixed costs are $32,000, while the variable costs are $400 per unit. If the company has a 20% margin of safety, how many units were actually sold?
The sugar content in the beverage drinks of two different brands has been compared. They study...
The sugar content in the beverage drinks of two different brands has been compared. They study showed the summary information shown below for bottles containing 750 millimeters of beverage drink. How many of these bottles of each brand would need to be sampled to estimate the difference in the Mean sugar content to within 0.5 with 95% reliability.                                         Brand X                                                 Brand Y Sample size                   23                                                         22      Mean                                  146                                                      154     Variance                                    2.4                                                       2.3
BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit with...
BM Company sells two products, X and Y. Product X sells for $20 per unit with variable costs of $11 per unit. Product Y sells for $30 per unit with variable costs of $16 per unit. During this period, BM sold 16,000 units of X and 4,000 units of Y, making Total Revenue of $440,000, and after subtracting variable cost got Total Contribution Margin of $200,000, and after subtracting Total Fixed Cost of $110,000, earned Operating Profit of $90,000. The...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT