Question

Suppose demand for apartments in Honolulu is P=6000-0.5q and supply is P=0.25q. a. Derive the equilibrium...

Suppose demand for apartments in Honolulu is P=6000-0.5q and supply is P=0.25q.

a. Derive the equilibrium price and quantity for apartments. Show on a graph. Calculate the producer and consumer surplus.

b. If the city of Honolulu passes a rent control, forcing a rent (or price) ceiling equal to $1600, what is the quantity supplied, quantity demanded, and the shortage? Calculate the new consumer surplus, producer surplus, and deadweight loss, and show these on your graph.

c. If a black market develops after the rent control, allowing landlords to charge an illegal rent, what is the highest rent that they could charge for the quantity supplied of apartments in part b? What is the new producer surplus? Comment on the effectiveness of price controls in allocating apartments to middle to lower income tenants.

Homework Answers

Answer #1

A) Equilibrium at demand= supply

6000-0.5q=0.25q

Q=6000/0.75=8000

P=0.25*8000=2000

CONSUMERs surplus=1/2*8000*(6000-2000)=4000*4000=16,000,000

Producer surplus=1/2*8000*2000=8,000,000

B)Qs=1600/0.25=6400

Qd=12,000-2*1600=8800

Shortage=8800-6400=2400

Produer surplus=1/2*6400*1600=5,120,000

Willingness to for q=6400

P=6000-0.5*6400=2800

CONSUMERs surplus=(2800-1600)*6400 + 1/2*6400*(6000-2800)=7,680,000 +10,240,000=17,920,000

Deadweight loss=initial total SURPLUS- new Total surplus=(16 M + 8M)-(5.12+17.92)=0.96 M or 960,000

C)They can charge MAXIMUM:

Willingness to for q=6400

P=6000-0.5*6400=2800

New producer surplus=1/2*6400*1600+ (2800-1600)*6400=5,120,000+7,680,000=12,800,000

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Suppose demand for apartments in Honolulu is P=6600-0.5q and supply is P=0.25q. Derive the equilibrium price...
Suppose demand for apartments in Honolulu is P=6600-0.5q and supply is P=0.25q. Derive the equilibrium price and quantity for apartments. Show on a graph.  Calculate the producer and consumer surplus. If the city of Honolulu passes a rent control, forcing a rent (or price) ceiling equal to $1800, what is the quantity supplied, quantity demanded, and the shortage?  Calculate the new consumer surplus, producer surplus, and deadweight loss, and show these on your graph. If a black market develops after the rent...
A monopoly is facing inverse demand given by P = 40−0.5Q and marginal cost given by...
A monopoly is facing inverse demand given by P = 40−0.5Q and marginal cost given by MC = 7+0.1Q. Illustrate these on the graph and answer the questions below. (a) If the monopolist is unable to price discriminate, what is the profit-maximizing quantity? What is the price? What is consumer surplus? Producer surplus? Deadweight loss? (b) Suppose instead the monopolist is able to perfectly price discriminate. How many units will be sold? What is consumer surplus? Producer surplus? Deadweight loss?
demands for necklace is given by P=90- 0.25Q and supply of necklace is given by P=...
demands for necklace is given by P=90- 0.25Q and supply of necklace is given by P= 10+ 0.15Q draw the graph and show if if there is price ceiling at 30 what will be consumer surplus and producer surplus
The demand function for a product is given by p=80-0.5Q and the supply function is p=50+0.25Q,...
The demand function for a product is given by p=80-0.5Q and the supply function is p=50+0.25Q, where p is the price and Q is the quantity. Suppose that the government impose a tax of $15 on every unit sold. a) Find equilibrium price and quantity before imposing the tax. b) Find price of buyer and seller and the quantity sold in the market after tax. c) Find the tax burden on buyer and seller. d) Find government revenue and deadweight...
2. The demand and supply functions for rental accommodation in Metroland are as follows: Qd =120-P...
2. The demand and supply functions for rental accommodation in Metroland are as follows: Qd =120-P Qs = 2P a. Solve for the competitive equilibrium rental rate (P) and quantity (Q) of rental units in Metroland. Illustrate this equilibrium in a graph. On your graph, show the regions that represent consumer surplus and producer surplus. Calculate the value of consumer surplus, producer surplus, and overall welfare. b. Suppose the City of Metroland enacts a rent control ordinance that imposes a...
Demand for Dok P=60-0.5Q supply P=12+0,5Q 1.what is the equilibrium price, quantity, consumer surplus and producer...
Demand for Dok P=60-0.5Q supply P=12+0,5Q 1.what is the equilibrium price, quantity, consumer surplus and producer surplus. 2.suppose the demand curve increases by 12 unit at given price. Hold everything constant, what is new equilibrium price, quantity, consumer surplus and producer surplus. 3.use the original demand and supply curve in part one. assume economy can trade with world for 12 unit. What is the market price for local consumers if the world price is 24. What is price local producer...
2. The demand and supply functions for rental accommodation in Metroland are as follows: Qd =...
2. The demand and supply functions for rental accommodation in Metroland are as follows: Qd = 120 - P Qs = 2P a. Solve for the competitive equilibrium rental rate (P) and quantity (Q) of rental units in Metroland. Illustrate this equilibrium in a graph. b. On your graph, show the regions that represent consumer surplus and producer surplus. Calculate the value of consumer surplus, producer surplus, and overall welfare. c. Suppose the City of Metroland enacts a rent control...
The demand and supply functions for rental accommodation in New York are as follows: Qd =...
The demand and supply functions for rental accommodation in New York are as follows: Qd = 120 - P Qs = 2P a. Solve for the competitive equilibrium rental rate (P) and quantity (Q) of rental units in New York. Illustrate this equilibrium in a graph. b. On your graph, show the regions that represent consumer surplus and producer surplus. Calculate the value of consumer surplus, producer surplus, and overall welfare. c. Suppose the City of New York enacts a...
Assume that the diagram below describes the apartment market in Newark. Part 1: Suppose that the...
Assume that the diagram below describes the apartment market in Newark. Part 1: Suppose that the government decides to impose rent control in the amount of $600. Draw the price ceiling line. Part 2: Use drop lines to indicate the quantity demanded (Q-Demanded) and the quantity supplied (Q-Supplied) after the imposition of the rent control. Part 3: Use an area tool to illustrate the amount of consumer surplus if only those who value apartments at a price greater than or...
The demand for sunglasses is given by D(p) = 100 − 2 p and the supply...
The demand for sunglasses is given by D(p) = 100 − 2 p and the supply curve is given by S(p) =3p (a) Compute the equilibrium price and equilibrium quantity of sunglasses. (b) Sketch both the demand and supply curves on the same graph (be sure to label your axes correctly). (c) Determine the value of consumer surplus and producer surplus at the equilibrium values. Suppose all sunglasses are imported from China. Suppose also that the government imposes an import...