Question

Assume that the demand for a product X is:

Q^{d}_{x} = 4,500 – 0.5P_{x} +
P_{y} – 6P_{z} + 0.05M,

where P_{x} is unit price of product X,

P_{y} is unit price of product Y,

P_{z} is unit price of product Z, and

M is average income of consumers of product X.

Determine the size of the consumer surplus at $10,500 per unit price of X. Clearly show your steps and manual calculations.

Py = $4,760

Pz = $85

M = $75,000

Answer #1

Qdx = 4,500 - 0.5Px + Py - 6Pz + 0.05M

Py = $4,760

Pz = $85

M = $75,000

Qdx = 4,500 - 0.5Px + 4,760 - (6*85) + (0.05*75,000)

Qdx = 4,500 - 0.5Px + 4,760 - 510 + 3,750

Qdx = 12,500 - 0.5Px

Per unit price of X is $10,500.

Calculate the quantity demanded at price of $10,500 per unit -

Qdx = 12,500 - 0.5Px = 12,500 - (0.5*10,500) = 12,500 - 5,250 = 7,250

Calculate the price when Qdx is 0 -

Qdx = 12,500 - 0.5Px

0 = 12,500 - 0.5Px

0.5Px = 12,500

Px = 12,500/0.5

Px = 25,000

Calculate the consumer surplus -

CS = 1/2 * [(Price when Qdx is 0) - Current price] * Current quantity demanded

CS = 1/2 * [$25,000 - $10,500] * 7,500

CS = 1/2 * $14,500 * 7,500 = $54,375,000

**The size of consumer surplus
is $54,375,000.**

Assume that the estimated demand function for a product X
is:
ln Qxd = 9 –
1.25 ln Px + 3.5 ln Py + 0.85 ln M + ln A
where Qxd is quantity demanded of product
X,
Px is unit price of product
X = $21,
Py is unit price of another
product Y = $7.50,
M is average income of consumers of
product X = $52,500, and
A is advertisement cost for product X
= $425.
A. Clearly...

Given the following supply and demand functions:
Qdx = 1,800 - 4 Px + 0.3 Py - 0.3 Pz + 0.006 I
Qsx = 450 + 16 Px - 7 W - 0.2 R
Income (I) = 4,200
Price of Y (Py) = 190
Price of Z (Pz) = 80
Wages (W) = 20
Rent (R) = 180
1. What is the equilibrium price?
2. What is the equilibrium quantity?
In reduced form the demand is Qdx = Do -...

1) The market demand for Brand x has been estimated as:
Qdx=1,500−3Px−0.05M−2.5Py+7.5PzQxd=1,500−3Px−0.05M−2.5Py+7.5Pz
where PxPx is the price of Brand x, M per capita income, PyPy is
the price of Brand y, and PzPz is the price of Brand z. Assume that
Px=$2,M=$20,000,Py=$4,andPz=$4Px=$2,M=$20,000,Py=$4,andPz=$4.
With respect to changes in per capita income, what kind of good
is Brand x?
How are Brands x and y related?
How are Brands x and z related?
How are Brands z and y related?
What is...

Suppose the demand function for good X is estimated to be Qdx =
1000 – 25Px + 10Py + 100M, where Qdx is quantity demanded of X, Px
is the price of good X, Py is price of some other good Y, and M is
the average income of consumers. By examining this function, we can
say good X has a downward sloping demand curve, is a substitute
with good Y, and is a normal good.

Suppose the demand function for good X is estimated to be Qdx =
1000 – 25Px + 10Py + 100M, where Qdx is quantity demanded of X, Px
is the price of good X, Py is price of some other good Y, and M is
the average income of consumers. By examining this function, we can
say good X has a downward sloping demand curve, is a substitute
with good Y, and is a normal good.

The demand for good X is given by QXd = 6,000 - (1/2)PX - PY +
9PZ + (1/10)M Research shows that the prices of related goods are
given by Py = $6,500 and Pz = $100, while the average income of
individuals consuming this product is M = $70,000. a. Indicate
whether goods Y and Z are substitutes or complements for good
X.

Given the following demand function Qdx=
500-0.5Px+2Py+5Pz+0.1M and that
Py= $300, Pz= $100 and M= $50,000, answer the
following questions.
2.1 Indicate whether good Y and Z are substitutes or complements
for good X.
2..2 Is X an inferior or normal good?
2.3 Determine the demand and inverse demand functions for X.
Graph the inverse demand function for X.

The demand curve for a product is given Qdx = 1500 − 5Px − 0.2Pz
by where
Pz = $300.
a. What is the own price elasticity of demand when Px = $200? Is
demand elastic or inelastic at this price? What would happen to the
firm’s revenue if it decided to charge a price below $200?
b. What is the own price elasticity of demand when Px = $125? Is
demand elastic or inelastic at this price? What would...

2. Assume that demand and supply for a product over a period of
time, respectively, are:
Qdx = 15 – 0.5Px and
Qsx = 0.25Px – 3.
A. Calculate the equilibrium price and quantity. Clearly show
your steps and manual calculations.
B. Quantify and discuss the impact of imposing a price of $20
per unit on the market, including the full economic price paid by
consumers. Clearly show your steps and manual calculations.
C. If government should impose a $8...

Assume that the demand for product X is represented by the
following equation: QDX =35–5PX +1.6PY +0.88PZ +3I
What is the relationship (complements or substitutes) between
products Y and Z and X
X and Y _________________________
X and Z _________________________

ADVERTISEMENT

Get Answers For Free

Most questions answered within 1 hours.

ADVERTISEMENT

asked 7 minutes ago

asked 7 minutes ago

asked 8 minutes ago

asked 12 minutes ago

asked 23 minutes ago

asked 43 minutes ago

asked 51 minutes ago

asked 1 hour ago

asked 1 hour ago

asked 1 hour ago

asked 1 hour ago

asked 1 hour ago