Question

Oranges cost $1/kg and apples cost $0.5/kg. Niki has $12 to spend on apples or oranges....

Oranges cost $1/kg and apples cost $0.5/kg. Niki has $12 to spend on apples or oranges. He chooses to buy 10 kg of apples.

  1. Draw (on a diagram measuring quantity of oranges on the horizontal axis) Niki’s budget line and show the optimal consumption point. Do not forget to draw the relevant indifference curve(s).

  2. The government introduces a tax of 100% on apples (that is, apples now cost $1/kg). How does Niki’s budget line change? Show graphically (on the same diagram you used to answer question 3!) his optimal choice. Can you say whether he will buy more or less apples? Would Niki be better off, or worse off than in question 3?

  3. In addition to the tax from question 4, the government has decided to give him a tax rebate (an amount of dollars) that would allow him to continue purchasing the basket from question 3. How large should this tax rebate be? Show (on the same diagram you drew for question 3!) the new budget line and the new optimal basket. Can you say whether he will buy more or less apples? Would Niki be better off, or worse off than in question 3?

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Flanders likes to run long races only. That is, he hates running for less than two...
Flanders likes to run long races only. That is, he hates running for less than two hours (each of the first 120 minutes of running make him worse than before) but, after 120 minutes of running, each additional minute of running makes him feel better. Flanders has eight free hours a day. Draw Flanders’s budget line between hours spent running (measured on the horizontal axis) and hours spent on other leisure activities (measured on the vertical axis). What is the...
Grandma lives in the forest and relies on her favorite niece, Red, to do her weekly...
Grandma lives in the forest and relies on her favorite niece, Red, to do her weekly grocery shopping. Grandma consumes only two goods, bread and wine, and each week she spends $60 on them. In week 1, price of bread is $4 per loaf and price of wine is $2 per bottle. Knowing perfectly well Grandma's preferences, and willing to make her grandma as well off as possible, Red buys 10 loafs of bread. 1. Draw Grandma's budget line. Make...
1. Assume that apples cost $0.50 in 2002 and $1 in 2009, whereas oranges cost $1...
1. Assume that apples cost $0.50 in 2002 and $1 in 2009, whereas oranges cost $1 in 2002 and $1.50 in 2009. If 4 apples were produced in 2002 and 5 in 2009, whereas 3 oranges were produced in 2002 and 4 in 2009, then real GDP (in 2002 prices) in 2009 was: a. $5 b. $6.50 c. $9.50 d. $11. 2. If nominal GDP grew by 5 percent and real GDP grew by 3 percent, then the GDP deflator...
Amy has income of $M and consumes only two goods: composite good y with price $1...
Amy has income of $M and consumes only two goods: composite good y with price $1 and chocolate (good x) that costs $px per unit. Her util- ity function is U(x,y) = 2xy; and marginal utilities of composite good y and chocolate are: MUy = 2x and MUx = 2y. (a) State Amy’s optimization problem. What is the objective function? What is a constraint? (b) Draw the Amy’s budget constraint. Place chocolate on the horizontal axis, and ”expenditure all other...
1) Suppose rambo has $60 per week to spend on food and clothing. The price of...
1) Suppose rambo has $60 per week to spend on food and clothing. The price of food is $4 per unit, and the price of clothing is $6 per unit. Sketch rambo's budget line on the axes provided. 2) rambo applies to the local government for food stamps and is given $40 worth of food stamps per week. On the axes, show how the receipt of food stamps affects rambo's budget line. 3) Suppose that instead of food stamps, Rambo...
Mr. Consumer allows himself to spend $100 per month on cigarettes and ice cream. Mr. C’s...
Mr. Consumer allows himself to spend $100 per month on cigarettes and ice cream. Mr. C’s preferences for cigarettes and ice cream are unaffected by the season of the year. (1) In January, the price of cigarettes was $1 per pack, while ice cream cost $2 per pint. Faced with these prices, Mr. C bought 30 pints of ice cream and 40 packs of cigarettes. Draw Mr. C’s January budget line and label his January consumption bundle with the letter...
Your government desires that the poor in your economy eat more French Vanilla Ice Cream (a...
Your government desires that the poor in your economy eat more French Vanilla Ice Cream (a healthy protein supplement).  So it taxes the rich and gives the tax revenues as a $20.00 per-month subsidy to each poor person with which she/he MUST spend on this ice cram flavor.    (a)With the price of "all other goods (AOG)" at $1.00 per unit and the price of French Vanilla Ice Cream at $1.00 for dollar each carton, show how a typical poor person with an income...
Evelyn eats only apples and bananas. Suppose Evelyn has the following utility function: ?(??, ??) =...
Evelyn eats only apples and bananas. Suppose Evelyn has the following utility function: ?(??, ??) = ????. a. Evelyn currently has 40 apples and 5 bananas. What is Evelyn’s utility at this bundle? Graph the indifference curve showing all bundles that Evelyn likes exactly as well as the bundle (40, 5). b. Norah offers to trade Evelyn 15 bananas if she will give her 25 apples. Would Evelyn take this trade? Explain. c. What is the largest number of apples...
microeconomics Bob goes to the supermarket to buy milk and cereal. He has $20 to spend....
microeconomics Bob goes to the supermarket to buy milk and cereal. He has $20 to spend. A consumption bundle consists of a quantity of milk, x (liters), and a quantity of cereal, y (grams). For all of the following questions you can assume that the consumption set is R2+. This means that milk and cereal can be consumed in any non-negative quantity. (a) The price of milk at the supermarket is px = 4$/liter. The price of cereal is 0.2cents/gram....
Table 1-1 Possible Output Combinations Apples (thousands of kilos) Pears (thousands of kilos) A 70 0...
Table 1-1 Possible Output Combinations Apples (thousands of kilos) Pears (thousands of kilos) A 70 0 B 60 20 C 50 36 D 40 48 E 30 56 F 20 60 G 10 63 H 0 65 2.       Refer to Table 1-1. The Fruit Farm produces only apples and pears. The table above shows the maximum possible output combinations of the two fruits using all resources and currently available technology. a.       Graph the Fruit Farm's production possibilities frontier. Put apples on the...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • Decrypt the following message that is encrypted with a basic alphabetic shift cipher. What is the...
    asked 13 minutes ago
  • condition swyer syndrome 1a) Describe gonad development in the individual with the condition you have chosen:...
    asked 24 minutes ago
  • The value of informal long-term care provided by family members and friends is estimated at over...
    asked 24 minutes ago
  • Find the 11th term in this sequence: 1,9,17,25,33… Find the 29th term in this sequence: −8,−5,−2,1,4…...
    asked 27 minutes ago
  • Why don’t firms in a competitive market have excess capacity in the long run? A. A...
    asked 29 minutes ago
  • In C programming language write a function that takes an integer n as input and prints...
    asked 33 minutes ago
  • Part A)Discuss cost-related motives for direct foreign investments. Part B) Why do host governments prefer more...
    asked 37 minutes ago
  • Consider a molecule that can be in one of two different conformation states A or B....
    asked 43 minutes ago
  • Atropine (an anti-cholinergic medication) blocks muscarinic receptors. Which of the following symptoms would you expect to...
    asked 48 minutes ago
  • Consider the initial value problem, ay''+by'+cy=0, y(0)=d, y'(0)=f where a,b,c,d and f are constants which one...
    asked 1 hour ago
  • Xenon-133 is used to test lung function; it decays by emitting a beta particle..... 1.)Write an...
    asked 1 hour ago
  • A 22year old female college student is stressed out due to final exams begin to hyperventilator.This...
    asked 1 hour ago