Carbon, hydrogen, and oxygen are not the only elements that can be characterized by combustion analysis. If a compound also contains sulfur or nitrogen, then it will form CO2 (from the carbon), H2O (from the hydrogen), N2 (from any nitrogen), and SO2 (from any sulfur). The amount of oxygen in the original sample is determined from subtracting the masses of the other elements from the total, as in the combustion analysis described earlier. If a 0.500 g sample of a compound yields 0.814 g CO2, 0.204 g H2O, 0.0288 g N2, and 0.132 g SO2 when burned, then what is its empirical formula? Give your answer in the form C#H#N#O#S#, where the number is the subscript.
From grams calculate moles
moles C = 0.814 g/44 g/mol = 0.0185 mol
mass C = 0.222 g
moles H = 2 x 0.204 g/18 = 0.0227 mol
mass H = 0.023 g
moles N = 2 x 0.0288 g/28 g/mol = 0.002 mol
mass N = 0.029 g
moles S = 0.132 g/64.066 g/mol = 0.00206 mol
mass S = 0.066 g
mass O in sample = 0.5 - (0.222 + 0.023 + 0.029 + 0.066) = 0.16 g
moles O = 0.16 g/16 g/mol = 0.01 mol
divide each moles by 0.002
C = 0.0185/0.002 = 9
H = 0.0227/0.002 = 11
N = 0.002/0.002 = 1
S = 0.00206/0.002 = 1
empirical formula = C9H11NSO5
O = 0.01/0.002 = 5
Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.