Question

My little brother eats about 2500 kcal/day and doesn’t gain weight. Estimate his energy consumption per...

My little brother eats about 2500 kcal/day and doesn’t gain weight. Estimate his energy consumption per time, or power, in the following units. Please SHOW YOUR WORK. (a) W (b) kWh/day (c) erg/min (d) hp (e) BTU/s

Homework Answers

Answer #1

a) W = J/s

2500 kcal = 2500*4.184 = 10460 kJ = 10460 *1000 J

per day so

1 day = 24*3600 = 86400 s

then

10460000/ 86400 J/s = 121.06 W

b)

kWh/day

change kcal to kWh

1 kcal = 860.421 kWh

then

2600 * 860.421 = 2237094.6 kWh ; since basis was 1 day

2237094.6 kWh/day

c)

erg/min

121.06 J/s * 60s / min =

7263.6 J/min

1 J = 10^7 erg

7263.6 *10^7 erg/min = 72636000000 erg/min

d)

hp = 745.6 W

121.06 W / 745.6 w/hp = 0.16241 HP

1 Hp = 0.7070715 Btu/s

0.16241 Hp = 0.7070715*0.16241 = 0.1148354 BTU/s

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT