What is the pH to 2 decimal places after 46.9 mL of 0.20 M HCl is added to 125 mL of buffer prepared by mixing 0.10 M NH3 and 0.10 M NH4+? (Kb = 1.76x10-5)
initially
millimoles of NH3 = 125 x 0.1 = 12.5
millimoles of NH4+ = 125 x 0.1 = 12.5
millimoles of HCl added = 46.9 x 0.2 = 9.38
after HCl added
millimoles of NH3 = 12.5 - 9.38 = 3.12
millimoles of NH4+ = 12.5 + 9.38 = 21.88
total volume = 125 + 46.9 = 171.9 mL
[NH3] = 3.12 / 171.9 = 0.0181 M
[NH4+] = 21.88 / 171.9 = 0.127 M
pOH = pKb + log [NH4+] / [NH3]
pKb = - log Kb = - log [1.76 x 10-5]
pKb = 4.75
pOH = 4.75 + log [0.127] / [0.0181]
pOH = 5.60
pH = 14 - 5.60
pH = 8.40
Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.