Question

Calculate the partial pressure of each in atm for a gas mixture that contains 1.077 grams...

Calculate the partial pressure of each in atm for a gas mixture that contains 1.077 grams of oxygen gas, 1.215 grams of nitrogen gas, and 3.350 grams of carbon dioxide gas in a 5.00 L vessel at 700mmHg, and 37.0 degrees Celsius.

Oxygen =

Nitrogen =

Carbon dioxide =

Homework Answers

Answer #1

mass of oxygen = 1.077 gm, moles of oxygen = mass of oxygen/ molar mass, molar mass of oxygen =32

moles of oxygen = 1.077/32=0.034, moles of ntrogen = mass of nitrogen/molar mass , molar mass of nitrogen= 28

moles of nitrogen= 1.215/28=0.0434, moles of CO2= mass of CO2/ molar mass, molar mass of CO2=44

moles of CO2= 3.35/44 =0.076

total moles of mixture= moles of Oxygen+ moles of nitrogen+ moles of CO2= 0.034+0.0434+0.076=0.1534

moles fraction= moles/total moles

mole fraction: Oxygen =0.034/0.1534 =0.22, N2= 0.0434/0.1534= 0.28, CO2= 0.50

total pressure = 700mm Hg, 760 mm Hg= 1 atm, 700mm Hg= 700/760 atm =0.92 atm

partial pressure : mole fraction* total pressure

partial pressure (atm) : O2= 0.22*0.92=0.20, O2=0.28*0.92= 0.26, CO2= 0.5*0.92=0.46

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

ADVERTISEMENT