The fluorocarbon compound C2Cl3F3 has a normal boiling point of 47.6 ∘C. The specific heats of C2Cl3F3(l) and C2Cl3F3(g) are 0.91 J/g⋅K and 0.67 J/g⋅K, respectively. The heat of vaporization for the compound is 27.49 kJ/mol.
Calculate the heat required to convert 40.0 g of C2Cl3F3 from a liquid at 13.20 ∘C to a gas at 83.45 ∘C.
Ti = 13.2 oC
Tf = 83.45 oC
here
Cl = 0.91 J/g.oC
Heat required to convert liquid from 13.2 oC to 47.6 oC
Q1 = m*Cl*(Tf-Ti)
= 40 g * 0.91 J/g.oC *(47.6-13.2) oC
= 1252.16 J
Lv = 27.49KJ/mol =
27490J/mol
Lets convert mass to mol
Molar mass of C2Cl3F3 = 187.37 g/mol
number of mol
n= mass/molar mass
= 40.0/187.37
= 0.2135 mol
Heat required to convert liquid to gas at 47.6 oC
Q2 = n*Lv
= 0.2135 mol *27490 J/mol
= 5868.6022 J
Cg = 0.67 J/g.oC
Heat required to convert vapour from 47.6 oC to 83.45 oC
Q3 = m*Cg*(Tf-Ti)
= 40 g * 0.67 J/g.oC *(83.45-47.6) oC
= 960.78 J
Total heat required = Q1 + Q2 + Q3
= 1252.16 J + 5868.6022 J + 960.78 J
= 8082 J
Answer: 8.08*10^3 J
Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.