Question

The Melrose Corporation produces a single product, Product C. Melrose has the capacity to produce 110,000...

The Melrose Corporation produces a single product, Product C. Melrose has the capacity to produce 110,000 units of Product C each year. If Melrose produces at capacity, the per unit costs to produce and sell one unit of Product C are as follows:

Direct materials $ 34.00
Direct labor $ 25.00
Variable manufacturing overhead $ 19.00
Fixed manufacturing overhead $ 24.00
Variable selling expense $ 16.00
Fixed selling expense $ 10.00

The regular selling price of one unit of Product C is $152.00. A special order has been received by Melrose from Moore Corporation to purchase 6,000 units of Product C during the upcoming year. If this special order is accepted, the variable selling expense will be reduced by 75%. Total fixed manufacturing overhead and fixed selling expenses would be unaffected except that Melrose will need to purchase a specialized machine to engrave the Moore name on each unit of product C in the special order. The machine will cost $11,100 and will have no use after the special order is filled. Assume that direct labor is a variable cost.

Assume Melrose expects to sell 100,000 units of Product C to regular customers next year. If Moore company offers to buy the 6,000 special units at $142.00 per unit, the effect of accepting the special order on Melrose's net operating income for next year will be:

Homework Answers

Answer #1

The effect of accepting the special order on Melrose's net operating income for next year will be:

Description Amount
Incremental revenue (6000 x $142) $852,000
Less: incremental cost
Direct material (6000 x $34 per unit) $ 204,000
Direct labor (6000 x $25 per unit) 150,000
Variable manufacturing overhead (6000 x $19 per unit) 114,000
Variable selling expenses 6000 x (75% of 16) 24,000
specialized machine 11,100
Total incremental cost $503,100
Incremental Net Operating Income $348,900

Net Operating Income will increase by $348,900

Note : there is no opportunity loss as company having idle capacity

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 53,000 units per month is as follows: Direct materials $ 49.10 Direct labor $ 9.40 Variable manufacturing overhead $ 2.40 Fixed manufacturing overhead $ 19.90 Variable selling & administrative expense $ 4.40 Fixed selling & administrative expense $ 21.00 The normal selling price of the product is $112.10 per unit. An order has been received...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 80,000 units per month is as follows: Direct materials $ 22.50 Direct labor $ 7.50 Variable manufacturing overhead $ 1.70 Fixed manufacturing overhead $ 19.00 Variable selling & administrative expense $ 2.70 Fixed selling & administrative expense $ 8.60 The normal selling price of the product is $67.80 per unit. An order has been received...
Eley Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Eley Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 52,000 units per month is as follows: Direct materials $30.00 Direct labor $8.00 Variable manufacturing overhead $3.60 Fixed manufacturing overhead $12.80 Variable selling & administrative expense $3.10 Fixed selling & administrative expense $6.30 The normal selling price of the product is $52.30 per unit. An order has been received from an overseas customer for 3,200...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 80,000 units per month is as follows: Direct materials $ 22.50 Direct labor $ 7.50 Variable manufacturing overhead $ 1.70 Fixed manufacturing overhead $ 19.00 Variable selling & administrative expense $ 2.70 Fixed selling & administrative expense $ 8.60 The normal selling price of the product is $67.80 per unit. An order has been received...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 58,000 units per month is as follows: Direct materials $ 51.60 Direct labor $ 9.90 Variable manufacturing overhead $ 2.90 Fixed manufacturing overhead $ 20.90 Variable selling & administrative expense $ 5.40 Fixed selling & administrative expense $ 26.00 The normal selling price of the product is $122.10 per unit. An order has been received...
E Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
E Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 44,000 units per month is as follows: Per Unit Direct materials $ 44.60 Direct labor $ 8.50 Variable manufacturing overhead $ 1.50 Fixed manufacturing overhead $ 18.10 Variable selling & administrative expense $ 2.60 Fixed selling & administrative expense $ 12.00 The normal selling price of the product is $94.10 per unit. An order has...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 44,000 units per month is as follows: Per Unit Direct materials $ 44.60 Direct labor $ 8.50 Variable manufacturing overhead $ 1.50 Fixed manufacturing overhead $ 18.10 Variable selling & administrative expense $ 2.60 Fixed selling & administrative expense $ 12.00 The normal selling price of the product is $94.10 per unit. An order has...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 47,000 units per month is as follows: Per Unit Direct materials $ 46.10 Direct labor $ 8.80 Variable manufacturing overhead $ 1.80 Fixed manufacturing overhead $ 18.70 Variable selling & administrative expense $ 3.20 Fixed selling & administrative expense $ 15.00 The normal selling price of the product is $100.10 per unit. An order has...
Eley Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Eley Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 50,000 units per month is as follows:   Direct materials $47.60   Direct labor $9.10   Variable manufacturing overhead $2.10   Fixed manufacturing overhead $19.30   Variable selling & administrative expense $3.80   Fixed selling & administrative expense $18 The normal selling price of the product is $106.10 per unit. An order has been received from an overseas customer for 3,000...
12. Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit...
12. Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 51,000 units per month is as follows: Direct materials $ 48.10 Direct labor $ 9.20 Variable manufacturing overhead $ 2.20 Fixed manufacturing overhead $ 19.50 Variable selling & administrative expense $ 4.00 Fixed selling & administrative expense $ 19.00 The normal selling price of the product is $108.10 per unit. An order has been...