Question

The Laurel Corporation starts the year with a beginning inventory of 600 units at $5 per...

The Laurel Corporation starts the year with a beginning inventory of 600 units at $5 per unit. The company purchases 1,000 units at $4 each in February and 400 units at $6 each in October. Laurel sells 300 units during the year. Laurel has a periodic inventory system and uses the FIFO inventory costing method. What is the amount of cost of goods sold?

A) $1,200

B) $1,868

C) $1,500

D) $1,800

Manufacturers have three types of inventory, which include raw materials, work in process, and finished goods, whereas merchandisers have only raw materials inventory.

True OR False

Goods placed in inventory are initially recorded at market value.

True
False

Homework Answers

Answer #1
  • Answer #1
    >As per FIFO, Units must have been sold from the earliest balance of inventory available at rate of that inventory.
    >Units sold = 300
    >Cost of Goods Sold = 300 units x $ 5 = $ 1500
    >Correct Answer = Option ‘C $ 1500
  • Answer #2
    >FALSE
    >Manufacturers have 3 types: raw material, WIP and Finished Goods, whereas
    >Merchandisers ONLY HAVE Finished Goods Inventory
  • Answer #3
    FALSE
    Goods placed in inventory are initially recorded at COST at which they are purchased.
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Sheridan Company uses a periodic inventory system. For October, when the company sold 600 units, the...
Sheridan Company uses a periodic inventory system. For October, when the company sold 600 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost October 1 inventory 220 $18 $3,960 October 8 purchase 440 19 8,360 October 25 purchase 220 22 4,840 880 $17,160 Compute the October 31 inventory and the October cost of goods sold using the FIFO method. Ending inventory $ Cost of goods sold $
The Wright Company recorded the following inventory information during the month of October: UNITS UNIT COST...
The Wright Company recorded the following inventory information during the month of October: UNITS UNIT COST TOTAL COST UNITS ON HAND Balance on October 1 2,000 $1.00 $2,000 2,000 Purchased on October 8 1,200 $3.00 $3,600 3,200 Sold on October 20 1,500 1,700 Purchased on October 22 2,000 $4.00 $8,000 3,700 Sold on October 28 2,200 1,500 Purchase on October 29 1,000 $5.00 $5,000 2,500 Part B: Using the partially computed tables on the next three pages, compute the cost...
Mate Boomerang Corporation manufactures and sells plastic boomerangs. Expected boomerang sales (in units) for the upcoming...
Mate Boomerang Corporation manufactures and sells plastic boomerangs. Expected boomerang sales (in units) for the upcoming months are as follows: July Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Budgeted unit sales 12,000 15,000 10,000 8,000 7,000 11,000 Mate likes to maintain a finished goods inventory equal to 10% of the next month's estimated sales. Seven ounces of plastic resin are needed to produce every boomerang. Mate likes to have enough plastic resin on hand at the end of the month to cover...
3. Troy Corporation has the following budgeted sales for the selected four-month period: Month Unit Sales...
3. Troy Corporation has the following budgeted sales for the selected four-month period: Month Unit Sales October 40,000 November 70,000 December 50,000 January 60,000 There were 14,000 units of finished goods in inventory at the beginning of October. Plans are to have an inventory of finished product equal to 25 percent of the unit sales for the next month. Five pounds of a single raw material are required for each unit produced. Each pound of material costs $10. Plans are...
Tyare Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of May: Eppich Corporation...
Tyare Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of May: Eppich Corporation has provided the following data for the most recent month: Raw materials, beginning balance $ 25,000 Work in process, beginning balance $ 34,600 Finished Goods, beginning balance $ 52,600 Transactions: (1) Raw materials purchases $ 78,200 (2) Raw materials used in production (all direct materials) $ 78,800 (3) Direct labor $ 54,600 (4) Manufacturing overhead costs incurred $ 97,000 (5) Manufacturing overhead applied $...
Caitlin Company had a proper beginning inventory on January 1, Year 3, of 60 units all...
Caitlin Company had a proper beginning inventory on January 1, Year 3, of 60 units all with a unit cost of $4. The firm had been founded one day earlier and had purchased these units at that time. During Year 3, Caitlin purchased exactly 20 units per month on the 20th day of each month. In January Year 3, the cost per unit was $5. The cost per unit rose by exactly one dollar per month throughout Year 3. For...
Bodin Company budgets on an annual basis. The following beginning and ending inventory levels (in units)...
Bodin Company budgets on an annual basis. The following beginning and ending inventory levels (in units) are plannned for the year 20x1. Three units of raw material are required to produce each unit of finished product. January 1 December 31 Raw material 43,000 49,000 Work in process 13,000 13,000 Finished goods 82,000 75,000 Required: If Bodin Company plans to sell 464,000 units during the year, compute the number of units the firm would have to manufacture during the year. If...
37. Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled...
37. Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year. Units produced this year 33,000 units Units sold this year 19,800 units Direct materials $ 17 per unit Direct labor $ 19 per unit Variable overhead $ 99,000 in total Fixed overhead $ 165,000 in total Given Advanced Company's data, compute cost per unit of finished goods under variable costing. 44.Alliance Company's budgets production of 26,000 units in January and 30,000...
Raw Materials Purchases Budget 2020 July August September TOTAL October Units Produced Yards of RM Required...
Raw Materials Purchases Budget 2020 July August September TOTAL October Units Produced Yards of RM Required Per Unit of FG Total Yards Used in Production Plus: Desired Yards in Ending Inventory Total Yards Required Less: Yards in Beginning Inventory RAW MATERIALS PURCHASES (YARDS) Cost per Yard RAW MATERIALS PURCHASES (COST) Please fill the raw material budget Each mask is referred to as a finished good unit. Although the company makes both adult and children’s sizes, each mask will be treated...
17).ABP Co. reported the following per unit amounts in the current fiscal year: $75 sales price;...
17).ABP Co. reported the following per unit amounts in the current fiscal year: $75 sales price; $12.50 variable selling expense; $8.75 direct material; $14.50 direct labor; $16.25 manufacturing overhead. They also reported $26,250 in fixed selling expenses. How much is cost of goods sold? a).$75.00 b).$52.00 c).$39.50 d).$127.00 18).The sales budget reported the following sales in units for fiscal year 5. The company wants to maintain a desired ending finished goods inventory in the current quarter equal to 20% of...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT