Question

Toby Company produces and sells a specialized product for $80 per unit. In the first month...

Toby Company produces and sells a specialized product for $80 per unit. In the first month of operation, 3,000 units were produced and 2,250 units were sold. The company did not have any material or work in process inventory at the end of the month. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Fixed manufacturing cost is allocated to products based on units produced. Other information for the month includes: Variable manufacturing costs $38 per unit Variable marketing costs $ 2 per unit Fixed manufacturing costs $60,000 per month Administrative expenses, all fixed $12,000 per month What is operating income under absorption costing? What is operating income under variable costing?

Homework Answers

Answer #1

Absorption Costing net income :

Sales (2250*80) 180000
Less: Cost of goods sold
Variable Cost of goods sold (2250*38) 85500
Fixed cost of goods sold (60000/3000*2250) 45000
Total Cost of goods sold 130500
Gross profit 49500
Selling and administrative expense (2250*2+12000) 16500
Income from operation 33000

variable Costing net income :

Sales (2250*80) 180000
Less: Cost of goods sold
Variable Cost of goods sold (2250*38) 85500
Variable marketing expense(2250*2) 4500
Total Variable cost 90000
Contribution margin 90000
Fixed manufacturing Cost 60000
Fixed administrative expense 12000 72000
Income from operation 18000
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Barry's Hobbies produces and sells a luxury animal pillow for $80.00 per unit. In the first...
Barry's Hobbies produces and sells a luxury animal pillow for $80.00 per unit. In the first month of operation, 3,000 units were produced and 2,250 units were sold. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the month includes: Variable manufacturing costs $38 per unit Variable marketing costs $ 2 per unit Fixed manufacturing costs $60,000 per month Administrative expenses, all fixed $12,000 per month Ending inventories: Direct materials -0- WIP -0-...
Variable and Absorption Costing: Chandler Company sells its product for $100 per unit. Variable manufacturing costs...
Variable and Absorption Costing: Chandler Company sells its product for $100 per unit. Variable manufacturing costs per unit are $40, and fixed manufacturing costs at the normal operating level of 12,000 units are $240,000. Variable selling expenses are $16 per unit sold. Fixed administrative expenses total $104,000. Chandler had no beginning inventory in 2016. During 2016, the company produced 12,000 units and sold 9,000. Would net income for Chandler Company in 2016 be higher if calculated using variable costing or...
QUESTION 1 Total production overhead is treated as a product cost when using A. Absorption or...
QUESTION 1 Total production overhead is treated as a product cost when using A. Absorption or "Full" costing B. Throughput costing C. Throughput costing and absorption costing D. Variable costing 1 points QUESTION 2 Some companies use throughput costing for internal purposes because A. They believe only direct materials costs are truly variable in the short run B. They believe direct labor costs are fixed in the short run C. They believe all overhead costs are fixed in the short...
FCO, Inc. manufactures a single product that it sells for $208 per unit. The company had...
FCO, Inc. manufactures a single product that it sells for $208 per unit. The company had the following cost structure thsi year: Variable Manufacturing Cost per unit: $50 Variable Selling and Administrative cost per unit: $21 Fixed Manufacturing Cost, Total: $1,599,000 Fixed Selling and Administrative Costs, Total: $934,000 There were no units in beginning inventory. During the year, 44,000 units were produced and 38,000 units were sold. Under absorption costing, the unit product cost is:
Ch 6f Diego Company manufactures one product that is sold for $75 per unit in two...
Ch 6f Diego Company manufactures one product that is sold for $75 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 46,000 units and sold 42,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 25 Direct labor $ 20 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 644,000 Fixed selling and administrative...
Diego Company manufactures one product that is sold for $77 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $77 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 48,000 units and sold 43,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 27 Direct labor $ 12 Variable manufacturing overhead $ 3 Variable selling and administrative $ 5 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 864,000 Fixed selling and administrative expense $...
Diego Company manufactures one product that is sold for $70 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $70 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 53,000 units and sold 48,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 21 Direct labor $ 10 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 1,060,000 Fixed selling and administrative expense $...
Bartelt Inc., which produces a single product, the unit production costs have not changed over time....
Bartelt Inc., which produces a single product, the unit production costs have not changed over time. It provided the following data for its most recent month of operations: .Selling price per unit $200 Number of units produced 8,000 Variable costs per unit: Variable production costs (DM+DL+VOH) $150 Variable selling and administrative expense $10 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $60,000 Fixed selling and administrative expense $40,000 19. There was no beginning inventory. The absorption costing unit product cost was: A. $117.50...
Green Company sells its product for $11000 per unit. Variable costs per unit are: manufacturing, $5900;...
Green Company sells its product for $11000 per unit. Variable costs per unit are: manufacturing, $5900; and selling and administrative, $120. Fixed costs are: $31200 manufacturing overhead, and $41200 selling and administrative. There was no beginning inventory at 1/1/18. Production was 24 units per year in 2018–2020. Sales were 24 units in 2018, 20 units in 2019, and 28 units in 2020. Income under absorption costing for 2019 is?
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 5 Direct labor 11 Variable manufacturing overhead 2 Variable selling and administrative 3 Total variable cost per unit $ 21 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 144,000 Fixed selling and administrative 160,000 Total fixed cost per month $ 304,000 The product sells for $47 per unit. Production and sales data for July and August, the first...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT