Question

Kirsten Corporation makes 100,000 units per year of a part called a B345 gasket for use...

Kirsten Corporation makes 100,000 units per year of a part called a B345 gasket for use in one of its products. Data concerning the unit production costs of the B345 gasket follow:

direct materials .... 0.15

direct labor .... 0.10

variable manufacturing overhead ..... 0.13

fixed manufacturing overhead .... 0.24

total manufacturing cost per unit .... 0.62

An outside supplier has offered to sell Kirsten Corporation all of the B345 gaskets it requires. If Kirsten Corporation decided to discontinue making the B345 gaskets, 25% of the above fixed manufacturing overhead costs could be avoided.

Required:

Assume Kirsten Corporation has no alternative use for the facilities presently devoted to production of the B345 gaskets. If the outside supplier offers to sell the gaskets for $0.45 each, should Kirsten Corporation accept the offer? Fully support your answer with appropriate calculations direct

Assume that Kirsten Corporation could use the facilities presently devoted to production of B345 gaskets to expand production of another product that would yield an additional contribution margin of $10,000 annually. What is the maximum unit price Kirsten Corporation should be willing to pay the outside supplier for the B345 gasket ?

Homework Answers

Answer #1

Fixed manufacturing Overheads = 100,000 units @ 0.24 i.e. $24,000

Avoidable fixed costs = 25% of total fixed manufacturing overheads

= $6,000

Variable cost per unit = $0.38 ($0.15 + $0.10 + $0.13)

(a) Analysis of the Outsider Supplier

Cost of Purchasing from outside Supplier : (100,000 units @ $0.45) : $45,000

Less: Savings in costs : [(100,000 units @ $0.38) + $6000] : ($44,000)

Excess cost in purchasing from outside supplier : $1,000

(b)

Savings from outside supplier's offer

Savings in cost : [(100,000 units @ $0.38) + $6000] : $44,000

Add: Additional contribution margin from facility : $10,000

Total savings : $54,000

Kirsten Corporation will be willing to pay per unit to supplier maximum up to the benefit from closing of the facility.

Maximum price per unit = Total Saving / Number of units

= $54,000 / 100,000 units

= $0.54 per unit

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Dell Inc. makes 1,000 units per year of a part called Optical Drives for use in...
Dell Inc. makes 1,000 units per year of a part called Optical Drives for use in one of its products. Data concerning the unit production costs of the optical drives follow: Direct materials $342 Direct labour 80 Variable manufacturing overhead 48 Fixed manufacturing overhead 520 Total manufacturing cost per unit $990 An outside supplier has offered to sell Dell Inc. all of the optical drives it requires. If Dell decided to discontinue making the optical drives, 10% of the above...
(CO H) Hanson, Inc. makes 10,000 units per year of a part called a prositron for...
(CO H) Hanson, Inc. makes 10,000 units per year of a part called a prositron for use in one of its products. Data concerning the unit production costs of the prositron follow. Direct materials $250 Diret labor 125 Variable manufacturing OH 50 Fixed manufacturing OH 150 Total $575 An outside supplier has offered to sell Hanson, Inc. all of the prositrons it requires. If Hanson, Inc. decided to discontinue making the prositrons, 20% of the above fixed manufacturing overhead costs...
Intel, leading manufacturer, manufactures 5,000 units of processor chip, B-17, each year for use on its...
Intel, leading manufacturer, manufactures 5,000 units of processor chip, B-17, each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit of processor chip is: Direct materials $        354 Direct labor 20 Variable manufacturing overhead 8 Fixed manufacturing overhead   80 Total manufacturing cost per unit $ 462 An outside supplier has offered to sell all units of processor chip the company requires. If the company decided to discontinue making processor chip, 35% of the...
The Roosevelt Company presently makes 27,000 units of a certain component each year for use on...
The Roosevelt Company presently makes 27,000 units of a certain component each year for use on its production line.  The cost per unit for the component at this level of activity is as follows Direct materials.................................$4.20 Direct Labor.....................................$12.00 Variable factory overhead................. $5.80 Fixed factory overhead......................$6.50 Roosevelt has received an offer from an outside supplier who is willing to provide 27,000 units of this component at a price of $25 per component.  Assume that if the component is purchased from the outside supplier,...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to produce 90,000 wheels annually are: Direct materials $18,000 Direct labor $27,000 Variable manufacturing overhead $13,500 Fixed manufacturing overhead $57,000 An outside supplier has offered to sell Talbot similar wheels for $0.80 per wheel. If the wheels are purchased from the outside supplier, $12,000 of annual fixed overhead could be avoided and the facilities now being used could be rented to another company for $32,100...
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it...
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: Direct materials $ 13.50 Direct labor 21.10 Variable manufacturing overhead 3.30 Fixed manufacturing overhead 11.20 Unit product cost $ 49.10 An outside supplier has offered to sell the company all of these parts it needs for $42.60 a unit. If the company accepts this offer, the facilities now being used to make...
Ifshin Corporation makes 8,000 units of part I25 each year for use in production. The Accounting...
Ifshin Corporation makes 8,000 units of part I25 each year for use in production. The Accounting Department reports the following costs of producing the part at this level of activity: Per Unit Total Direct materials $ 6.70 Direct labor $ 8.10 Variable manufacturing overhead $ 1.10 Supervisor's salary $ 2.00 $16,000 Depreciation of special equipment $ 4.20 $33,600 General overhead $ 2.10 $16,800 An outside supplier has offered to sell the part to the company for $21.20 each. If this...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to produce 100,000 wheels annually are:                Direct materials $20,000 Direct labor $30,000 Variable manufacturing overhead $15,000 Fixed manufacturing overhead $58,000 An outside supplier has offered to sell Talbot similar wheels for $0.80 per wheel. If the wheels are purchased from the outside supplier, $13,000 of annual fixed overhead could be avoided and the facilities now being used could be rented to another company for $35,000...
Meridian Ltd makes 30,000 units per year of part AS400 used in the range of electrical...
Meridian Ltd makes 30,000 units per year of part AS400 used in the range of electrical goods it manufactures. The unit costs of this part are as follows; Direct Materials 24.70$ Direct Labour 16.30$ Variable manufacturing overhead 2.30$ Fixed manufacturing overhead 13.40$ Total 56.70$ An outside supplier has offered to supply Meridian Ltd with as many of these parts as it needs, for £44.50 each. If the part were purchased from the outside supplier, all direct labour costs associated with...
21. Utah Corp. has two divisions: Parts and Assembly. The Parts Division makes Part I2 for...
21. Utah Corp. has two divisions: Parts and Assembly. The Parts Division makes Part I2 for sale to outside customers: Production capacity 24,000 units per month Demand from outside customers 23,000 units per month Per unit data for I2 for outside customers: Selling price $30.00 Variable production cost $15.00 Variable selling cost $0.5 Allocated fixed cost $1.25 The Assembly Division has designed a new product that also uses Part I2. For its new product, the Assembly Division would need 2,100...