Question

At the beginning of its operations in July 2020, Wheaton Pet Shop Ltd. began with 9,300...

At the beginning of its operations in July 2020, Wheaton Pet Shop Ltd. began with 9,300 units of inventory that it purchased at a cost of $16.00 each. The company’s purchases during July were as follows:

July 5

7,900 units @ $20.00

Sales during July:

July 2

8,000 units

July 27

5,500 units


Wheaton Pet Shop uses a perpetual inventory system.

Calculate the cost of goods sold for July using the weighted-average cost formula. (Round calculations for cost per unit to 2 decimal places, e.g. 10.52 and final answer to 0 decimal places, e.g. 61,052.)

Cost of goods sold

$Enter the cost of goods sold in dollars rounded to 0 decimal places.

Calculate the cost of goods sold for July using the first-in, first-out cost formula.

Cost of goods sold $Enter the cost of goods sold in dollars.

Which of the two inventory cost formulas results in the greater gross margin for July?

The Select cost formula.                                                                       FIFOWeighted-average cost formula results in a greater gross margin for July.

Which of the two inventory cost formulas results in the larger inventory balance at the end of July? (Round calculations for cost per unit to 2 decimal places, e.g. 10.52 and final answers to 0 decimal places, e.g. 61,052.)

Ending Inventory

Weighted-average

$Enter a dollar amount rounded to 0 decimal places.

FIFO

$Enter a dollar amount rounded to 0 decimal places.
The Select cost formula.                                                                      FIFOWeighted-average cost formula results in a larger inventory balance at the end of July.

Homework Answers

Answer #1

a)The cost of goods sold for July using the weighted average method is calculated as follows:

Ending Inventory = 9,300 units - 8,000 units + 7,900 units - 5,500 units

                         = 3,700 Units

Cost Per Unit = (9300 * $16 + 7,900 * $ 20 ) / ( 9,300 units + 7,900 units)

                    = $148,800 + $158,000 / 17,200 Units

                    = $306,800 / 17,200 Units

                     = $17.84

Ending Inventory in cost = 3,700 Units * $17.84

                                  = $66,000

Cost of goods sold = Begining Inventory + Purchases - Ending Inventory

                            = 9300 * $16 + 7,900 * $ 20 - $66,000

                            = $148,800 + $158,000 - $66,000

                            = $240,800

Note: Gross Profit is not calculated because there is no selling price is given

b)The cost of goods sold for July using the FIFO method is calculated as follows:

Date Purchase Sale Ending Inventory
July 1 Begining Inventory       9300 * $16 = $ 148,800
July 2 Sale 8000 * $16 = $128,000    1300 * $16 = $ 20,800
July 5 Purchase 7,900 * $ 20 = $158,000    1300 * $16 = $ 20,800
   7,900 * $ 20 = $158,000
July 27    Sale 1300 * $16 = $ 20,800     3,700 * $ 20= $74,000
4200 * 20 = $84,000
Ending Inventory       3,700 = $74,000

Ending Inventory in cost = 3,700 * $ 20

                               = $74,000

Cost of goods sold = Begining Inventory + Purchases - Ending Inventory

                            = 9300 * $16 + 7,900 * $ 20 - $74,000

                            = $148,800 + $158,000 - $74,000

                            = $232,800

1) Which of the two inventory cost formulas results in the greater gross margin for July?

Gross Profit is not calculated because there is no selling unit price is given

2) Which of the two inventory cost formulas results in the larger inventory balance at the end of July?

Under the FIFO method there is the larger inventory balance at the end of July.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Blue Furniture Ltd. uses a perpetual inventory system and has a beginning inventory, as at June...
Blue Furniture Ltd. uses a perpetual inventory system and has a beginning inventory, as at June 1, of 490 bookcases at a cost of $130 each. During June, the company had the following purchases and sales of bookcases: Purchases Sales Date Units Unit cost Units Unit price June 6 1,200 $132 10 1,030 $204 14 1,770 133 16 1,670 209 26 960 134 (a) Correct answer iconYour answer is correct. Determine the cost of goods sold and the cost of...
Coronado Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the...
Coronado Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 330 $22 $ 7,260 April 15 purchase 380 26 9,880 April 23 purchase 290 29 8,410 1,000 $25,550 (a) Correct answer iconYour answer is correct. Calculate weighted average cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.76.) Weighted average cost per unit $enter weighted average cost per unit in dollars...
The Shirt Shop had the following transactions for T-Shirt for 2018, its first year of operations:...
The Shirt Shop had the following transactions for T-Shirt for 2018, its first year of operations: Jan. 20 Purchased 400 units @ $8 = $3,200 Apr. 21 Purchased 200 units @ $10 = $2,000 July 25 Purchased 280 Units @ $13 = $3,640 Sept. 19 Purchased 90 Units @ $15 = $1,350 - During this year The Shirt Shop sold 810 T-shirst for $20 each a). Compute the amount of ending inventory The Shirt Shop would report on the balance...
In its first month of operations, Kingbird, Inc. made three purchases of merchandise in the following...
In its first month of operations, Kingbird, Inc. made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 155 units at $5, (2) 520 units at $6, and (3) 140 units at $7. New attempt is in progress. Some of the new entries may impact the last attempt grading.Your answer is incorrect. Calculate the weighted-average unit cost. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.) Weighted-average unit cost $enter the Average unit cost in dollars rounded to 2 decimal places...
The Baby Store had a beginning inventory on January 1 of 290 full-size strollers at a...
The Baby Store had a beginning inventory on January 1 of 290 full-size strollers at a cost of $190 per unit. During the year, the following purchases were made: Units Unit Cost Mar. 15 82 $191 July 20 58 190 Sept. 4 24 188 Dec. 2 10 183 At the end of the year, there were 34 units on hand. The Baby Store uses a periodic inventory system. Determine the cost of goods available for sale. Cost of goods available...
Saddlery Company sells leather saddles and equipment for horse enthusiasts. Saddlery uses the perpetual inventory system....
Saddlery Company sells leather saddles and equipment for horse enthusiasts. Saddlery uses the perpetual inventory system. The following schedule relates to the company’s inventory for the month of May: Cost Sales May 1 Beginning inventory 150 units $82,500 5 Sale 100 units $71,500 9 Purchase 50 units $30,250 13 Purchase 200 units $132,000 24 Sale 200 units $154,000 27 Sale 50 units $44,000 30 Purchase 75 units $54,450 A) Calculate Saddlery Company’s cost of goods sold, gross margin, and ending...
Pronghorn Distribution markets CDs of the performing artist Fishe. At the beginning of October, Pronghorn had...
Pronghorn Distribution markets CDs of the performing artist Fishe. At the beginning of October, Pronghorn had in beginning inventory 3,500 of Fishe’s CDs with a unit cost of $7. During October, Pronghorn made the following purchases of Fishe’s CDs. Oct. 3 4,375 @ $8 Oct. 19 5,250 @ $10 Oct. 9 6,125 @ $9 Oct. 25 7,000 @ $11 During October, 19,075 units were sold. Pronghorn uses a periodic inventory system. Cost of goods available for sale- 244,125 Weighted-average cost...
You are provided with the following information for Sheridan Inc. for the month ended June 30,...
You are provided with the following information for Sheridan Inc. for the month ended June 30, 2019. Sheridan uses the periodic system for inventory. Date Description Quantity Unit Cost or Selling Price June 1 Beginning inventory 41 $41 June 4 Purchase 137 45 June 10 Sale 108 73 June 11 Sale return 17 73 June 18 Purchase 55 47 June 18 Purchase return 12 47 June 25 Sale 66 78 June 28 Purchase 32 51 Calculate weighted-average cost per unit....
Monty Corporation uses a perpetual inventory system. On November 19, the company sold 620 units. The...
Monty Corporation uses a perpetual inventory system. On November 19, the company sold 620 units. The following additional information is available: Units Unit Cost Total Cost Nov. 1 inventory 320 $11 $3,520 Nov. 15 purchase 430 15 6,450 Nov. 23 purchase 410 18 7,380 1,160 $17,350 Calculate the November 30 inventory and the November cost of goods sold, using the moving-average cost formula. (Round unit cost to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places. e.g....
Blue Spruce Corporation uses a perpetual inventory system. On November 19, the company sold 610 units....
Blue Spruce Corporation uses a perpetual inventory system. On November 19, the company sold 610 units. The following additional information is available: Units Unit Cost Total Cost Nov. 1 inventory 310 $12 $3,720 Nov. 15 purchase 470 14 6,580 Nov. 23 purchase 390 17 6,630 1,170 $16,930 (a) Calculate the November 30 inventory and the November cost of goods sold, using the moving-average cost formula. (Round unit cost to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • A school psychologist wants to know if a popular new hypnosis technique impacts depression. The psychologist...
    asked 1 minute ago
  • Two identical sedimentation tanks are to be designed for an activated sludge plant with a flow...
    asked 4 minutes ago
  • Hello, could you provide an original example of a security flaw or vulnerability related to strings....
    asked 39 minutes ago
  • Let f(x)=5−log(x+1), g(x)=x2−2x−4 and k(x)=5/(x−4). (a) Find (fog)(x)(fog)(x) and its domain using the interval notation. (b)...
    asked 54 minutes ago
  • List the main load transfer mechanisms in pile foundation and comment about the optimal spacing of...
    asked 56 minutes ago
  • An athlete swings a 6.50-kg ball horizontally on the end of a rope. The ball moves...
    asked 1 hour ago
  • 1. Observation research must be systematic, not casual or haphazard, in its design. True or False...
    asked 1 hour ago
  • "Thinking as skill". Dr. Edward de Bono gave Lateral Thinking its name and developed techniques for...
    asked 1 hour ago
  • Part 1 a) Earned Value Management (EVM) is a project management technique for measuring project performance...
    asked 1 hour ago
  • 11.3.2 Levi-Strauss Co manufactures clothing. The quality control department measures weekly values of different suppliers for...
    asked 1 hour ago
  • A new thermostat has been engineered for the frozen food cases in large supermarkets. Both the...
    asked 1 hour ago
  • 2. In a random sample of 360 females, 65% of them favored stricter gun control laws....
    asked 2 hours ago