Question

Crana Company produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for...

Crana Company produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is 0.3 pounds and 0.1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $0.1 per pound, and receiving and handling costs are $0.07 per pound. The hourly wage rate is $6 per hour, but a raise which will average $0.40 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.30 per hour, and fringe benefits average $2.50 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is 0.2 hours and 0.1 hours, respectively. The standard direct labor rate per hour after the raise is going to be

a)$10.20.

b)$ 6.00.

c)$9.80.

d)$ 6.40.

Homework Answers

Answer #1
  • Correct Answer = Option ‘A’ $ 10.20

Hourly wage rate

$                     6.00

Raise

$                     0.40

Payroll taxes per hour

$                     1.30

Fringe benefit per hour

$                     2.50

Standard direct labor rate per hour

$                   10.20

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Stefani Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product...
Stefani Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product contains 4.90 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 1.10 pounds. Materials cost $4 per pound, but Stefani always takes the 2.00% cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $0.35 per pound. Direct labor. Each unit requires 1.80 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.20 hours per unit. The average hourly...
Kimm Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product...
Kimm Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product contains 4.10 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.40 pounds. Materials cost $3 per pound, but Kimm always takes the 3.86% cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $0.29 per pound. Direct labor. Each unit requires 1.70 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.29 hours per unit. The average hourly...
Exercise 23-3 Stefani Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit...
Exercise 23-3 Stefani Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product contains 4.20 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.70 pounds. Materials cost $1 per pound, but Stefani always takes the 2.00% cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $0.45 per pound. Direct labor. Each unit requires 1.60 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.20 hours per unit. The...
Your answer is incorrect. Try again. Stefani Company has gathered the following information about its product....
Your answer is incorrect. Try again. Stefani Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product contains 4.40 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.70 pounds. Materials cost $ 2 per pound, but Stefani always takes the 3.00 % cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $ 0.35 per pound. Direct labor. Each unit requires 1.30 hours of labor. Setup, cleanup, and...
Exercise 25-3 Your answer is incorrect. Try again. Stefani Company has gathered the following information about...
Exercise 25-3 Your answer is incorrect. Try again. Stefani Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product contains 4.40 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.70 pounds. Materials cost $ 2 per pound, but Stefani always takes the 3.00 % cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $ 0.35 per pound. Direct labor. Each unit requires 1.30 hours of labor. Setup,...
Dvorak Company produces a product that requires 5 standard pounds per unit. The standard price is...
Dvorak Company produces a product that requires 5 standard pounds per unit. The standard price is $2.50 per pound. The company produced 1,000 units that required 4,500 pounds, which were purchased at $3.00 per pound. The product also requires 3 standard hours per unit at a standard hourly rate of $17 per hour. If 1,000 units produced required 2,800 hours at an hourly rate of $16.50 per hour. In addition, the standard variable overhead cost per unit is $1.40 per...
1. Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price...
1. Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price is $10.5 per pound. If 2,500 units used 35,700 pounds, which were purchased at $10.08 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ Favorable b. Direct materials quantity variance...
Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making its finished product: (1) Price...
Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making its finished product: (1) Price per pound of raw materials—net purchase price $3.30, freight-in $0.50, and receiving and handling $0.30. (2) Quantity per gallon of finished product—required materials 3.70 pounds, allowance for waste and spoilage 0.70 pounds. Compute the following. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.) (a) Standard direct materials price per pound of raw materials. $ (b) Standard direct materials quantity per gallon. pounds (c) Total...
Question 2 Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making its finished product:...
Question 2 Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making its finished product: (1) Price per pound of raw materials—net purchase price $2.90, freight-in $0.40, and receiving and handling $0.20. (2) Quantity per gallon of finished product—required materials 3.20 pounds, allowance for waste and spoilage 0.90 pounds. Compute the following. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.) (a) Standard direct materials price per pound of raw materials. $ (b) Standard direct materials quantity per gallon. pounds...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price is $8 per pound. If 5,100 units required 74,300 pounds, which were purchased at $7.76 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) total direct materials cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • Assume the following information regarding U.S. and European annualized interest rates: Currency                          &n
    asked 12 minutes ago
  • What is the basis of reliability for the following: 1)Dying declaration 2) business records 3)excited utterness...
    asked 12 minutes ago
  • P6-9 (L02,4) (Analysis of Business Problems) James Kirk is a financial executive with McDowell Enterprises. Although...
    asked 20 minutes ago
  • Written story about someone who engages in primary deviance and then becomes a secondary deviant. Make...
    asked 24 minutes ago
  • If you have an elastic sample that you want to analyze by TEMI Which sample preparation...
    asked 25 minutes ago
  • Philosophy: Compare and contrast Plato’s notion of form to that of Aristotle’s. How do their respective...
    asked 25 minutes ago
  • Metal Oxide Varistors MOV's are non-ohmic variable resistors used in surge protectors to stunt away excessive...
    asked 52 minutes ago
  • GreenTree Financing lent an engineering company $100,000 to retrofit an environmentally unfriendly building. The loan is...
    asked 1 hour ago
  • A piano tuner using a 264 Hz tuning fork hears 6beats per second while playing the...
    asked 1 hour ago
  • The electric field of a uniformly charged ring centered at the origin and laying on the...
    asked 1 hour ago
  • At a temperature of 252.4°C, the average velocity (meters / second) of a propane, C3H8, molecule...
    asked 1 hour ago
  • Ultrasound probes can resolve structural details with sizes approximately equal to the wavelength of the ultrasound...
    asked 2 hours ago