Question

Exercise 22-09 (Video) Wildhorse, Inc., is preparing its direct labor budget for 2020 from the following...

Exercise 22-09 (Video)

Wildhorse, Inc., is preparing its direct labor budget for 2020 from the following production budget based on a calendar year.

Quarter

Units

Quarter

Units

1 20,370 3 35,450
2 25,350 4 30,180


Each unit requires 1.80 hours of direct labor.

Prepare a direct labor budget for 2020. Wage rates are expected to be $16 for the first 2 quarters and $18 for quarters 3 and 4. (Round Direct labor time per unit answers to 2 decimal places, e.g. 52.50.)

WILDHORSE, INC.
Direct Labor Budget

December 31, 2020For the Quarter Ending December 31, 2020For the Year Ending December 31, 2020

Quarter

1

2

3

4

Year

Cost Per PoundDirect Labor Cost Per HourDirect Materials PurchasesEnding Direct MaterialsTotal Cost of Direct Materials PurchasesTotal Direct Labor CostTotal Required Direct Labor HoursUnits to be ProducedBeginning Direct MaterialsDirect Labor Time (Hours) Per Unit

Direct Materials PurchasesUnits to be ProducedDirect Labor Cost Per HourTotal Required Direct Labor HoursBeginning Direct MaterialsTotal Cost of Direct Materials PurchasesTotal Direct Labor CostCost Per PoundDirect Labor Time (Hours) Per UnitEnding Direct Materials

Beginning Direct MaterialsEnding Direct MaterialsTotal Required Direct Labor HoursTotal Cost of Direct Materials PurchasesCost Per PoundDirect Labor Time (Hours) Per UnitTotal Direct Labor CostUnits to be ProducedDirect Labor Cost Per HourDirect Materials Purchases

Beginning Direct MaterialsEnding Direct MaterialsCost Per PoundTotal Cost of Direct Materials PurchasesUnits to be ProducedDirect Labor Time (Hours) Per UnitDirect Materials PurchasesDirect Labor Cost Per HourTotal Direct Labor CostTotal Required Direct Labor Hours

$ $ $ $

Beginning Direct MaterialsTotal Direct Labor CostDirect Labor Time (Hours) Per UnitDirect Labor Cost Per HourTotal Required Direct Labor HoursUnits to be ProducedEnding Direct MaterialsCost Per PoundTotal Cost of Direct Materials PurchasesDirect Materials Purchases

$ $ $ $ $

Homework Answers

Answer #1

WILDHORSE, INC.
Direct Labor Budget

For the Year Ending December 31, 2020

Quarter 1

Quarter 2

Quarter 3

Quarter 4

Year

Units to be produced (i)

20,370

25,350

35,450

30,180

Direct labor hours per unit (ii)

1.80

1.80

1.80

1.80

Total required direct labor hours (i) x (ii) = (iii)

36,666

45,630

63,810

54,324

Direct labor cost per hour (iv)

$16

$16

$18

$18

Total direct labor cost (iii) x (iv)

$586,656

$730,080

$1,148,580

$977,832

$3,443,148
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Brief Exercise 22-04 Perine Company has 2,970 pounds of raw materials in its December 31, 2019,...
Brief Exercise 22-04 Perine Company has 2,970 pounds of raw materials in its December 31, 2019, ending inventory. Required production for January and February of 2020 are 4,500 and 5,700 units, respectively. 3 pounds of raw materials are needed for each unit, and the estimated cost per pound is $8. Management desires an ending inventory equal to 22% of next month’s materials requirements. Prepare the direct materials budget for January. PERINE COMPANY Direct Materials Budget choose the accounting period January...
DeWitt Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2020. Month...
DeWitt Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2020. Month Units Month Units January 10,390 March 5,370 February 8,290 April 4,420 Each unit requires 4 pounds of raw materials costing $2 per pound. On December 31, 2019, the ending raw materials inventory was 8,312 pounds. Management wants to have a raw materials inventory at the end of the month equal to 20% of next month’s production requirements. Prepare a direct materials purchases budget by...
Lowell Company makes and sells artistic frames for pictures. The controller is responsible for preparing the...
Lowell Company makes and sells artistic frames for pictures. The controller is responsible for preparing the master budget and has accumulated the following information for 2020. January February March April May Estimated unit sales 11,000 11,600 8,900 8,500 8,400 Sales price per unit $ 50.50 $ 48.40 $ 48.40 $ 48.40 $ 48.40 Direct labor hours per unit 2.2 2.2 1.7 1.7 1.7 Wage per direct labor hour $ 8 $ 8 $ 8 $ 9 $ 9 Lowell has...
eWitt Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2020. Month...
eWitt Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2020. Month Units Month Units January 10,110 March 5,260 February 8,180 April 4,390 Each unit requires 5 pounds of raw materials costing $2 per pound. On December 31, 2019, the ending raw materials inventory was 10,110 pounds. Management wants to have a raw materials inventory at the end of the month equal to 20% of next month’s production requirements. Prepare a direct materials purchases budget by...
Lowell Company makes and sells artistic frames for pictures. The controller is responsible for preparing the...
Lowell Company makes and sells artistic frames for pictures. The controller is responsible for preparing the master budget and has accumulated the following information for 2020. January February March April May Estimated unit sales 10,000 11,000 8,000 8,000 8,000 Sales price per unit $50.00 $47.00 $47.00 $47.00 $47.00 Direct labor hours per unit 2.0 2.0 1.5 1.5 1.5 Wage per direct labor hour $7 $7 $7 $8 $8 Lowell has a labor contract that calls for a wage increase to...
Lowell Company makes and sells artistic frames for pictures. The controller is responsible for preparing the...
Lowell Company makes and sells artistic frames for pictures. The controller is responsible for preparing the master budget and has accumulated the following information for 2017. January February March April May Estimated unit sales 10,400 11,000 8,700 8,000 8,500 Sales price per unit $50.90 $48.10 $48.10 $48.10 $48.10 Direct labor hours per unit 2.2 2.2 1.6 1.6 1.6 Wage per direct labor hour $8.00 $8.00 $8.00 $9.00 $9.00 Lowell has a labor contract that calls for a wage increase to...
DeWitt Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2020. Month...
DeWitt Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2020. Month Units Month Units January 10,230 March 5,410 February 8,150 April 4,500 Each unit requires 3 pounds of raw materials costing $2 per pound. On December 31, 2019, the ending raw materials inventory was 6,138 pounds. Management wants to have a raw materials inventory at the end of the month equal to 20% of next month’s production requirements. Prepare a direct materials purchases budget by...
Fuqua Company’s sales budget projects unit sales of part 198Z of 10,700 units in January, 12,200...
Fuqua Company’s sales budget projects unit sales of part 198Z of 10,700 units in January, 12,200 units in February, and 13,000 units in March. Each unit of part 198Z requires 3 pounds of materials, which cost $4 per pound. Fuqua Company desires its ending raw materials inventory to equal 40% of the next month’s production requirements, and its ending finished goods inventory to equal 20% of the next month’s expected unit sales. These goals were met at December 31, 2019....
On January 1, 2020, the Hardin Company budget committee has reached agreement on the following data...
On January 1, 2020, the Hardin Company budget committee has reached agreement on the following data for the 6 months ending June 30, 2020. Sales units: First quarter 5,400; second quarter 7,000; third quarter 7,600. Ending raw materials inventory: 40% of the next quarter’s production requirements. Ending finished goods inventory: 25% of the next quarter’s expected sales units. Third-quarter production: 7,840 units. The ending raw materials and finished goods inventories at December 31, 2019, follow the same percentage relationships to...
uqua Company’s sales budget projects unit sales of part 198Z of 10,700 units in January, 12,400...
uqua Company’s sales budget projects unit sales of part 198Z of 10,700 units in January, 12,400 units in February, and 13,500 units in March. Each unit of part 198Z requires 2 pounds of materials, which cost $5 per pound. Fuqua Company desires its ending raw materials inventory to equal 40% of the next month’s production requirements, and its ending finished goods inventory to equal 20% of the next month’s expected unit sales. These goals were met at December 31, 2016....
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT