Question

HD Corporation manufactures vehicles parts. When its production facilities are fully utilized it uses external sub-contractors...

HD Corporation manufactures vehicles parts. When its production facilities are fully utilized it uses external sub-contractors to complete some orders. Management is reconsidering the uses of its manufacturing facilities for the coming year. The following table details the cost of producing a motor called the WB 13 used in the cooling system.

Total cost for 60,000 units

Direct Materials $ 480,000

Direct Labour 360,000

Variable production overheads 180,000

Fixed production overheads 360,000

Total manufacturing cost $1,380,000

One of the external producers has offered to supply HD Corporation with the same part for $ 21 each. If the part is purchased externally; related fixed cost to the production of this part of $ 120,000 will be avoided.

Required:

a. What is the relevant per unit cost for the original part it assumed that the capacity now used to manufacture this part will become idle and should the part be made or bought?

b. Assume that the capacity now being used to manufacture this part can be either (a) rented to earn $ 75,000 per quarter or (b) be used to make oil filters that will yield a profit contribution of $ 240,000 for the year. What is the best decision for HD Corporation management to propose?

Homework Answers

Answer #1
Relevant cost per unit:
Material cost (480000/60,000) 8
Direct labour cost (360000/60000) 6
Variable Production OH (180000/60000) 3
Avoided Fixedd cost(120000/60000) 2
Relevant cost per unit: 19
Differential analysis
Make Buy Effect on Income
Material cost 480000 0 480000
Labour cost 360000 0 360000
variable overheads 180000 0 180000
fixed overheads 360000 240000 120000
Opportunity cost (300,000+240000) 540000 0 540000
Cost of purchase (60000*21) 0 1260000 -1260000
Total cost 19,20,000 15,00,000 420000
Net financial advantage of buying the parts: $ 420,000
Hence, the product shall be purchased
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Chenango Industries uses 11 units of part JR63 each month in the production of radar equipment....
Chenango Industries uses 11 units of part JR63 each month in the production of radar equipment. The cost of manufacturing one unit of JR63 is the following: Direct material $ 2,000 Material handling (20% of direct-material cost) 400 Direct labor 32,000 Manufacturing overhead (150% of direct labor) 48,000 Total manufacturing cost $ 82,400 Material handling represents the direct variable costs of the Receiving Department that are applied to direct materials and purchased components on the basis of their cost. This...
Dentech, Inc., uses 11 units of part RM67 each month in the production of dentistry equipment....
Dentech, Inc., uses 11 units of part RM67 each month in the production of dentistry equipment. The cost of manufacturing one unit of RM67 is the following: Direct material $ 2,000 Material handling (20% of direct-material cost) 400 Direct labor 32,000 Manufacturing overhead (150% of direct labor) 48,000 Total manufacturing cost $ 82,400 Material handling represents the direct variable costs of the Receiving Department that are applied to direct materials and purchased components on the basis of their cost. This...
Dentech, Inc., uses 11 units of part RM67 each month in the production of dentistry equipment....
Dentech, Inc., uses 11 units of part RM67 each month in the production of dentistry equipment. The cost of manufacturing one unit of RM67 is the following:        Direct material $ 4,000   Material handling (20% of direct-material cost) 800   Direct labor 33,000   Manufacturing overhead (150% of direct labor) 49,500      Total manufacturing cost $ 87,300     Material handling represents the direct variable costs of the Receiving Department that are applied to direct materials and purchased components on the basis of their...
The Riley Corporation manufactures baseball bats and balls for the league teams. For every 3 bats...
The Riley Corporation manufactures baseball bats and balls for the league teams. For every 3 bats sold, 5 balls are sold. Bats sell for $18 each, while balls sell for $6 each. Manufacturing variable costs for the bats are $6 each and for the balls $2 each. Calculate the break-even point in dollars for Riley if the fixed costs are $180,000. (Round your answer to the nearest whole unit). Select one: a. $ 25,714 b. $ 295,714 c. $ 540,000...
Rockford company manufactures a part for use in its production of hats. when 10,000 items are...
Rockford company manufactures a part for use in its production of hats. when 10,000 items are produces, the costs per unit are: Direct materials $0.75 Direct manufacturing labor 3.00 Variable Manufacturing overhead 1.50 Fixed Manufacturing overhead  1.60 Total: $6.85 Angel company has offered to sell to rockford company 10,000 units of the part for $6.00 per unit. the plant facilities could be used to manufacture another item at a savings of $9,000 if rockford accepts the offer. In addition, $1.00 per...
Forrest Corporation manufactures parts that are used in the production of washers and dryers. The following...
Forrest Corporation manufactures parts that are used in the production of washers and dryers. The following costs are associated with part no. 65: Direct materials $ 50 Direct labor 19 Variable manufacturing overhead 22 Fixed manufacturing overhead 15 Variable selling costs 11 The company received a special-order inquiry from an appliance manufacturer in Brazil for 15,000 units of part no. 65. The variable selling costs per unit will amount to only $8. Since Forrest has excess capacity, the minimum price...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to produce 90,000 wheels annually are: Direct materials $18,000 Direct labor $27,000 Variable manufacturing overhead $13,500 Fixed manufacturing overhead $57,000 An outside supplier has offered to sell Talbot similar wheels for $0.80 per wheel. If the wheels are purchased from the outside supplier, $12,000 of annual fixed overhead could be avoided and the facilities now being used could be rented to another company for $32,100...
Lewis Auto Company manufactures a part for use in its production of automobiles. When 10,000 units...
Lewis Auto Company manufactures a part for use in its production of automobiles. When 10,000 units are produced, the costs per unit are: Direct materials $12 Direct manufacturing labor 60 Variable manufacturing overhead 26 Fixed manufacturing overhead 32 Total $130 Monty Company has offered to sell to Lewis Auto Company 10,000 units of the part for $122 per unit. The plant facilities could be used to manufacture another item at a savings of $198,000 if Lewis accepts the offer. In...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to...
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to produce 100,000 wheels annually are:                Direct materials $20,000 Direct labor $30,000 Variable manufacturing overhead $15,000 Fixed manufacturing overhead $58,000 An outside supplier has offered to sell Talbot similar wheels for $0.80 per wheel. If the wheels are purchased from the outside supplier, $13,000 of annual fixed overhead could be avoided and the facilities now being used could be rented to another company for $35,000...
[CMA Adapted] Troy Instruments uses ten units of Part Number S1798 each month in the production...
[CMA Adapted] Troy Instruments uses ten units of Part Number S1798 each month in the production of scientific equipment. The unit cost to manufacturing one unit of S1798 is presented below. Direct materials $ 4,000 Materials handling (10% of direct materials cost) 400 Direct manufacturing labor 6,000 Indirect manufacturing (200% of direct labor) 12,000 Total manufacturing cost $22,400 Materials handling represents the direct variable costs of the Receiving Department that are applied to direct materials and purchased components on the...