Question

Lane Company manufactures a single product and applies overhead cost to that product using standard direct...

Lane Company manufactures a single product and applies overhead cost to that product using standard direct labor-hours. The budgeted variable manufacturing overhead is $2.40 per direct labor-hour and the budgeted fixed manufacturing overhead is $384,000 per year.

The standard quantity of materials is 4 pounds per unit and the standard cost is $4.00 per pound. The standard direct labor-hours per unit is 1.5 hours and the standard labor rate is $12.20 per hour.

The company planned to operate at a denominator activity level of 60,000 direct labor-hours and to produce 40,000 units of product during the most recent year. Actual activity and costs for the year were as follows:

Actual number of units produced 48,000
Actual direct labor-hours worked 78,000
Actual variable manufacturing overhead cost incurred $ 124,800
Actual fixed manufacturing overhead cost incurred $ 429,000

Required:

1.Complete the following Manufacturing Overhead T-account for the year.

2.Determine the reason for any underapplied or overapplied overhead for the year by computing the variable overhead rate and efficiency variances and the fixed overhead budget and volume variances.

Homework Answers

Answer #1

Hi

Let me know in case you face any issue:

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Lane Company manufactures a single product that requires a great deal of hand labor. Overhead cost...
Lane Company manufactures a single product that requires a great deal of hand labor. Overhead cost is applied on the basis of standard direct labor-hours. The budgeted variable manufacturing overhead is $4.40 per direct labor-hour and the budgeted fixed manufacturing overhead is $1,764,000 per year. The standard quantity of materials is 4 pounds per unit and the standard cost is $9.00 per pound. The standard direct labor-hours per unit is 1.5 hours and the standard labor rate is $13.20 per...
Problem 10A-8 Applying Overhead; Overhead Variances [LO10-3, LO10-4] Lane Company manufactures a single product and applies...
Problem 10A-8 Applying Overhead; Overhead Variances [LO10-3, LO10-4] Lane Company manufactures a single product and applies overhead cost to that product using standard direct labor-hours. The budgeted variable manufacturing overhead is $4.60 per direct labor-hour and the budgeted fixed manufacturing overhead is $1,935,000 per year. The standard quantity of materials is 4 pounds per unit and the standard cost is $9.50 per pound. The standard direct labor-hours per unit is 1.5 hours and the standard labor rate is $13.30 per...
chapter 9 h1 Problem 9A-8 Applying Overhead; Overhead Variances [LO9-6, LO9-7] Lane Company manufactures a single...
chapter 9 h1 Problem 9A-8 Applying Overhead; Overhead Variances [LO9-6, LO9-7] Lane Company manufactures a single product and applies overhead cost to that product using standard direct labor-hours. The budgeted variable manufacturing overhead is $5.60 per direct labor-hour and the budgeted fixed manufacturing overhead is $2,880,000 per year. The standard quantity of materials is 4 pounds per unit and the standard cost is $12.00 per pound. The standard direct labor-hours per unit is 1.5 hours and the standard labor rate...
Flandro Company uses a standard cost system and sets its predetermined overhead rate on the basis...
Flandro Company uses a standard cost system and sets its predetermined overhead rate on the basis of direct labor-hours. The following data are taken from the company’s planning budget for the current year: Denominator activity (direct labor-hours) 10,000 Variable manufacturing overhead cost $ 37,500 Fixed manufacturing overhead cost $ 64,500 The standard cost card for the company’s only product is given below: Inputs (1) Standard Quantity or Hours (2) Standard Price or Rate Standard Cost (1) × (2) Direct materials...
Question 4 – Standard Costing (10 marks) The standard cost of making a single product is:...
Question 4 – Standard Costing The standard cost of making a single product is: 5kg @$2.75 per kg 13.75 0.4 hours @$6.40 per hour 2.56. Factory overhead 0.4 hours @3.50 per hour 1.400 $17.71 The factory overhead rate is based on a budgeted production of 20,000 units for the year, and budgeted fixed factory overhead of $12,000 for the month. Actual transactions and results for the year were: Direct Materials purchased 200,000kgs @ 2.78 per kg Direct Materials used 101,800...
The Littlefield Company applies manufacturing overhead costs to products on the basis of direct labor-hours. The...
The Littlefield Company applies manufacturing overhead costs to products on the basis of direct labor-hours. The standard cost card shows that 12 direct labor-hours are required per unit of product. For August, the company budgeted to work 360,000 direct labor-hours and to incur the following total manufacturing overhead costs: Total fixed overhead costs $475,200 Total variable overhead costs $396,000 During August, the company completed 28,000 units of product, worked 344,000 direct labor-hours, and incurred the following total manufacturing overhead costs:...
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below....
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—3 pound plastic at $7.00 per pound $ 21.00 Direct labor—1.0 hours at $11.50 per hour 11.50 Variable manufacturing overhead 6.00 Fixed manufacturing overhead 4.00 Total standard cost per unit $42.50 The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($10.00 ÷ 1.0). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 5,700 direct labor hours...
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below....
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—2 pound plastic at $6.00 per pound $ 12.00 Direct labor—2.0 hours at $11.00 per hour 22.00 Variable manufacturing overhead 12.00 Fixed manufacturing overhead 8.00 Total standard cost per unit $54.00 The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($20.00 ÷ 2.0). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 12,000 direct labor hours...
1) Pardoe Inc., manufactures a single product in which variable manufacturing overhead is assigned on the...
1) Pardoe Inc., manufactures a single product in which variable manufacturing overhead is assigned on the basis of standard direct labor-hours. The company uses a standard cost system and has established the following standards for one unit of product: Standard Quantity Standard Price or Rate Standard Cost Direct materials 1.5 pounds $3.00 per pound $4.50 Direct labor 0.6 hours $6.00 per hour $3.60 Variable manufacturing overhead 0.6 hours $1.25 per hour $0.75 During March, the following activity was recorded by...
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below....
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—1 pound plastic at $7.00 per pound $ 7.00 Direct labor—1.0 hours at $11.50 per hour 11.50 Variable manufacturing overhead 5.50 Fixed manufacturing overhead 6.50 Total standard cost per unit $30.50 The predetermined manufacturing overhead rate is $12 per direct labor hour ($12.00 ÷ 1.0). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 5,500 direct labor hours...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT