Question

Jackson Company provided the following data about its inventory for the month of April. Use this...

Jackson Company provided the following data about its inventory for the month of April. Use this information for the questions below.

Date

Transaction

April 1

Beginning inventory 300 units at $10

April 2

Sold 200 units at $24

April 3

Purchased 800 units at $12

April 14

Sold 500 units at $24

April 20

Purchased 500 units at $13

April 30

Sold 300 units at $25

Assume Jackson uses the periodic system of inventory. Calculate ending inventory and cost of goods sold using FIFO, LIFO, and weighted-average cost method. (Hint: First determine the number of units remaining in ending inventory.)

Homework Answers

Answer #1
Units Unit cost Total
Beg inv. 300 10 3000
3-Apr 800 12 9600
20-Apr 500 13 6500
Total 1600 19100
Average cost=19100/1600= $11.9375
Ending inventory units=1600-200-500-300=600
FIFO:
Ending inventory 7700 =(500*13)+(100*12)
Cost of goods sold 11400 =19100-7700
LIFO:
Ending inventory 6600 =(300*10)+(300*12)
Cost of goods sold 12500 =19100-6600
Weighted average:
Ending inventory 7162.5 or 7163 =600*11.9375
Cost of goods sold 11937.5 or $11937 =19100-7163
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
1. Lauer Corporation uses the periodic inventory system and has provided the following information about one...
1. Lauer Corporation uses the periodic inventory system and has provided the following information about one of its laptop computers: Date Transaction Number of Units Cost per Unit 1/1 100 $800 5/5 Purchase 200 $900 8/10 Purchase 300 $1,000 10/15 Purchase 200 $1,100 During the year, Lauer sold 750 laptop computers. (a) What was ending inventory and cost of goods sold using the FIFO cost flow assumption?         (b) What was ending inventory and cost of goods sold using the...
Vaughn Company, which uses a periodic inventory system, had a beginning inventory on May 1, of...
Vaughn Company, which uses a periodic inventory system, had a beginning inventory on May 1, of 300 units of Product A at a cost of $6.25 per unit. During May, the following purchases and sales were made. Purchases:   Sales: May 6 300 units at $7.20 May 4 275 units 14 400 units at $9.10 300 units 21 100 units at $11.50 22 400 units 28 500 1 ,300 units at $11.80 24 225 1 ,200 units Instructions: Compute the May...
A company's inventory records indicate the following data for the month of September: Sept 1 beginning...
A company's inventory records indicate the following data for the month of September: Sept 1 beginning 250 units at $10 each Sept 5 purchased 150 units at $11 each Sept 10 sold 300 units Sept 20 purchased 400 units at $14 each Sept 25 sold 200 units If the company uses the perpetual inventory system, what would be the cost of its ending inventory and the cost of goods sold for July based on FIFO, LIFO and Weighted Average methods?
1. Spooky Inc. had the following information related to its inventory during 2012. Beginning inventory          200...
1. Spooky Inc. had the following information related to its inventory during 2012. Beginning inventory          200 units @ $35 March 4 Purchase              800 units @$37 May 15 Sale                       500 units @$60 August 29 Purchase           600 units @$39 October 19 Sale                 700 units @$60 What is the amount of cost of goods sold and ending inventory which should be reported on the 2012 financial statements assuming Spooky uses the periodic weighted average method? Please show work. 2. Simple Works had the...
Beta company uses the periodic inventory system. The beginning balance of inventory and subsequent inventory purchases...
Beta company uses the periodic inventory system. The beginning balance of inventory and subsequent inventory purchases made by the company during the month of July 2019 are given below: July 01: Beginning inventory, 500 units @ $20 per unit. July 18: Inventory purchased, 800 units @ $24 per unit. July 25: Inventory purchased, 700 units @ $26 per unit. The Beta company sold 1,600 units during the month of July. Required: Compute the cost of goods sold and ending inventory...
Torrey Company uses the periodic inventory system to account for inventories. Information related to Torrey Company's...
Torrey Company uses the periodic inventory system to account for inventories. Information related to Torrey Company's inventory at October 31 is given below: October 1 Beginning inventory 400 units x $10.00 = $4,000 8 Purchase 800 units x $10.40 = 8,320 16 Purchase 600 units x $10.80 = 6,480 24 Purchase 200 units x $11.60 = 2,320 Total units and cost 2,000 units $21,120 Value the ending inventory using the FIFO cost assumption if 500 units remain on hand at...
Orion Iron Corp. tracks the number of units purchased and sold throughout each year but applies...
Orion Iron Corp. tracks the number of units purchased and sold throughout each year but applies its inventory costing method at the end of the year, as if it uses a periodic inventory system. Assume its accounting records provided the following information at the end of the annual accounting period, December 31. Transactions Units Unit Cost   a. Inventory, Beginning 300 $ 12   For the year:   b. Purchase, April 11 900 10   c. Purchase, June 1 800 13   d. Sale, May...
Swifty Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of...
Swifty Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May, in which 71 units were sold. Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 33 $12 $396 15 Purchases 28 15 420 24 Purchases 32 16 512 Totals 93 $1,328 Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods. FIFO LIFO Ending inventory at May 31 $ $ Cost of goods sold $ $
Inventory information for Part 311 of Chi Corp. discloses the following information for the month of...
Inventory information for Part 311 of Chi Corp. discloses the following information for the month of June (beginning balance of the month =0): June 1. Purchased 600 units @ $16 June 11. Purchased 800 units @ $19 June 15. Sold 300 units @ $40 June 20. Purchased 600 units @ $21 June 27. Sold 200 units @ $43 a) If Chi Corp. uses LIFO and Perpetual system, then, what is the unit cost of the inventories sold on June 15?...
M7-7 Calculating Cost of Goods Available for Sale, Cost of Goods Sold, and Ending Inventory under...
M7-7 Calculating Cost of Goods Available for Sale, Cost of Goods Sold, and Ending Inventory under FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost (Periodic Inventory) [LO 7-3] Aircard Corporation tracks the number of units purchased and sold throughout each accounting period but applies its inventory costing method at the end of each period as if it uses a periodic inventory system. The following are the transactions for the month of July. Units Unit Cost July 1 Beginning Inventory 2,500 $ 50...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT