Question

1. The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 6 pounds of...

1. The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 6 pounds of material at a standard price of $50 per pound. In manufacturing 8,000 units, 47,000 pounds of material were used at a cost of $51 per pound. What is the direct materials quantity variance? 2. The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 6 pounds of material at a standard price of $50 per pound. In manufacturing 8,000 units, 47,000 pounds of material were used at a cost of $51 per pound. What is the direct materials price variance? 3. A job was budgeted to require 3 hours of labor per unit at $8.00 per hour. The job consisted of 8,000 units and was completed in 22,000 hours at a total labor cost of $198,000. What is the direct labor efficiency variance?

Homework Answers

Answer #1
1) Driect materials Quantity variance
(actual qty - standard qty allowed)*Standard rate
(47000 - 8000*6)*50
50000 F
2) Direct materials price variance
(Actual price - standard price)*AQ purchased
(51-50)*47000
47000 U
3) Direct labor Efficiency variance
(Actual hrs - standard hrs allowed)*standard rate
(22000 - 8000*3)*8
16000 F
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
1. Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price...
1. Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price is $10.5 per pound. If 2,500 units used 35,700 pounds, which were purchased at $10.08 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ Favorable b. Direct materials quantity variance...
Standards for one unit of product: Direct Materials: 5 pounds at $2 per pound Direct Labor:...
Standards for one unit of product: Direct Materials: 5 pounds at $2 per pound Direct Labor: 0.50 hour at $16 per hour Materials and Labor Used to produce 8,500 units: Direct Materials: 46,000 pounds at $3 per pound Direct Labor: 4,000 hours at ? per hour If the Direct Labor Price Variance is $4,600 Unfavorable, what is the actual labor rate per hour?
A manufacturing company has a standard quantity of direct materials of 6 pounds per unit at...
A manufacturing company has a standard quantity of direct materials of 6 pounds per unit at a standard price of $2.20 per pound. In April the actual material price was $2.40 per pound and the company produced 5,500 units. If the company experienced a favorable material quantity variance of $6,600 during the month, the actual quantity of material used was: A.        30,000 pounds. B.        33,000 pounds. C.        35,750 pounds. D.        36,000 pounds.
A manufacturing company has a standard quantity of direct materials of 6 pounds per unit at...
A manufacturing company has a standard quantity of direct materials of 6 pounds per unit at a standard price of $2.20 per pound. In April the actual material price was $2.40 per pound and the company produced 5,500 units. If the company experienced a favorable material quantity variance of $6,600 during the month, the actual quantity of material used was: A.        30,000 pounds. B.        33,000 pounds. C.        35,750 pounds. D.        36,000 pounds.
Standards for producing one unit of product: Standard Quantity Direct Materials 2lbs Direct labor 2 hours...
Standards for producing one unit of product: Standard Quantity Direct Materials 2lbs Direct labor 2 hours Other data: Materials actually purchased Material price variance Materials actually used to produce 300 units of output Labor efficiency variance Standard Price $1.80 per lbs $18 per hour 4,500 lbs $450 unfavorable 780 lbs $90 unfavorable a. The material purchase price per pound. b. The material quantity variance. c. The actual number of hours worked.
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires five standard pounds per unit. The...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires five standard pounds per unit. The standard price is $6 per pound. If 6,400 units used 31,400 pounds, which were purchased at $6.24 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ b. Direct materials quantity...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires five standard pounds per unit. The...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires five standard pounds per unit. The standard price is $4 per pound. If 3,000 units used 15,500 pounds, which were purchased at $3.8 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ b. Direct materials quantity...
Jackson Industries uses a standard cost system in which direct materials inventory is carried at standard...
Jackson Industries uses a standard cost system in which direct materials inventory is carried at standard cost. Jackson has established the following standards for one unit of product.    Standard Quantity Standard Price or Rate Direct materials 5 pounds $3.60 per pound Direct labor 1.25 hours $12.00 per hour During May, Jackson purchased 125,000 pounds of direct material at a total cost of $475,000. The total factory wages for direct labor, for May were $327,600. Jackson manufactured 22,000 units of...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 9 standard pounds per unit. The...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 9 standard pounds per unit. The standard price is $9 per pound. If 5,000 units required 45,900 pounds, which were purchased at $8.64 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) total direct materials cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ b....
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price is $6 per pound. If 3,400 units required 49,000 pounds, which were purchased at $6.3 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) total direct materials cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ Unfavorable...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT