Question

JIT/Lean Production and Product Costing Presented is information pertaining to the standard or budgeted unit cost...

JIT/Lean Production and Product Costing

Presented is information pertaining to the standard or budgeted unit cost of a product manufactured in

a JIT/Lean Production environment at CNN Systems Inc.:

Direct materials .......................................................... $40

Conversion .............................................................. 30

Total ................................................................... $70

All materials are added at the start of the production process. All raw materials purchases and conver-

sion costs are directly assigned to Cost of Goods Sold. At the end of the period, costs are backed out and

assigned to Raw Materials in Process (only for materials still in the plant) and Finished Goods Inventory

(for materials and conversion costs for completed units). Costs assigned to inventories are based on the

standard or budgeted cost multiplied by the number of units in inventory. Conversion costs are assigned

to inventories only for fully converted units. Since inventory levels tend to be small in this JIT envi-

ronment, partially completed units are assigned no conversion costs. CNN Systems had no beginning

inventories on August 1, 2017. During the month, it incurred the following manufacturing-related costs:

Purchase of raw materials on account..................................... $700,000

Factory wages ....................................................... 260,000

Factory supervision salaries............................................. 60,000

Utilities bill for month .................................................. 34,000

Factory supplies purchased............................................. 30,000

Depreciation ......................................................... 19,000

The end-of-month inventory included raw materials in process of 750 units and finished goods of 500

units. One hundred units of raw materials were zero percent converted; the other 650 units averaged

60 percent converted.

Required

a. Calculate the total cost charged to Cost of Goods Sold during August.

b. Calculate the balances in Raw Materials in Process, Finished Goods Inventory, and Cost of Goods

Sold at the end of August.

c. Assuming that August is a typical month, is it likely that using the company’s shortcut backflush

accounting procedures will produce misleading financial statements? Explain.

Homework Answers

Answer #1

Total Unit sold= Unit Produced+ Beginning Inventory- Ending Inventory

Here no information is given about total units produced or unit sold.

Total Raw material for units=$700,000/$40=17,500 units

As $700,000 is raw material purchased and $20 is the per unit raw material so total raw material for units produced=17,500 units

Finished Inventory=750+500=1,250 units.

Goods sold=17,500-1,250=16250

Cost of raw material =16,250*$40=$650,000

Wages=$260,000

Salaries=$60,000

Utilities bill=$34,000

Factory Supplies =$30,000

Deperciation=$19,000

a) Total cost=$650,000+$260,000+$60,000+$34,000+$30,000+$19,000=$819,000

b)

Raw material In proceeds=650*$40=$26,000

Finished Goods=500*$40=$20,000

COGS=$819,000

c)

Since COGS including the complete cost of processing without adjusting for 60% converted, processed goods resulted in the higher cost and lower income for the month of august.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Lean Accounting The annual budgeted conversion costs for a lean cell are $110,700 for 2,700 production...
Lean Accounting The annual budgeted conversion costs for a lean cell are $110,700 for 2,700 production hours. Each unit produced by the cell requires 18 minutes of cell process time. During the month, 1,170 units are manufactured in the cell. The estimated materials cost is $65 per unit. Provide the following journal entries: a. Materials are purchased to produce 1,230 units. b. Conversion costs are applied to 1,170 units of production. c. 1,110 units are completed and placed into finished...
Lean Accounting The annual budgeted conversion costs for a lean cell are $218,880 for 1,900 production...
Lean Accounting The annual budgeted conversion costs for a lean cell are $218,880 for 1,900 production hours. Each unit produced by the cell requires 10 minutes of cell process time. During the month, 2,710 units are manufactured in the cell. The estimated materials costs are $46 per unit. (Round the per unit cost to the nearest cent and use in subsequent computations. If required, round your answers to the nearest dollar.) Journalize the following entries for the month: a. Materials...
The Bright Lamp Company has budgeted its conversion cost for the small lamp production as $85,000...
The Bright Lamp Company has budgeted its conversion cost for the small lamp production as $85,000 for 1,300 production hours. Each unit produced by the cell requires 15 minutes of process time. During the month, 3,800 units are manufactured in the cell. The estimated material cost is $18 per unit. Provide the following journal entries. In your computations, round per unit cost to two decimal places and use rounded amount in subsequent calculations. If required, round your final answers to...
The Bright Lamp Company has budgeted its conversion cost for the small lamp production as $85,000...
The Bright Lamp Company has budgeted its conversion cost for the small lamp production as $85,000 for 1,300 production hours. Each unit produced by the cell requires 15 minutes of process time. During the month, 3,800 units are manufactured in the cell. The estimated material cost is $18 per unit. Provide the following journal entries. In your computations, round per unit cost to two decimal places and use rounded amount in subsequent calculations. If required, round your final answers to...
The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and...
The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,900, 20,000, 22,000, and 23,000 units, respectively. All sales are on credit. Forty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month. The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales. The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of...
Backflush Costing: Variation 2 Potter Company has installed a JIT purchasing and manufacturing system and is...
Backflush Costing: Variation 2 Potter Company has installed a JIT purchasing and manufacturing system and is using backflush accounting for its cost flows. It currently uses a two-trigger approach with the purchase of materials as the first trigger point and the completion of goods as the second trigger point. During the month of June, Potter had the following transactions: Raw materials purchased $245,000 Direct labor cost 41,500 Overhead cost 208,000 Conversion cost applied 269,750* *$41,500 labor plus $228,250 overhead. There...
Lean Accounting Com-Tel Inc. manufactures and assembles two models of smartphones—the Tiger Model and the Lion...
Lean Accounting Com-Tel Inc. manufactures and assembles two models of smartphones—the Tiger Model and the Lion Model. The process consists of a lean cell for each product. The data that follow concern only the Lion Model lean cell. For the year, Com-Tel Inc. budgeted these costs for the Lion Model production cell: Conversion Cost Categories Budget Labor $95,000 Supplies 36,000 Utilities 13,000    Total $144,000 Com-Tel plans 2,400 hours of production for the Lion Model cell for the year. The materials...
Production information shows the following costs and units for the smoothing department in August. Cost Units...
Production information shows the following costs and units for the smoothing department in August. Cost Units Work in process Beginning balance: materials $1,450 Beginning units 630 Beginning balance: conversion 2,700 Transferred in 1,770 Materials 7,190 Transferred out 1,780 Labor 14,500 Overhead 7,552 All materials are added at the beginning of the period. The ending work in process is 20% complete as to conversion. What is the value of the inventory transferred to finished goods and the value of the WIP...
Expected unit sales 5,000 Price per unit $20 Variable product costs per unit: Materials $3.25 Labor...
Expected unit sales 5,000 Price per unit $20 Variable product costs per unit: Materials $3.25 Labor $4.50 Variable overhead $2 Fixed product cost: Manufacturing overhead $16,800 Period costs (totals): Research & development $3,000 Marketing 7,000 Administration 10,000 Additional information: no beginning work in process or raw materials inventories. The allocation base for manufacturing overhead is estimated production volume. Beginning finished goods inventory totaled 400 units at a cost of $12.75 per unit. Management wants ending finished goods inventory to be...
The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and...
The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,900, 20,000, 22,000, and 23,000 units, respectively. All sales are on credit. Forty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month. The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales. The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of...