Question

Encore Corp. has 280 units of finished product in inventory that originally cost $70,000 to manufacture....

Encore Corp. has 280 units of finished product in inventory that originally cost $70,000 to manufacture. It could be sold as scrap to a buyer in Brazil for $42,000 minus transportation cost of $15 per unit. Alternatively, the 280 units of inventory could be sold domestically for $62,000 if it is processed further at an additional cost. Encore processes the old inventory further, but that decision results in a decrease in Encore's net income of $3,000. Calculate the additional processing cost of the old inventory (round to nearest $1)

Homework Answers

Answer #1

Sale revenue (if sold as scrap ) = $42,000

Transportation cost per unit = $15

Number of units = 280

Total Transportation cost = Transportation cost per unit x Number of units

= 15 x 280

= $4,200

Net income if sold as scrap = Sale revenue- Total Transportation cost

= 42,000-4,200

= $37,800

Sales revenue after further processing = $62,000

Further processing cost = ?

Decrease in net income after further processing = $3,000

Net income after further processing = Sales revenue after further processing - Further processing cost

= 62,000-Further processing cost

Net income after further processing = Net income if sold as scrap - Decrease in net income after further processing

62,000-Further processing cost = 37,800-3,000

62,000-Further processing cost = 34,800

Further processing cost = 62,000-34,800

= $27,200

The additional processing cost of the old inventory = $27,200

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
111 Sheffield Corp. has old inventory on hand that cost $11250. Its scrap value is $15000....
111 Sheffield Corp. has old inventory on hand that cost $11250. Its scrap value is $15000. The inventory could be sold for $37500 if manufactured further at an additional cost of $11250. What should Sheffield do? Hold the inventory at its $15000 cost Manufacture further and sell it for $37500 Sell the inventory for $15000 scrap value Dispose of the inventory to avoid any further decline in value
Bonita Industries has old inventory on hand that cost $18750. Its scrap value is $25000. The...
Bonita Industries has old inventory on hand that cost $18750. Its scrap value is $25000. The inventory could be sold for $62500 if manufactured further at an additional cost of $18750. What should Bonita do? Manufacture further and sell it for $62500 Sell the inventory for $25000 scrap value Hold the inventory at its $18750 cost Dispose of the inventory to avoid any further decline in value
It costs Camp, Inc. $48 per unit to manufacture 1,000 units per month of a product...
It costs Camp, Inc. $48 per unit to manufacture 1,000 units per month of a product that it can sell for $75 each. Alternatively, Camp could process the units further into a more complex product, which would cost an additional $41 per unit. Camp could sell the more complex product for $110 each. How would processing the product further affect Camp's profit?
38.It costs Bodhis, Inc. $70 per unit to manufacture 1,000 units per month of a product...
38.It costs Bodhis, Inc. $70 per unit to manufacture 1,000 units per month of a product that it can sell for $100 each. Alternatively, Bodhis could process the units further into a more complex product, which would cost an additional $40 per unit. Bodhis could sell the more complex product for $145 each. How would processing the product futher affect Bodhis's profit? . 42 Jasmine Company produces hand tools. A sales budget for the next four months is as follows:...
Cantrell Company has already manufactured 19,000 units of Product A at a cost of $30 per...
Cantrell Company has already manufactured 19,000 units of Product A at a cost of $30 per unit. The 19,000 units can be sold at this stage for $590,000. Alternatively, the units can be further processed at a $440,000 total additional cost and be converted into 4,800 units of Product B and 7,100 units of Product C. Per unit selling price for Product B is $75 and for Product C is $55.    1. Calculate the Incremental Net Profit (or loss)...
Cantrell Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $20 per...
Cantrell Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $570,000. Alternatively, the units can be further processed at a $440,000 total additional cost and be converted into 4,800 units of Product B and 7,300 units of Product C. Per unit selling price for Product B is $73 and for Product C is $59.    1. Calculate the Incremental Net Profit (or loss)...
Varto Company has 8,800 units of its sole product in inventory that it produced last year...
Varto Company has 8,800 units of its sole product in inventory that it produced last year at a cost of $25 each. This year’s model is superior to last year’s, and the 8,800 units cannot be sold at last year’s regular selling price of $51 each. Varto has two alternatives for these items: (1) they can be sold to a wholesaler for $13 each or (2) they can be processed further at a cost of $121,800 and then sold for...
Tahoe Enterprises has some obsolete inventory that originally cost $10,000. The inventory can be sold for...
Tahoe Enterprises has some obsolete inventory that originally cost $10,000. The inventory can be sold for scrap for $4,000 or modified at an additional cost of $12,000 and then sold for $18,000. Tahoe's sunk costs are: $10,000 $14,000 $4,000 $22,000
Nicholls Corp. has some materials that originally cost $74,600. The materials have a scrap value of...
Nicholls Corp. has some materials that originally cost $74,600. The materials have a scrap value of $57,400 as is, but if reworked at a cost of $3,500, could be sold for $59,700. Should the consider rework and sell the materials or should it sell it as scrap? Why?
Cobe Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $25 per...
Cobe Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $25 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $410,000. Alternatively, the units can be further processed at a $250,000 total additional cost and be converted into 5,900 units of Product B and 11,400 units of Product C. Per unit selling price for Product B is $108 and for Product C is $59. 1. Prepare an analysis that shows whether the 20,000...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT