Question

Problem 23-1A Analysis of income effects of additional business LO A1 Jones Products manufactures and sells...

Problem 23-1A Analysis of income effects of additional business LO A1

Jones Products manufactures and sells to wholesalers approximately 400,000 packages per year of underwater markers at $3.87 per package. Annual costs for the production and sale of this quantity are shown in the table.

Direct materials $ 512,000
Direct labor 128,000
Overhead 384,000
Selling expenses 160,000
Administrative expenses 107,000
Total costs and expenses $ 1,291,000


A new wholesaler has offered to buy 67,000 packages for $3.37 each. These markers would be marketed under the wholesaler’s name and would not affect Jones Products’ sales through its normal channels. A study of the costs of this additional business reveals the following:

Direct materials costs are 100% variable.

Per unit direct labor costs for the additional units would be 50% higher than normal because their production would require overtime pay at 1½ times the usual labor rate.

25% of the normal annual overhead costs are fixed at any production level from 350,000 to 500,000 units. The remaining 75% of the annual overhead cost is variable with volume.

Accepting the new business would involve no additional selling expenses.

Accepting the new business would increase administrative expenses by a $3,000 fixed amount.


Required:
Complete the three-column comparative income statement that shows the following (Round your intermediate calculations and per unit cost answers to 3 decimals)

1. Annual operating income without the special order.
2. Annual operating income received from the new business only.
3. Combined annual operating income from normal business and the new business.

Per Unit Amounts Total
Normal Volume New Business Normal Volume New Business Combined
Sales
Variable costs:
Fixed costs:

Homework Answers

Answer #1

25% is fixed that mean = 384000*25/100 = 96000 is fixed cost.

75% is variable = 384000*75/100 = 288000. In question he given that variable cost varies from volume. so per unit cost is multiplied with volume of sales.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Cayman Products manufactures and sells to wholesalers approximately 300,000 packages per year of underwater markers at...
Cayman Products manufactures and sells to wholesalers approximately 300,000 packages per year of underwater markers at $3.98 per package. Annual costs for the production and sale of this quantity are shown in the table.         Direct materials $ 384,000   Direct labor 96,000   Overhead 288,000   Selling expenses 120,000   Administrative expenses 80,000      Total costs and expenses $ 968,000       A new wholesaler has offered to buy 50,000 packages for $3.44 each. These markers would be marketed under the wholesaler’s...
Exercise 23-2 Accept new business or not LO A1 Farrow Co. expects to sell 300,000 units...
Exercise 23-2 Accept new business or not LO A1 Farrow Co. expects to sell 300,000 units of its product in the next period with the following results. Sales (300,000 units) $ 4,500,000 Costs and expenses Direct materials 600,000 Direct labor 1,200,000 Overhead 300,000 Selling expenses 450,000 Administrative expenses 771,000 Total costs and expenses 3,321,000 Net income $ 1,179,000 The company has an opportunity to sell 30,000 additional units at $12 per unit. The additional sales would not affect its current...
Calla Company produces skateboards that sell for $64 per unit. The company currently has the capacity...
Calla Company produces skateboards that sell for $64 per unit. The company currently has the capacity to produce 90,000 skateboards per year, but is selling 81,000 skateboards per year. Annual costs for 81,000 skateboards follow. Direct materials $ 955,800 Direct labor 664,200 Overhead 954,000 Selling expenses 541,000 Administrative expenses 465,000 Total costs and expenses $ 3,580,000 A new retail store has offered to buy 9,000 of its skateboards for $59 per unit. The store is in a different market from...
Calla Company produces skateboards that sell for $66 per unit. The company currently has the capacity...
Calla Company produces skateboards that sell for $66 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 82,000 skateboards per year. Annual costs for 82,000 skateboards follow.   Direct materials $ 975,800   Direct labor 697,000   Overhead 946,000   Selling expenses 557,000   Administrative expenses 464,000     Total costs and expenses $ 3,639,800   A new retail store has offered to buy 13,000 of its skateboards for $61 per unit. The store is in a different market from...
Calla Company produces skateboards that sell for $51 per unit. The company currently has the capacity...
Calla Company produces skateboards that sell for $51 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 80,200 skateboards per year. Annual costs for 80,200 skateboards follow. Direct materials $ 914,280 Direct labor 641,600 Overhead 956,000 Selling expenses 550,000 Administrative expenses 460,000 Total costs and expenses $ 3,521,880 A new retail store has offered to buy 14,800 of its skateboards for $46 per unit. The store is in a different market from...
Calla Company produces skateboards that sell for $51 per unit. The company currently has the capacity...
Calla Company produces skateboards that sell for $51 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboards per year, but is selling 80,200 skateboards per year. Annual costs for 80,200 skateboards follow. Direct materials $ 914,280 Direct labor 641,600 Overhead 956,000 Selling expenses 550,000 Administrative expenses 460,000 Total costs and expenses $ 3,521,880 A new retail store has offered to buy 14,800 of its skateboards for $46 per unit. The store is in a different market from...
PLEASE DO PROBLEM Farrow Co. expects to sell 300,000 units of its product in the next...
PLEASE DO PROBLEM Farrow Co. expects to sell 300,000 units of its product in the next period with the following results. Sales (300,000 units) $ 4,500,000 Costs and expenses Direct materials 600,000 Direct labor 1,200,000 Overhead 300,000 Selling expenses 450,000 Administrative expenses 771,000 Total costs and expenses 3,321,000 Net income $ 1,179,000 The company has an opportunity to sell 30,000 additional units at $13 per unit. The additional sales would not affect its current expected sales. Direct materials and labor...
ABC Inc. manufactures and sells toys. Price and cost data are as follows: Selling price per...
ABC Inc. manufactures and sells toys. Price and cost data are as follows: Selling price per unit (package of 2 CDs)...................................... $30.00 Variable costs per unit: Direct material............................................................................................................... $5.00 Direct labor...................................................................................................................... $6.00 Artist's royalties.............................................................................................................. $5.50 Manufacturing overhead.......................................................................................... $4.00 Selling expenses............................................................................................................ $2.30 Total variable costs per unit............................................................ $22.80 Annual fixed costs: Manufacturing overhead.......................................................................................... $199,000 Selling and administrative....................................................................................... $376,000 Total fixed costs................................................................................ $575,000 Forecasted annual sales volume (120,000 units)......................... $3,600,000 How many units would ABC Inc. have to sell in order to...
Farrow Co. expects to sell 300,000 units of its product in the next period with the...
Farrow Co. expects to sell 300,000 units of its product in the next period with the following results. Sales (300,000 units) $ 4,500,000 Costs and expenses Direct materials 600,000 Direct labor 1,200,000 Overhead 300,000 Selling expenses 450,000 Administrative expenses 771,000 Total costs and expenses 3,321,000 Net income $ 1,179,000 The company has an opportunity to sell 30,000 additional units at $13 per unit. The additional sales would not affect its current expected sales. Direct materials and labor costs per unit...
Valencia Manufacturing Company manufactures and sells musical gadgets. The business earned Operating Income of $220,000 in...
Valencia Manufacturing Company manufactures and sells musical gadgets. The business earned Operating Income of $220,000 in 2018, when selling price per unit was $200, and the president of Valencia is under pressure to increase operating income in 2019. Data for variable cost per unit and total fixed costs were as follows: Variable expenses per unit:                Direct Material $40                                                             Direct Labour $32                                                             Variable Manufacturing Overhead $18 Fixed expenses:                      Fixed Manufacturing Overhead $190,000                                                 Fixed Selling Costs...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT