Question

Answer questions 4-10 using the information below: Fullerton, Inc. makes and sells a single snowboard model,...

Answer questions 4-10 using the information below:

Fullerton, Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullerton’s CEO expects to sell 3,910 snowboards at an estimated retail price of $1,320 per board during 2018. In the fall of 2017, Fullerton gathered the following data to prepare budgets for 2018:

Materials and Labor Requirements

      Wood

17 board feet (b.f.) per snowboard

      Fiberglass

15 yards per snowboard

      Direct labor

7 hours per snowboard

CEO expects to sell 3,910 snowboards during 2018 at an estimated retail price of

$ 1,320 per board.​ Further, the CEO expects 2018 beginning inventory of 700 snowboards and would like to end 2018 with 900 snowboards in stock. The inventoriable unit cost for beginning finished goods inventory on January 1, 2018 ​is ​$230.00.

Data pertaining to the direct materials inventories are as follows:

Beginning Inventory

Ending Inventory

Wood

2,100 b.f.

1,600 b.f.

Fiberglass

1,100 yards

2,100 yards

Variable manufacturing overhead is $20 per direct labor-hour. There are also $28,770 in fixed manufacturing overhead cots budgeted for 2018. Both variable and fixed overhead costs are allocated based on direct manufacturing labor-hours.

Other data include the following:

2017 Unit Price

2018 Unit Price

Wood

$38.00 per b.f.

$40.00 per b.f.

Fiberglass

$14 per yard

$15 per yard

Direct labor

$34.00 per hour

$35.00 per hour

Assume Fullerton uses a FIFO inventory method for both direct materials and finished goods. Ignore work in process in your calculations.

What is total cost of direct materials to be used?

Group of answer choices

$3,352,250

$4,135,300

$4,217,500

$3,714,250

Homework Answers

Answer #1

Solution :

The Answer is (d)

Working :

Cost of Direct Material Used :

Wood Fiberglass
Total Units to be Produced (3,910 + 900 - 710) 4,110 4,110
Requirement per Unit 17 Board Feet 15 Yards
Total Requirement in Production 69,870 Board Feet 61,650 Yard
Opening Used 2,100 Board Feet 1,100 Yards
from Purchases 67,770 Board Feet 60,550 Yards
Cost of Material Used (2,100 * 38) + (67,770 * 40) = $ 2,790,600 (1,100 * $ 14) + (60,550 * $ 15) = $ 923,650

Total Cost of Material Used = $ 2,790,600 + $ 923,650 = $ 3,714,250

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Answer questions 4-10 using the information below: Fullerton, Inc. makes and sells a single snowboard model,...
Answer questions 4-10 using the information below: Fullerton, Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullerton’s CEO expects to sell 3,910 snowboards at an estimated retail price of $1,320 per board during 2018. In the fall of 2017, Fullerton gathered the following data to prepare budgets for 2018: Materials and Labor Requirements       Wood 17 board feet (b.f.) per snowboard       Fiberglass 15 yards per snowboard       Direct labor 7 hours per snowboard ​ CEO expects to...
Data pertaining to the direct materials inventories are as follows:   Beginning Inventory Ending Inventory Wood 2,100...
Data pertaining to the direct materials inventories are as follows:   Beginning Inventory Ending Inventory Wood 2,100 b.f. 1,600 b.f. Fiberglass 1,100 yards 2,100 yards Variable manufacturing overhead is $20 per direct labor-hour. There are also $28,770 in fixed manufacturing overhead cots budgeted for 2018. Both variable and fixed overhead costs are allocated based on direct manufacturing labor-hours. Other data include the following:   2017 Unit Price 2018 Unit Price Wood $38.00 per b.f. $40.00 per b.f. Fiberglass $14 per yard $15...
True Colour Inc. manufactures waterproof laptop backpacks. The standard cost card of a single backpack is...
True Colour Inc. manufactures waterproof laptop backpacks. The standard cost card of a single backpack is given below:    Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Direct materials ? $ 4.00 per yard $ ? Direct labor ? ? ? Variable manufacturing overhead ? $ 2 per direct labor-hour ? Total standard cost per unit $ ? Overhead is applied to production on the basis of direct labor-hours. During March, 700 backpacks were manufactured and sold. Selected...
Beakins Company produces a single product. The standard cost card for the product follows: Direct materials...
Beakins Company produces a single product. The standard cost card for the product follows: Direct materials (4 yards @ $5 per yard)............................. $20 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour).............................. $15 Variable manufacturing overhead (1.5 hrs. @ $4 per hour) $6 During a recent period the company produced 1,200 units of product. Various costs associated with the production of these units are given below: Direct materials purchased (6,000 yards)..... $29,400 Direct materials used in production................ 5,120 yards Direct labor...
1. Coles Corporation, Inc. makes and sells a single product, Product R. Three yards of Material...
1. Coles Corporation, Inc. makes and sells a single product, Product R. Three yards of Material K are needed to make one unit of Product R. Budgeted production of Product R for the next five months is as follows: August 14,000 units September 14,500 units October 15,500 units November 12,600 units December 11,900 units The company wants to maintain monthly ending inventories of Material K equal to 20% of the following month's production needs. On July 31, this requirement was...
Required information Skip to question [The following information applies to the questions displayed below.] Morganton Company...
Required information Skip to question [The following information applies to the questions displayed below.] Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget: The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,400, 10,000, 12,000, and 13,000 units, respectively. All sales are on credit. Forty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month....
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Morganton Company makes one product...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget: The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,000, 11,000, 13,000, and 14,000 units, respectively. All sales are on credit. Thirty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month. The ending finished...
Question 12 Use the information below to answer the following question(s). Marguerite Inc.. expects to sell...
Question 12 Use the information below to answer the following question(s). Marguerite Inc.. expects to sell 20,000 pool cues for $20.00 each. Direct materials costs are $2.00, direct manufacturing labour is $12.00, and manufacturing overhead is $0.80 per pool cue. Each pool cue requires 0.5 kilograms (kg) of material which is all added at the start of production. The units in work-in-process beginning and ending inventory were half complete as to direct labour and manufacturing overhead costs; the units in...
The standard cost card for the single product manufactured by Cutter, Inc., is given below: Inputs...
The standard cost card for the single product manufactured by Cutter, Inc., is given below: Inputs (1) Standard Quantity or Hours (2) Standard Price or Rate Standard Cost (1) × (2) Direct materials 4.9 yards $ 4.00 per yard $ 19.60 Direct labor 0.8 hours $ 15.00 per hour 12.00 Variable overhead 0.8 hours $ 2.50 per hour 2.00 Fixed overhead 0.8 hours $ 6.50 per hour 5.20 Total standard cost per unit $ 38.80 Manufacturing overhead is applied to...
1) Pardoe Inc., manufactures a single product in which variable manufacturing overhead is assigned on the...
1) Pardoe Inc., manufactures a single product in which variable manufacturing overhead is assigned on the basis of standard direct labor-hours. The company uses a standard cost system and has established the following standards for one unit of product: Standard Quantity Standard Price or Rate Standard Cost Direct materials 1.5 pounds $3.00 per pound $4.50 Direct labor 0.6 hours $6.00 per hour $3.60 Variable manufacturing overhead 0.6 hours $1.25 per hour $0.75 During March, the following activity was recorded by...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • Part A For the reaction 2Co3+(aq)+2Cl−(aq)→2Co2+(aq)+Cl2(g). E∘=0.483 V what is the cell potential at 25 ∘C...
    asked 7 minutes ago
  • 1249) The solution of some second order linear DEQ is exp(-9x)[9sin(1x)+ 3cos(1x)] which can also be...
    asked 7 minutes ago
  • Create a stadium class. The class header file content (.h file) can go in this question,...
    asked 7 minutes ago
  • Describe research designs used in the area of psychopathology and identify at least two ethical concerns...
    asked 20 minutes ago
  • Dry ice is solid carbon dioxide. Instead of melting, solid carbon dioxide sublimes according to the...
    asked 29 minutes ago
  • The patient recovery time from a particular surgical procedure is normally distributed with a mean of...
    asked 43 minutes ago
  • In a certain school district, it was observed that 26% of the students in the element...
    asked 46 minutes ago
  • Solve 8cos2(x)+2cos(x)−3=08cos2(x)+2cos(x)-3=0 for all solutions 0≤x<2π0≤x<2π and Solve 6sin2(w)−cos(w)−5=06sin2(w)-cos(w)-5=0 for all solutions 0≤w<2π0≤w<2π
    asked 1 hour ago
  • What is the partial molar temperature? What is the partial molar pressure? Express results in relation...
    asked 1 hour ago
  • You place 2.7 μC of charge along a long nonconducting rod. The rod extends from x...
    asked 1 hour ago
  • Treasury stock. Agler Corporation's balance sheet reported the following: Capital stock outstanding, 2,000 shares, par $60...
    asked 2 hours ago
  • With clear example, you will need to do comparative time complexity to solve Minimum Spanning Tree...
    asked 2 hours ago