Question

1.) The following company information is available for March. The direct materials price variance is:   ...

1.)

The following company information is available for March. The direct materials price variance is:

  

  Direct materials purchased and used   3,400 feet @ $75 per foot
  Standard costs for direct materials for March production   3,500 feet @ $73 per foot

$500 favorable.

$6,800 unfavorable.

$7,000 unfavorable.

$6,800 favorable.

$7,000 favorable.

2.)

Georgia, Inc. has collected the following data on one of its products. The direct materials quantity variance is:

   

  Direct materials standard (3 lbs @ $1/lb)   $ 3 per finished unit
  Total direct materials cost variance—unfavorable   $ 25,750
  Actual direct materials used   120,000 lbs
  Actual finished units produced   30,000 units

$25,750 unfavorable.

$4,250 favorable.

$30,000 unfavorable.

$30,000 favorable.

$25,750 favorable

3.) Levelor Company's flexible budget shows $10,740 of overhead at 75% of capacity, which was the operating level achieved during May. However, the company applied overhead to production during May at a rate of $2.00 per direct labor hour based on a budgeted operating level of 6,150 direct labor hours (90% of capacity). If overhead actually incurred was $11,216 during May, the controllable variance for the month was:

$476 unfavorable.

$476 favorable.

$1,560 favorable.

$1,560 unfavorable.

$1,084 favorable.

4.)

The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 9 pounds of material at a standard price of $53 per pound. In manufacturing 5,000 units, 44,000 pounds of material were used at a cost of $54 per pound. What is the total direct materials cost variance?

$9,000 unfavorable.

$54,000 unfavorable.

$54,000 favorable.

$9,000 favorable.

$45,000 unfavorable.

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
16. Georgia, Inc. has collected the following data on one of its products. The direct materials...
16. Georgia, Inc. has collected the following data on one of its products. The direct materials price variance is: Direct materials standard (3 lbs @ $1/lb) $3 per finished unit Total direct materials cost variance—unfavorable $26,250 Actual direct materials used 140,000 lbs. Actual finished units produced 35,000 units Multiple Choice $8,750 favorable. $8,750 unfavorable. $30,750 favorable. $35,000 unfavorable. Incorrect $26,250 unfavorable. 19, Georgia, Inc. has collected the following data on one of its products. The direct materials quantity variance is:...
Direct Materials and Direct Labor Variance Analysis Abbeville Fixture Company manufactures units in a small manufacturing...
Direct Materials and Direct Labor Variance Analysis Abbeville Fixture Company manufactures units in a small manufacturing facility. The units are made from brass. Manufacturing has 50 employees. Each employee presently provides 32 hours of labor per week. Information about a production week is as follows: Standard wage per hour $13.8 Standard labor time per unit 20 min. Standard number of lbs. of brass 1.7 lbs. Standard price per lb. of brass $11 Actual price per lb. of brass $11.25 Actual...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (1,600 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 2,700 lbs. $ 0.43 per lb. Vinegar 150 gal. 2.6 per gal. Corn syrup 13 gal. 9.6 per gal. Salt 60 lbs. 2.4 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual quantities of materials...
Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials...
Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 7,300 lbs. Actual unit price of direct materials $5.9 per lb. Units of finished product manufactured 1,755 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $1,680 Direct materials price variance—favorable...
Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials...
Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 8,400 lbs. Actual unit price of direct materials $4.5 per lb. Units of finished product manufactured 2,020 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $1,504 Direct materials price variance—favorable...
1. The following data relating to direct materials cost for October of the current year are...
1. The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 4,200 lbs. Actual unit price of direct materials $3.80 per lb. Units of finished product manufactured 1,010 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $624 Direct materials price variance—favorable $420 Determine the standard direct materials cost per...
Standard product cost, direct materials variance Condiments company uses standards to control its materials cost. Assume...
Standard product cost, direct materials variance Condiments company uses standards to control its materials cost. Assume that a batch of ketchup (2,500 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard price Whole tomatoe 4,200 lbs. $0.54 per lb. Vinegar 230 gal. $ 3.30 per gal. Corn syrup 20 gal. $ 12.00 per gal. Salt 92 lbs. $ 3.00 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual quantities...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (1,400 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 2,300 lbs. $ 0.54 per lb. Vinegar 130 gal. $ 3.30 per gal. Corn syrup 11 gal. $ 12.00 per gal. Salt 52 lbs. $ 3.00 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (2,500 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 4,200 lbs. $ 0.42 per lb. Vinegar 230 gal. $ 2.60 per gal. Corn syrup 20 gal. $ 9.30 per gal. Salt 92 lbs. $ 2.30 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (1,700 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 2,800 lbs. $ 0.51 per lb. Vinegar 160 gal. $ 3.10 per gal. Corn syrup 14 gal. $ 11.30 per gal. Salt 64 lbs. $ 2.80 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT