Question

At the beginning of October, Bowser Co.’s inventory consists of 59 units with a cost per...

At the beginning of October, Bowser Co.’s inventory consists of 59 units with a cost per unit of $41. The following transactions occur during the month of October

October 4 Purchase 121 units of inventory on account from Waluigi Co. for $50 per unit, terms 2/10, n/30.

October 5 Pay cash for freight charges related to the October 4 purchase, $530.

October 9 Return 15 defective units from the October 4 purchase and receive credit.

October 12 Pay Waluigi Co. in full.

October 15 Sell 151 units of inventory to customers on account, $12,080. [ Hint: The cost of units sold from the October 4 purchase includes $50 unit cost plus $5 per unit for freight less $1 per unit for the purchase discount, or $54 per unit.]

October 19 Receive full payment from customers related to the sale on October 15.

October 20 Purchase 91 units of inventory from Waluigi Co. for $61 per unit, terms 2/10, n/30.

October 22 Sell 91 units of inventory to customers for cash, $7,280.

Suppose by the end of October that the remaining inventory is estimated to have a net realizable value per unit of $35. Record any necessary adjustment for lower of cost and net realizable value.

Prepare the top section of the multiple-step income statement through gross profit for the month of October after the adjustment for lower of cost and net realizable value.

Homework Answers

Answer #1

I showed the net ending inventory as 490 , the adjustment to the stock value is 230. I hope this will help you.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
A company has beginning inventory of 20 units at a cost of $12.00 each on October...
A company has beginning inventory of 20 units at a cost of $12.00 each on October 1. On October 5, it purchases 16 units at $13.00 per unit. On October 12 it purchases 26 units at $14.00 per unit. On October 15, it sells 48 units. Using the FIFO periodic inventory method, what is the value of the inventory at October 15 after the sale?
The beginning inventory on November 1 includes 15 units at a cost of $8.00 per unit....
The beginning inventory on November 1 includes 15 units at a cost of $8.00 per unit. Following information is related to purchases made during November: Units Unit Cost Nov. 8 Purchase 60 units $8.60 17 Purchase 30 units $8.40 25 Purchase 45 units $8.80 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 50 units on hand. Assume a periodic inventory system is used. Cost of ending inventory under FIFO is
Beginning inventory, purchases, and sales for Item Zeta9 are as follows: Oct. 1 Inventory 59 units...
Beginning inventory, purchases, and sales for Item Zeta9 are as follows: Oct. 1 Inventory 59 units @ $19 Oct. 7 Sale 38 units Oct. 15 Purchase 51 units @ $20 Oct. 24 Sale 27 units Assuming a perpetual inventory system and using the first-in, first-out (FIFO) method, determine (a)the cost of goods sold on October 24 and (b) the inventory on October 31. a. Cost of goods sold on October 24 $ b. Inventory on October 31 $
Assume that three identical units of merchandise are purchased during October, as follows: Units Cost October...
Assume that three identical units of merchandise are purchased during October, as follows: Units Cost October 5 Purchase 1 $ 5 12 Purchase 1 7 28 Purchase 1 9 Total 3 $21 Assume one unit is sold on October 31 for $15. Determine Cost of Merchandise Sold, Gross profit, and Ending Inventory under the FIFO method.
A home improvement store carries the following items: Inventory Items Quantity Cost per Unit NRV per...
A home improvement store carries the following items: Inventory Items Quantity Cost per Unit NRV per Unit Hammers 110 $ 6 $ 7 Saws 60 11 9 Screwdrivers 120 3 2 Drills 50 22 21 1-gallon paint cans 150 5 6 Paint brushers 170 7 8 Required: ALL PARTS ANSWERED Compute the total cost of inventory. Determine whether each inventory item would be reported at cost or net realizable value. Multiply the quantity of each inventory item by the appropriate...
Problem 6-1A Calculate ending inventory and cost of goods sold for four inventory methods (LO6-3) [The...
Problem 6-1A Calculate ending inventory and cost of goods sold for four inventory methods (LO6-3) [The following information applies to the questions displayed below.] Sandra’s Purse Boutique has the following transactions related to its top-selling Gucci purse for the month of October. Sandra's Purse Boutique uses a periodic inventory system. Date Transactions Units Unit Cost Total Cost October 1 Beginning inventory 6 $ 880 $ 5,280 October 4 Sale 4 October 10 Purchase 5 890 4,450 October 13 Sale 3...
Assuming FIFO cost flow assumption the inventory turnover ratio is _________. Beginning Inventory 1/1/16: 15 units...
Assuming FIFO cost flow assumption the inventory turnover ratio is _________. Beginning Inventory 1/1/16: 15 units @ $1.00 per unit Sale 1/3/16: 10 units @ $5.00 per unit Purchase 1/4/16: 10 units @ $1.10 per unit Sale 1/5/16: 10 units @ $5.00 per unit Purchase 1/7/16: 20 units @ $1.20 per unit Purchase 1/17/16: 15 units @ $1.40 per unit Sale 1/18/16: 15 units @ $5.00 per unit Sale 1/25/16: 15 units @ $5.00 per unit Purchase 1/30/16: 5 units...
Required information In October, Nicole eliminated all existing inventory of cosmetic items. The trouble of ordering...
Required information In October, Nicole eliminated all existing inventory of cosmetic items. The trouble of ordering and tracking each product line had exceeded the profits earned. In December, a supplier asked her to sell a prepackaged spa kit. Feeling she could manage a single product line, Nicole agreed. Nicole’s Getaway Spa (NGS) would make monthly purchases from the supplier at a cost that included production costs and a transportation charge. NGS would keep track of its new inventory using a...
Periodic Inventory by Three Methods; Cost of Merchandise Sold The units of an item available for...
Periodic Inventory by Three Methods; Cost of Merchandise Sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 50 units @ $116 Mar. 10 Purchase 60 units @ $126 Aug. 30 Purchase 20 units @ $130 Dec. 12 Purchase 70 units @ $136 There are 80 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost and the cost of merchandise...
Beginning inventory, purchases, and sales for WCS12 are as follows: Oct. 1 Inventory 340 units at...
Beginning inventory, purchases, and sales for WCS12 are as follows: Oct. 1 Inventory 340 units at $11 13 Sale 200 units 22 Purchase 360 units at $13 29 Sale 200 units a. Assuming a perpetual inventory system and using the weighted average method, determine the weighted average unit cost after the October 22 purchase. Round your answer to two decimal places. $per unit b. Assuming a perpetual inventory system and using the weighted average method, determine the cost of goods...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT