Question

Calculate cost of goods sold and ending inventory under each of the following methods given the...

Calculate cost of goods sold and ending inventory under each of the following methods given the following information about purchases and sales during the year.

Jan. 1           Beginning Inventory       300 units @ $3

Jan. 5           Sales                                      100 units

Jan. 15        Purchases                           400 units @ $4

Jan. 20        Sales                                      200 units

a. FIFO.

b. LIFO.

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Given the following data, calculate cost of goods sold and the cost of ending inventory. 3...
Given the following data, calculate cost of goods sold and the cost of ending inventory. 3 separate methods, FIFO, LIFO and Weighted Average. You must show ALL calculations. Date Transaction 1/10 Bought 200 inventory units @ $15 1/20 Bought 200 inventory units @ $17 1/25 Sold 150 inventory units @ $30 1/28 Bought 100 inventory units @ $20 1/31 Sold 120 inventory units @ $30 2/4 Bought 90 inventory units @ $21 Date ?Goods Purchased Cost of Goods sold Inventory...
computing Cost of Goods Sold and Ending Inventory Bartov Corporation reports the following beginning inventory and...
computing Cost of Goods Sold and Ending Inventory Bartov Corporation reports the following beginning inventory and purchases for 2017 Beginning inventory 400 @ $12 each $4,800 Inventory purchased 600 @ $14 each 8,400 Cost of goods available 1,000 units $13,200 Bartov sells 600 of these units in 2017. Compute its cost of goods sold for 2017 and the ending inventory reported on its 2017 balance sheet under each of the following inventory costing methods: (Do not round until your final...
From the following, calculate the cost of ending inventory and cost of goods sold for the...
From the following, calculate the cost of ending inventory and cost of goods sold for the LIFO method, ending inventory is 49 units. (Round your answers to the nearest cent.) Beginning inventory and purchases Units Unit cost January 1 5 $ 2.00 April 10 10 2.50 May 15 12 3.00 July 22 15 3.25 August 19 18 4.00 September 30 20 4.20 November 10 32 4.40 December 15 16 4.80 Costs of ending inventory? Costs of goods sold?
Question 4 a.) Use the following data to calculate cost of merchandise sold under FIFO method....
Question 4 a.) Use the following data to calculate cost of merchandise sold under FIFO method. September 1 Beginning Inventory 15 units @ $20 September 10 Purchases 20 units @ $25 September 20 Purchases 25 units @ $28 September 30 Ending Inventory 30 units Select one: $825 $750 $675 $600 b.)Use the following data to calculate the cost of ending inventory under LIFO using the method. September 1 Beginning Inventory 15 units @ $20 September 10 Purchases 20 units @...
Vaughn Company, which uses a periodic inventory system, had a beginning inventory on May 1, of...
Vaughn Company, which uses a periodic inventory system, had a beginning inventory on May 1, of 300 units of Product A at a cost of $6.25 per unit. During May, the following purchases and sales were made. Purchases:   Sales: May 6 300 units at $7.20 May 4 275 units 14 400 units at $9.10 300 units 21 100 units at $11.50 22 400 units 28 500 1 ,300 units at $11.80 24 225 1 ,200 units Instructions: Compute the May...
From the following, calculate the cost of ending inventory and cost of goods sold for the...
From the following, calculate the cost of ending inventory and cost of goods sold for the LIFO method, ending inventory is 53 units. (Round your answers to the nearest cent.) Beginning inventory and purchases Units Unit cost January 1 4 $ 3.40 April 10 11 3.90 May 15 11 4.40 July 22 16 4.65 August 19 17 5.40 September 30 21 5.60 November 10 31 5.80 December 15 17 6.20 costs of ending inventory? Cost of goods sold?
Determine Colour ending inventory and cost of goods sold under the LIFO perpetual basis. Begin by...
Determine Colour ending inventory and cost of goods sold under the LIFO perpetual basis. Begin by preparing Colour perpetual inventory record under the​ last-in, first-out​ (LIFO) method for the year Transaction Units Sales in Units Unit Cost Total Cost Beginning inventory 1/1 5,500 $51 $280,500 Purchases March 30 4,500 67 301,500 July 15 850 70 59,500 September 1 6,600 Total available for sale 10,850 $641,500 Units sold September 1 (6,600) Ending inventory 4,250 LIFO: Cost of Cost of Units Unit...
Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for...
Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 180 units at $108 Mar. 10 Purchase 224 units at $110 Aug. 30 Purchase 200 units at $116 Dec. 12 Purchase 196 units at $120 There are 208 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the ending inventory cost and the cost of...
M7-7 Calculating Cost of Goods Available for Sale, Cost of Goods Sold, and Ending Inventory under...
M7-7 Calculating Cost of Goods Available for Sale, Cost of Goods Sold, and Ending Inventory under FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost (Periodic Inventory) [LO 7-3] Aircard Corporation tracks the number of units purchased and sold throughout each accounting period but applies its inventory costing method at the end of each period as if it uses a periodic inventory system. The following are the transactions for the month of July. Units Unit Cost July 1 Beginning Inventory 2,500 $ 50...
From the following, calculate the cost of ending inventory and cost of goods sold for the...
From the following, calculate the cost of ending inventory and cost of goods sold for the weighted-average method, ending inventory is 49 units. (Round your intermediate calculations and final answers to the nearest cent.) Beginning inventory and purchases Units Unit cost January 1 5 $ 2.00 April 10 10 2.50 May 15 12 3.00 July 22 15 3.25 August 19 18 4.00 September 30 20 4.20 November 10 32 4.40 December 15 16 4.80 Cost of ending inventory $ Cost...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT