Question

Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products...

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.]

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $210 and $172, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 128,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:

Alpha Beta
Direct materials $ 40 $ 24
Direct labor 38 34
Variable manufacturing overhead 25 23
Traceable fixed manufacturing overhead 33 36
Variable selling expenses 30 26
Common fixed expenses 33 28
Total cost per unit $ 199 $ 171

The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.

5. Assume that Cane expects to produce and sell 113,000 Alphas during the current year. One of Cane's sales representatives has found a new customer who is willing to buy 28,000 additional Alphas for a price of $152 per unit; however pursuing this opportunity will decrease Alpha sales to regular customers by 13,000 units.

a. What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the new customer’s order?

b. Based on your calculations above should the special order be accepted?

Homework Answers

Answer #1

Answer 5

a.

Financial disadvantage $     469,000

b.

No. The offer should not be accepted as there is a loss of $ 469,000.

Note:

Units 28000
Accept order
Incremental Revenues $ 4,256,000
Variable Costs:
Direct material $ 1,120,000
Direct labor $ 1,064,000
Variable manufacturing overheads $     700,000
Variable selling expenses $     840,000
Contribution lost $ 1,001,000
Total Costs $ 4,725,000
Financial advantage $   (469,000)
or,
Financial disadvantage $     469,000

In case of any doubt or clarification, you're welcome to come back via comments.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $210 and $172, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 128,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 40 $ 24 Direct labor...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 12 Direct labor 20 15...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $210 and $172, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 128,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 40 $ 24 Direct labor...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $190 and $155, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 122,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 40 $ 24 Direct labor 34 28...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $190 and $155, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 122,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 40 $ 24 Direct labor 34 28...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha...
[The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 12 Direct labor 20 15...
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $175 and $135, respectively.
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $175 and $135, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 117,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:AlphaBetaDirect materials$40$15Direct labor3030Variable manufacturing overhead1816Traceable fixed manufacturing overhead2629Variable selling expenses2319Common fixed expenses2621Total cost per unit$163$130The company considers its traceable fixed manufacturing overhead...
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $205 and $164, respectively....
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $205 and $164, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 127,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 40 $ 24 Direct labor 37 30 Variable manufacturing overhead 24 22 Traceable fixed manufacturing overhead...
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $225 and $175, respectively....
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $225 and $175, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 130,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta   Direct materials $ 42 $ 24   Direct labor 42 32   Variable manufacturing overhead 26 24   Traceable fixed manufacturing overhead 34 37...
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $150 and $105, respectively....
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $150 and $105, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 107,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 10 Direct labor 25 20 Variable manufacturing overhead 12 10 Traceable fixed manufacturing overhead...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • Studies are often done by pharmaceutical companies to determine the effectiveness of a treatment program. Suppose...
    asked 1 minute ago
  • the Bell corporation is the parent corporation that franchises automobile lube and oil change centers around...
    asked 2 minutes ago
  • The consumer maximization problem for Perfect Complements: Max U (z; w) subject to: m = pz*z...
    asked 4 minutes ago
  • Weldon Industrial Gas Corporation supplies acetylene and other compressed gases to industry. Data regarding the store's...
    asked 7 minutes ago
  • A real estate agent has 17 properties that she shows. She feels that there is a...
    asked 7 minutes ago
  • The U.S. Census Bureau reported the percentage of residents 25-years-old or older in each state who...
    asked 8 minutes ago
  • The air pollutant NO is produced in automobile engines from the high-temperature reaction: N2(g)+O2(g)⇌2NO(g) . Kc=1.7×10−3.  Calculate...
    asked 11 minutes ago
  • Charles, Julia, and Alex are in grades 4, 3, and 2, respectively, and are representing their...
    asked 11 minutes ago
  • Pareto Efficiency: In the island of Zeta live only two people, Jim and Jessica and the...
    asked 11 minutes ago
  • 1. Which of the following accounts’ balance would be a different number on the Balance Sheet...
    asked 14 minutes ago
  • Produce graphs of f that reveal all the important aspects of the curve. Then use calculus...
    asked 16 minutes ago
  • What is it meant by an ideal gas? Under which conditions does a real gas behave...
    asked 16 minutes ago