Question

“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s...

“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s offer,” said Wim Niewindt, managing director of Antilles Refining, N.V., of Aruba. “At a price of $20 per drum, we would be paying $5.25 less than it costs us to manufacture the drums in our own plant. Since we use 95,000 drums a year, that would be an annual cost savings of $498,750.” Antilles Refining’s current cost to manufacture one drum is given below (based on 95,000 drums per year):

Direct materials $ 10.60
Direct labor 6.50
Variable overhead 1.50
Fixed overhead ($3.90 general
company overhead, $1.55 depreciation,
and, $1.20 supervision)
6.65
Total cost per drum $ 25.25

A decision about whether to make or buy the drums is especially important at this time because the equipment being used to make the drums is completely worn out and must be replaced. The choices facing the company are:

Alternative 1: Rent new equipment and continue to make the drums. The equipment would be rented for $342,000 per year.

Alternative 2: Purchase the drums from an outside supplier at $20 per drum.

The new equipment would be more efficient than the equipment that Antilles Refining has been using and, according to the manufacturer, would reduce direct labor and variable overhead costs by 30%. The old equipment has no resale value. Supervision cost ($114,000 per year) and direct materials cost per drum would not be affected by the new equipment. The new equipment’s capacity would be 150,000 drums per year.

The company’s total general company overhead would be unaffected by this decision. (Round all intermediate calculations to 2 decimal places.)

Required:

1. Assuming that 95,000 drums are needed each year, what is the financial advantage (disadvantage) of buying the drums from an outside supplier?

2. Assuming that 120,000 drums are needed each year, what is the financial advantage (disadvantage) of buying the drums from an outside supplier?

3. Assuming that 150,000 drums are needed each year, what is the financial advantage (disadvantage) of buying the drums from an outside supplier?

(For all requirements, enter any "disadvantages" as a negative value. Do not round intermediate calculations.)

Homework Answers

Answer #1

i have edited my answer please rate the answer

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s...
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s offer,” said Wim Niewindt, managing director of Antilles Refining, N.V., of Aruba. “At a price of $21 per drum, we would be paying $6.05 less than it costs us to manufacture the drums in our own plant. Since we use 70,000 drums a year, that would be an annual cost savings of $423,500.” Antilles Refining’s current cost to manufacture one drum is given below...
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s...
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s offer,” said Wim Niewindt, managing director of Antilles Refining, N.V., of Aruba. “At a price of $20 per drum, we would be paying $5.25 less than it costs us to manufacture the drums in our own plant. Since we use 95,000 drums a year, that would be an annual cost savings of $498,750.” Antilles Refining’s current cost to manufacture one drum is given below...
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s...
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s offer,” said Wim Niewindt, managing director of Antilles Refining, N.V., of Aruba. “At a price of $21 per drum, we would be paying $5.10 less than it costs us to manufacture the drums in our own plant. Since we use 65,000 drums a year, that would be an annual cost savings of $331,500.” Antilles Refining’s current cost to manufacture one drum is given below...
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s...
“In my opinion, we ought to stop making our own drums and accept that outside supplier’s offer,” said Wim Niewindt, managing director of Antilles Refining, N.V., of Aruba. “At a price of $21 per drum, we would be paying $6.05 less than it costs us to manufacture the drums in our own plant. Since we use 70,000 drums a year, that would be an annual cost savings of $423,500.” Antilles Refining’s current cost to manufacture one drum is given below...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $35 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally: Per Unit 15,000 Units Per...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $32 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally: Per Unit 17,000 Units per...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $37 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally: Per Unit 23,000 Units per...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $35 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally: Per Unit 15,000 Units per...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $35 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally: Per Unit 15,000 Units Per...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has...
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $34 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally: Per Unit 21,000 Units Per...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT