Question

Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...

Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 90,000 units per year is:


  Direct materials $ 2.00
  Direct labor $ 3.00
  Variable manufacturing overhead $ .90
  Fixed manufacturing overhead $ 5.05
  Variable selling and administrative expenses $ 1.80
  Fixed selling and administrative expenses $ 2.00


The normal selling price is $20 per unit. The company’s capacity is 110,400 units per year. An order has been received from a mail-order house for 1,700 units at a special price of $17.00 per unit. This order would not affect regular sales.


Required:
1.

If the order is accepted, by how much will annual profits be increased or decreased? (The order will not change the company’s total fixed costs.)

Annual profits would by
2.

Assume the company has 500 units of this product left over from last year that are inferior to the current model. The units must be sold through regular channels at reduced prices. What unit cost is relevant for establishing a minimum selling price for these units? (Round your answer to 2 decimal places.)

Relevant cost per unit

    

    

Homework Answers

Answer #1

(1) If the order is accepted, then the annual profits would increase by $15,810

Per Unit

1,700 Units

Incremental sales

$17.00

$28,900

Incremental costs ;

Direct materials

$2.00

$3,400

Direct labor

$3.00

$5,100

Variable manufacturing overhead

$0.90

$1,530

Variable selling and administrative

$1.80

$3,060

Total incremental costs

$7.70

$13,090

Incremental profits

$9.30

$15,810

ANNUAL PROFITS WOULD INCREASE BY $15,810

(2) The relevant cost per unit is $1.80 (Variable selling and administrative expenses). All other variable costs are sunk costs. The fixed costs are not relevant because they will not change in total

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 90,000 units per year is:   Direct materials $ 2.20   Direct labor $ 3.00   Variable manufacturing overhead $ .60   Fixed manufacturing overhead $ 3.85   Variable selling and administrative expenses $ 1.30   Fixed selling and administrative expenses $ 2.00 The normal selling price is $20 per unit. The company’s capacity is 117,600 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 87,600 units per year is:   Direct materials $ 2.20   Direct labor $ 2.00   Variable manufacturing overhead $ .70   Fixed manufacturing overhead $ 4.25   Variable selling and administrative expenses $ 1.10   Fixed selling and administrative expenses $ 1.00 The normal selling price is $20 per unit. The company’s capacity is 115,200 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 85,200 units per year is: Direct materials $ 1.80 Direct labor $ 2.00 Variable manufacturing overhead $ 0.90 Fixed manufacturing overhead $ 5.05 Variable selling and administrative expenses $ 1.70 Fixed selling and administrative expenses $ 1.00 The normal selling price is $24.00 per unit. The company’s capacity is 102,000 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 96,000 units per year is:   Direct materials $ 2.00   Direct labor $ 3.00   Variable manufacturing overhead $ .60   Fixed manufacturing overhead $ 4.65   Variable selling and administrative expenses $ 1.10   Fixed selling and administrative expenses $ 2.00 The normal selling price is $24 per unit. The company’s capacity is 130,800 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 94,800 units per year is:   Direct materials $ 2.10   Direct labor $ 2.00   Variable manufacturing overhead $ .70   Fixed manufacturing overhead $ 3.75   Variable selling and administrative expenses $ 1.60   Fixed selling and administrative expenses $ 1.00 The normal selling price is $24 per unit. The company’s capacity is 117,600 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 99,600 units per year is:   Direct materials $ 1.60   Direct labor $ 3.00   Variable manufacturing overhead $ .50   Fixed manufacturing overhead $ 3.95   Variable selling and administrative expenses $ 2.00   Fixed selling and administrative expenses $ 2.00 The normal selling price is $19 per unit. The company’s capacity is 123,600 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 99,600 units per year is: Direct materials $ 1.60 Direct labor $ 3.00 Variable manufacturing overhead $ 0.50 Fixed manufacturing overhead $ 5.15 Variable selling and administrative expenses $ 2.00 Fixed selling and administrative expenses $ 2.00 The normal selling price is $19.00 per unit. The company’s capacity is 134,400 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 84,000 units per year is: Direct materials $ 1.80 Direct labor $ 3.00 Variable manufacturing overhead $ 0.50 Fixed manufacturing overhead $ 4.65 Variable selling and administrative expenses $ 2.00 Fixed selling and administrative expenses $ 2.00 The normal selling price is $22.00 per unit. The company’s capacity is 106,800 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 85,200 units per year is: Direct materials $ 1.60 Direct labor $ 3.00 Variable manufacturing overhead $ 0.70 Fixed manufacturing overhead $ 4.85 Variable selling and administrative expenses $ 2.00 Fixed selling and administrative expenses $ 2.00 The normal selling price is $25.00 per unit. The company’s capacity is 98,400 units per year. An order...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 103,200 units per year is: Direct materials $ 1.70 Direct labor $ 4.00 Variable manufacturing overhead $ 0.80 Fixed manufacturing overhead $ 3.45 Variable selling and administrative expenses $ 1.70 Fixed selling and administrative expenses $ 3.00 The normal selling price is $20.00 per unit. The company’s capacity is 115,200 units per year. An order...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT