Question

Crunchy Cereal Corporation uses a standard cost system for its cereal. The materials standard for each...

Crunchy Cereal Corporation uses a standard cost system for its cereal. The materials standard for each batch of cereal produced is 1.4 pounds of oats at a standard cost of $3.00 per pound. During the month of August, Crunchy purchased 78,000 pounds of oats at a total cost of $253,500. Crunchy used all of the oats to produce 60,000 batches of cereal. What is Crunchy's materials quantity variance for August?

$18,000 favorable

$19,500 unfavorable

$54,000 unfavorable

$1,500 favorable

Which is correct?

Homework Answers

Answer #1

Standard price = $3 per pound

Standard quantity = 1.4 pounds per unit

Actual quantity = 60,000 units

Standard quantity for actual output = Standard quantity x Actual output

= 1.4 x 60,000

= 84,000 pounds

Actual quantity = 78,000 pounds

Material quantity variance = Standard price x (Standard quantity - Actual quantity)

= 3 x (84,000-78,000)

= 3 x 6,000

= $18,000 favorable

Crunchy's materials quantity variance for August  $18,000 favorable

First option is correct.

Kindly comment if you need further assistance.

Thanks‼!

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume...
Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (1,400 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 2,300 lbs. $ 0.54 per lb. Vinegar 130 gal. $ 3.30 per gal. Corn syrup 11 gal. $ 12.00 per gal. Salt 52 lbs. $ 3.00 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual...
A company provided the following direct materials cost information. Compute the direct materials quantity variance. Standard...
A company provided the following direct materials cost information. Compute the direct materials quantity variance. Standard costs assigned: Direct materials standard cost (492,000 units @ $2.70/unit) $ 1,328,400 Actual costs: Direct materials costs incurred (490,070 units @ $3.00/unit) $ 1,470,210 Multiple Choice $141,810 Favorable. $5,790 Unfavorable $5,790 Favorable. $5,211 Favorable. $5,211 Unfavorable. Hassock Corp. produces woven wall hangings. It takes 4 hours of direct labor to produce a single wall hanging. Hassock’s standard labor cost is $12 per hour. During...
Jones Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (1,200...
Jones Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (1,200 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 2,000 lbs. $ 0.42 per lb. Vinegar 110 gal. $ 2.60 per gal. Corn syrup 9 gal. $ 9.30 per gal. Salt 44 lbs. $ 2.30 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual quantities of materials for batch K-111...
Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (2,100...
Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a batch of ketchup (2,100 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 3,500 lbs. $ 0.36 per lb. Vinegar 200 gal. $ 2.20 per gal. Corn syrup 17 gal. $ 8.00 per gal. Salt 80 lbs. $ 2.00 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual quantities of materials for batch K-111...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 8 standard pounds per unit. The...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 8 standard pounds per unit. The standard price is $6.5 per pound. If 3,000 units required 24,500 pounds, which were purchased at $6.37 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) total direct materials cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ Favorable...
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product. Standards are 4.0 sheets of ½ inch steel at $110 per sheet and 14.1 hours of labor at a standard wage rate of $13. During July, Basil Tooling produced 620 units. Materials purchased and used totaled 2,560 sheets at a total cost of $270,100. Payroll totaled $113,390 for 8,820 hours worked. a. Calculate the direct materials price variance. (Do not round your intermediate calculations....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product. Standards are 4.0 sheets of ½ inch steel at $110 per sheet and 14.1 hours of labor at a standard wage rate of $14. During July, Basil Tooling produced 600 units. Materials purchased and used totaled 2,550 sheets at a total cost of $268,900. Payroll totaled $122,120 for 8,800 hours worked. a. Calculate the direct materials price variance. (Do not round your intermediate calculations....
Suver Corporation has a standard costing system. The following data are available for June: Actual quantity...
Suver Corporation has a standard costing system. The following data are available for June: Actual quantity of direct materials purchased 80,000 pounds Standard price of direct materials $ 9.00 per pound Material price variance $ 8,000 Unfavorable Material quantity variance $ 6,000 Favorable The actual price per pound of direct materials purchased in June was:
Bellingham Company produces a product that requires nine standard pounds per unit. The standard price is...
Bellingham Company produces a product that requires nine standard pounds per unit. The standard price is $6 per pound. If 6,000 units used 55,100 pounds, which were purchased at $5.82 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ Favorable b. Direct materials quantity variance $...
1. Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price...
1. Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price is $10.5 per pound. If 2,500 units used 35,700 pounds, which were purchased at $10.08 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ Favorable b. Direct materials quantity variance...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT