Question

Supler Corporation produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit...

Supler Corporation produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit product cost is $20, computed as follows:

Direct materials $ 6
Direct labor 7
Variable manufacturing overhead 3
Fixed manufacturing overhead 4
Unit product cost $ 20

An outside supplier has offered to provide the annual requirement of 7,200 of the parts for only $13 each. The company estimates that 50% of the fixed manufacturing overhead cost above could be eliminated if the parts are purchased from the outside supplier. Assume that direct labor is an avoidable cost in this decision. Based on these data, the financial advantage (disadvantage) of purchasing the parts from the outside supplier would be:

Multiple Choice

($3) per unit on average

$3 per unit on average

$5 per unit on average

($7) per unit on average

Homework Answers

Answer #1

The financial advantage of purchasing the parts from the outside supplier would be $5 per unit on average ( $18 - $13 )

Manufacturing

Buying

Purchase from outside suppliers

$13

Direct Materials

$6

Direct Labor

$7

Variable manufacturing overhead

$3

Fixed manufacturing overhead

$2

Total Cost

$18

$13

* Fixed manufacturing overhead = $4 x 50% = $2

Conclusion

Supler Corporation should buy the parts from the outside supplier, Since it gives the net advantage of $5 per unit

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
XYZ Co. produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit...
XYZ Co. produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit product cost is $30, computed as follows: Direct materials, direct labor, and variable overhead $22 Fixed overhead $8 Total $30 An outside supplier has offered to provide the parts for only $25 each. The company estimates that 25% of the fixed manufacturing overhead cost above could be eliminated if the parts are purchased from the outside supplier. Based on these data, the per-unit dollar...
McMurphy Corporation produces a part that is used in the manufacture of one of its products....
McMurphy Corporation produces a part that is used in the manufacture of one of its products. The costs associated with the production of 11,000 units of this part are as​ follows: Direct materials Direct labor $89,000 Variable factory overhead 128,000 Fixed factory overhead 58,000 Total costs Of the fixed factory overhead​ 140,000 Total costs, $415,000 Of the fixed factory overhead costs, $56000 is avoidable. Conners Company has offered to sell 11000 units of the same part to McMurphy Corporation for...
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it...
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: Direct materials $ 13.50 Direct labor 21.10 Variable manufacturing overhead 3.30 Fixed manufacturing overhead 11.20 Unit product cost $ 49.10 An outside supplier has offered to sell the company all of these parts it needs for $42.60 a unit. If the company accepts this offer, the facilities now being used to make...
Hart Company produces a part that is used in the manufacture of one of its products....
Hart Company produces a part that is used in the manufacture of one of its products. The costs associated with the production of 5,000 units of this part are as follows:    Direct materials   $120,000    Direct labor    170,000    Variable factory overhead   75,000    Fixed factory overhead   160,000    Total costs   $525,000 Of the fixed factory overhead costs, $70,000 are avoidable. Hart Company has offered to sell 5,000 units of the same part to Hart for $86.50 per...
Lusk Corporation produces and sells 14,500 units of Product X each month. The selling price of...
Lusk Corporation produces and sells 14,500 units of Product X each month. The selling price of Product X is $27 per unit, and variable expenses are $21 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows that $73,000 of the $100,000 in monthly fixed expenses charged to Product X would not be avoidable even if the product was discontinued. If Product X is discontinued, the annual financial advantage (disadvantage) for the company...
ABCD Company manufactures Part 4A in one of its products. This unit cost of this part...
ABCD Company manufactures Part 4A in one of its products. This unit cost of this part is Per Unit Direct materials $ 3.75 Direct labor $ 7.75 Variable manufacturing overhead $ 8.00 Supervisor's salary $ 3.50 Depreciation of special equipment $ 2.00 Allocated general overhead $ 3.00 Unit product cost $ 28.00 A total of 10,000 units of this part are produced and used every year. An outside supplier has offered to make the part and sell it to the...
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the...
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 15,000 units of the part that are needed every year. Per Unit Direct materials $18.00 Direct labor $23.00 Variable overhead $10.00 Fixed overhead $240,000 An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $58.00 each. If this offer is accepted, twenty percent (25%) of the fixed overhead costs would be avoided.   What...
94) Assume that a company makes 30,000 units of Part A each year. At this level...
94) Assume that a company makes 30,000 units of Part A each year. At this level of production, the company’s accounting system reports the following cost per unit: Direct materials $ 16 Direct labor 10 Variable manufacturing overhead 4 Fixed manufacturing overhead 8 Total cost per unit $ 38 An outside supplier has offered to sell the company 30,000 parts per year for a price of $33 per part. The company believes that $155,400 of the fixed manufacturing overhead cost...
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to...
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to manufacture the required 62,000 units of RX5 follows. Direct materials $ 5.00 Direct labor 9.00 Overhead 10.00 Total costs per unit 24.00 Direct materials and direct labor are 100% variable. Overhead is 70% fixed. An outside supplier has offered to supply the 62,000 units of RX5 for $20.00 per unit. Required: 1. Calculate the incremental costs of making and buying component RX5. Total Incremental...
super Center produces a part (product A) that is used in the manufacture of one of...
super Center produces a part (product A) that is used in the manufacture of one of its products. The unit manufacturing costs of this part, assuming a production level of 12,000 units, are as follows: Direct materials $35.00 Direct labour $12.00 Variable manufacturing overhead $7.00 Fixed manufacturing overhead $6.00 Total cost $60.00 The fixed overhead costs are unavoidable. Assume Home Center can purchase 12,000 units of the part (product A ) from Tech Company for $56.00 each, and the facilities...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT