Question

During the year, Zhang Zhang Inc. inventory purchases were as follow: Quarter Unit Purchased Cost per...

During the year, Zhang Zhang Inc. inventory purchases were as follow: Quarter Unit Purchased Cost per Unit Total 1 200 $ 2.30 $ 460 2 300 2.5 750 3 100 2.9 290 4 100 3.1 310 700 $ 1,810 Beginning inventory was 300 units at $2 per unit = $600 Sales for the year were 800 units What is the COGS for the year under FIFO? [For practice purpose, try to calculate COGS under LIFO and ending inventory under both LIFO and FIFO]

A) $400

B) $600

C) $2,010

D) $1,810

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
The Reuschel Company began 2018 inventory with 25,000 units at a cost of $8 per unit....
The Reuschel Company began 2018 inventory with 25,000 units at a cost of $8 per unit. During 2018, 65,000 units were purchased for $10.30 each. Sales for the year totaled 76,500 units leaving 13,500 units on hand at the end of 2018. Reuschel uses the periodic inventory systems and the LIFO inventory cost method. REQUIRED: 1) Calculate COGS for 2018. 2) Calculate the effect of the LIFO on the income.
Sales during the year were 500 units. Beginning inventory was 250 units at a cost of...
Sales during the year were 500 units. Beginning inventory was 250 units at a cost of $5 per unit. Purchase 1 was 400 units at $6 per unit. Purchase 2 was 200 units at $7 per unit. Cost of goods sold under the LIFO cost flow assumption (using a periodic inventory system) was: $1850 $3200 $2750 $3800
Montoure Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following calendar-year purchases and sales...
Montoure Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following calendar-year purchases and sales transactions Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Jan. 1 Beginning inventory 540 units @ $55 per unit Feb. 10 Purchase 460 units @ $53 per unit Mar. 13 Purchase 100 units @ $40 per unit Mar. 15 Sales 745 units @ $80 per unit Aug. 21 Purchase 170 units @ $61 per unit Sept. 5 Purchase 430 units @ $54...
Orion Iron Corp. tracks the number of units purchased and sold throughout each year but applies...
Orion Iron Corp. tracks the number of units purchased and sold throughout each year but applies its inventory costing method at the end of the year, as if it uses a periodic inventory system. Assume its accounting records provided the following information at the end of the annual accounting period, December 31. Transactions Units Unit Cost   a. Inventory, Beginning 300 $ 12   For the year:   b. Purchase, April 11 900 10   c. Purchase, June 1 800 13   d. Sale, May...
A company sells 1,900 units during the year.  In addition, the company uses a periodic inventory system,...
A company sells 1,900 units during the year.  In addition, the company uses a periodic inventory system, has a beginning inventory of 600 units that were purchased at $10 per unit, and has the following purchases and sales.  What is the company's cost of goods sold if it uses the LIFO method? Date     Units purchased Cost per unit January 1,000 $11 May 900 $12 October 700 $14
Alpha Corporation began operations on December 1, 2019. The only inventory transaction in 2019 was the purchase of inventory on December 10, 2019, at a cost of $20 per unit
Alpha Corporation began operations on December 1, 2019. The only inventory transaction in 2019 was the purchase of inventory on December 10, 2019, at a cost of $20 per unit. None of this inventory was sold in 2019. Relevant information for fiscal 2020 is as follows:Ending inventory units:TotalDecember 31, 2019100December 31, 2020 by purchase dateDecember 2, 2020100July 20, 202030130During 2020, the following purchases and sales were made:PurchasesSalesMarch 15300 units @ $24 per unitApril 10200July 20300 units @ $25 per unitAugust...
The following sales and purchases of the same product were made during 20x1 at Yang Corporation....
The following sales and purchases of the same product were made during 20x1 at Yang Corporation. The opening inventory consisted of 50 units at $2 each. Purchases Sales Date Units $ per unit Date Units Unit $Price Total March 15 200 3 April 25 250* 5 June 15 600 5 June 30 500** 6 *for specific identification, sold 50 units of opening inventory and 200 units of March 15 purchase **for specific identification, sold 500 units of June 15 purchase...
Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight-...
Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight- ounce bottles of hand and body lotion called Eternal Beauty. The lotion is sold wholesale in 12-bottle cases for $100 per case. There is a selling commission of $20 per case. The January direct materials, direct labor, and factory overhead costs are as follows: DIRECT MATERIALS Cost Behavior Units per Case Cost per Unit Cost per Case Cream base Variable 100 ozs. $0.02 $...
Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight-...
Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight- ounce bottles of hand and body lotion called Eternal Beauty. The lotion is sold wholesale in 12-bottle cases for $100 per case. There is a selling commission of $20 per case. The January direct materials, direct labor, and factory overhead costs are as follows: DIRECT MATERIALS Cost Behavior Units per Case Cost per Unit Cost per Case Cream base Variable 100 ozs. $0.02 $...
Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight-...
Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight- ounce bottles of hand and body lotion called Eternal Beauty. The lotion is sold wholesale in 12-bottle cases for $100 per case. There is a selling commission of $20 per case. The January direct materials, direct labor, and factory overhead costs are as follows: DIRECT MATERIALS Cost Behavior Units per Case Cost per Unit Cost per Case Cream base Variable 100 oz. $0.02 $...