Question

Malfoy has the following information available: Direct Materials $18.00 per unit; Direct labor $32.00 per unit;...

Malfoy has the following information available: Direct Materials $18.00 per unit; Direct labor $32.00 per unit; Variable Overhead $6.00 per unit; Variable Selling & Administrative $4.00 per unit; Fixed overhead costs $600,000 annually; and fixed selling and administrative costs $150,000 annually. Selling price is $80.00 per unit. Malfoy is currently selling 50,000 units. An assistant manager claims that if selling price were decreased by $5 per unit, the units sales could be increased by 20,000 units, but fixed costs would also increase by $150,000. If the change is made, what will be the net income?

Homework Answers

Answer #1

Contribution margin Income Statement

Sales (75*70,000) 5,250,000
Less : Variable costs
Direct Materials (18*70,000) 1,260,000
Direct labour (32*70,000) 2,240,000
Variable overhead (6*70,000) 420,000
Variable selling and administrative (4*70,000) 280,000
(4,200,000)
Contribution margin 1,050,000
Less : Fixed Costs (900,000)
Net Income 150,000

* Sales in units = 50,000 + 20,000 = 70,000

* Selling price per unit = 80 - 5 = 75

* Fixed costs = Fixed overhead costs + Fixed selling and administrative costs + Increase in fixed costs

= 600,000 + 150,000 + 150,000

= 900,000

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Dobosh Corporation has provided the following information: Direct materials $7.05 per unit Direct labor $3.65 per...
Dobosh Corporation has provided the following information: Direct materials $7.05 per unit Direct labor $3.65 per unit Variable manufacturing overhead $1.60 per unit Fixed manufacturing overhead $113,400 per period Sales commissions $1.50 per unit Variable administrative expense $0.55 per unit Fixed selling and administrative expense $36,450 per period Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 8,000 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of prime costs...
Lagle Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $...
Lagle Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 5.30 Direct labor $ 4.00 Variable manufacturing overhead $ 1.45 Fixed manufacturing overhead $ 8,500 Sales commissions $ 1.90 Variable administrative expense $ 0.35 Fixed selling and administrative expense $ 7,200 For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to:
Burns Company incurred the following costs during the year: direct materials $23.50 per unit; direct labor...
Burns Company incurred the following costs during the year: direct materials $23.50 per unit; direct labor $15.30 per unit; variable manufacturing overhead $17.50 per unit; variable selling and administrative costs $9.60 per unit; fixed manufacturing overhead $126,000; and fixed selling and administrative costs $11,000. Burns produced 6,300 units and sold 6000 units. Determine the manufacturing cost per unit under (a) absorption costing and (b) variable costing. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)
Direct Materials          $10 per unit Direct Labor                $20 per unit Variable OH costs    $10 per unit...
Direct Materials          $10 per unit Direct Labor                $20 per unit Variable OH costs    $10 per unit Fixed OH costs         $240,000 per year      In addition to the information provided above the Company also had:               Variable selling and administrative expenses    $4 per unit                Fixed selling and administrative expenses     $120,000 per year      Prepare and Income Statement for Vijay Company using the traditional absorption costing method and an income statement using the variable costing method assuming they sold 30,000...
#6 Schwiesow Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials...
#6 Schwiesow Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 7.05 Direct labor $ 3.50 Variable manufacturing overhead $ 1.65 Fixed manufacturing overhead $ 11,000 Sales commissions $ 1.00 Variable administrative expense $ 0.40 Fixed selling and administrative expense $ 5,500 For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to: $5,500 $8,300 $12,500 $7,000 #3 Kesterson Corporation has provided the following information: Cost per...
Glew Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $...
Glew Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 6.00 Direct labor $ 3.35 Variable manufacturing overhead $ 1.75 Fixed manufacturing overhead $ 8,800 Sales commissions $ 1.00 Variable administrative expense $ 0.40 Fixed selling and administrative expense $ 4,000 If 3,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to: Multiple Choice $33,300 $31,050 $28,050 $39,900
Jasmine Company had the following amounts: Direct materials $10 per unit Direct Labor $27 per unit...
Jasmine Company had the following amounts: Direct materials $10 per unit Direct Labor $27 per unit Variable overhead $2.50 per unit Fixed overhead $75,500 Variable selling expenses $4 per unit Fixed selling and administrative expenses $125,000 65,000 units produced 57,000 units sold Sales price per unit is $52 each Calculate the VARIABLE product cost per unit and prepare a Contribution Margin Income Statement under Variable Costing in order to fill in the rest of the information. Variable product cost per...
Learned Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $...
Learned Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 5.00 Direct labor $ 3.60 Variable manufacturing overhead $ 1.20 Fixed manufacturing overhead $ 29,250 Sales commissions $ 0.40 Variable administrative expense $ 0.30 Fixed selling and administrative expense $ 9,750 Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 6,500 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred...
Question 32 Schuman Corporation produces microwave units. The following per-unit cost information is available: direct materials...
Question 32 Schuman Corporation produces microwave units. The following per-unit cost information is available: direct materials $38; direct labour $22; variable manufacturing overhead $20; fixed manufacturing overhead $44; variable selling and administrative expenses $12; and fixed selling and administrative expenses $30. Its desired ROI per unit is $28. Calculate the markup percentage using variable-cost pricing. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25%.)
testing inc. had the following amounts for the year: direct materials $8 per unit direct labor...
testing inc. had the following amounts for the year: direct materials $8 per unit direct labor $15 per unit variable overhead $5 per unit fixed overhead $90,000 variable selling expenses $3 per unit fixed selling and admin expenses $150,000 75,000 units produxed 65,000 units sold af $45 each calculate the VARIABLE product cost per unit and prepare a contribution margin income statement under variable costing in order to complete the reat of the information a) variable product cost per unit...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT