Question

Nolan Mills uses a standard cost system. During May, Nolan manufactured 15,000 pillowcases, using 27,900 yards...

Nolan Mills uses a standard cost system. During May, Nolan manufactured 15,000 pillowcases, using 27,900 yards of fabric costing $3.05 per yard and incurring direct labor costs of $21,910 for 3,130 hours of direct labor. The standard cost per pillowcase assumes 1.75 yards of fabric at $3.10 per yard, and 0.20 hours of direct labor at $5.95 per hour.

b.

Compute both the rate variance and efficiency variance for direct labor costs incurred in manufacturing pillowcases in May. (Indicate the effect of each variance by selecting "Favorable" or "Unfavorable". Select "None" and enter "0" for no effect (i.e., zero variance). Round your answers to 2 decimal places.)

Labor rate varience: $____________

Labor efficiency variance: $______________

       

Homework Answers

Answer #1

Computation of labor rate variance and labor efficiency variance:

Labor rate variance = (standard rate - actual rate)*actual hours

Standard rate = $5.95

Actual rate = $21910/3130 =$7

Actual hours = 3130

Labor rate variance = ($5.95-7.00)*3130 = 3286.5 Unfavorable

Labor efficiency variance = (standard hours - actual hours)*Standard rate

Standard hours = 15000*0.20 = 3000 hours

Actual hours = 3130

Standard rate = $5.95

Labor efficiency variance= (3000-3130)*$5.95 =$773.5 Unfavorable

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
During May, Joliet Fabrics Corporation manufactured 680 units of a special multilayer fabric with the trade...
During May, Joliet Fabrics Corporation manufactured 680 units of a special multilayer fabric with the trade name Stylex. The following information from the Stylex production department also pertains to May. Direct material purchased: 19,800 yards at $1.56 per yard $ 30,888 Direct material used: 11,300 yards at $1.56 per yard 17,628 Direct labor: 3,900 hours at $9.33 per hour 36,387 The standard prime costs for one unit of Stylex are as follows: Direct material: 20 yards at $1.53 per yard...
During March, Manhattan Fabrics Corporation manufactured 650 units of a special multilayer fabric with the trade...
During March, Manhattan Fabrics Corporation manufactured 650 units of a special multilayer fabric with the trade name Stylex. The following information from the Stylex production department also pertains to March. During March, Manhattan Fabrics Corporation manufactured 650 units of a special multilayer fabric with the trade name Stylex. The following information from the Stylex production department also pertains to March.   Direct material purchased: 19,500 yards at $1.53 per yard $ 29,835   Direct material used: 11,000 yards at $1.53 per yard...
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product. Standards are 4.0 sheets of ½ inch steel at $110 per sheet and 14.1 hours of labor at a standard wage rate of $13. During July, Basil Tooling produced 620 units. Materials purchased and used totaled 2,560 sheets at a total cost of $270,100. Payroll totaled $113,390 for 8,820 hours worked. a. Calculate the direct materials price variance. (Do not round your intermediate calculations....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product. Standards are 4.0 sheets of ½ inch steel at $110 per sheet and 14.1 hours of labor at a standard wage rate of $14. During July, Basil Tooling produced 600 units. Materials purchased and used totaled 2,550 sheets at a total cost of $268,900. Payroll totaled $122,120 for 8,800 hours worked. a. Calculate the direct materials price variance. (Do not round your intermediate calculations....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product....
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product. Standards are 3.9 sheets of ½ inch steel at $110 per sheet and 14.1 hours of labor at a standard wage rate of $14. During July, Basil Tooling produced 620 units. Materials purchased and used totaled 2,590 sheets at a total cost of $273,650. Payroll totaled $121,940 for 8,800 hours worked. a. Calculate the direct materials price variance. (Do not round your intermediate calculations....
Top Hand company makes a tote bag and uses a standard cost system. Each tote bag...
Top Hand company makes a tote bag and uses a standard cost system. Each tote bag should use 2 yards of material that costs $5.00 per yard. Stitching on each bag should take a half hour of labor time of line workers who are paid an average wage of $20 per hour. Last month 15,000 tote bags were produced. Looking at the production records, you find that $144,000 was spent to purchase the 32,000 yards of material used in production....
The standard cost card for the single product manufactured by Cutter, Inc., is given below: Inputs...
The standard cost card for the single product manufactured by Cutter, Inc., is given below: Inputs (1) Standard Quantity or Hours (2) Standard Price or Rate Standard Cost (1) × (2) Direct materials 4.9 yards $ 4.00 per yard $ 19.60 Direct labor 0.8 hours $ 15.00 per hour 12.00 Variable overhead 0.8 hours $ 2.50 per hour 2.00 Fixed overhead 0.8 hours $ 6.50 per hour 5.20 Total standard cost per unit $ 38.80 Manufacturing overhead is applied to...
Goldman Company manufactures shirts. During June​, Goldman made 1 comma 600 shirts and gathered the following...
Goldman Company manufactures shirts. During June​, Goldman made 1 comma 600 shirts and gathered the following additional​ data: LOADING...​(Click on the icon to view the​ data.) Read the requirements LOADING.... 7. Calculate the direct materials cost variance. Select the​ formula, then enter the amounts and compute the cost variance for direct materials and identify whether the variance is favorable​ (F) or unfavorable​ (U). ( Actual Cost - ▼ ) x Actual Quantity = Direct Materials Cost Variance ( - )...
The standard direct labor cost per unit for a company was $39 (= $26 per hour...
The standard direct labor cost per unit for a company was $39 (= $26 per hour × 1.5 hours per unit). During the period, actual direct labor costs amounted to $266,400, 10,400 labor-hours were worked, and 5,800 units were produced. Required: Compute the direct labor price and efficiency variances for the period. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select either option.)
The standard direct labor cost per unit for a company was $24 (= $15 per hour...
The standard direct labor cost per unit for a company was $24 (= $15 per hour × 1.6 hours per unit). During the period, actual direct labor costs amounted to $145,600, 9,500 labor-hours were worked, and 6,600 units were produced. Required: Compute the direct labor price and efficiency variances for the period. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select either option.)