Question

Rough N' Tough (RNT) manufactures outdoors accessories. Management is considering producing the poles for their tents...

Rough N' Tough (RNT) manufactures outdoors accessories. Management is considering producing the poles for their tents rather than continuing to purchase from their current supplier. The supplier charges $60 per set of poles.

The cost accounting team has estimated that RNT would incur the following costs if they were to produce the poles instead: $40 per set for direct materials, $10 per set for direct labor, $7 per set for variable overhead, and $20 per set for fixed overhead application.

RNT currently has unused production capacity and manufacturing equipment that could be used to manufacture the poles. RNT has planned to sell 5,000 tents this year.

What would the change in overall cost be for the company if RNT produced the poles rather than purchasing them?

Homework Answers

Answer #1

Ans:

Cost of producing the poles per set, will be calculated as follow;

Direct materials

$40

Direct labor

$10

Variable overhead

$7

Fixed overhead (un avoidable)

--

Total cost of manufacturing

$57

cost of purchasing a set of poles from out side supplier is $60

The change in overall cost be for the company if RNT produced the poles rather than purchasing them is

($60-$57)*5,000tents = $15,000

Note:

The company used its spare capacity to produce poles so fixed overhead allocation cost is not considered for Decision making

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it...
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: Direct materials $ 13.50 Direct labor 21.10 Variable manufacturing overhead 3.30 Fixed manufacturing overhead 11.20 Unit product cost $ 49.10 An outside supplier has offered to sell the company all of these parts it needs for $42.60 a unit. If the company accepts this offer, the facilities now being used to make...
Recher Corporation uses part Q89 in one of its products. The company's Accounting Department reports the...
Recher Corporation uses part Q89 in one of its products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 9,900 units of the part that are needed every year. Per Unit Direct materials $ 6.30 Direct labor $ 3.50 Variable overhead $ 6.90 Supervisor's salary $ 2.60 Depreciation of special equipment $ 2.20 Allocated general overhead $ 1.20 An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $22.00 each. If this...
TB Problem Qu. 12-185 Foto Company makes ... Foto Company makes 10,000 units per year of...
TB Problem Qu. 12-185 Foto Company makes ... Foto Company makes 10,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: Direct materials $ 12.50 Direct labor 20.10 Variable manufacturing overhead 2.30 Fixed manufacturing overhead 10.20 Unit product cost $ 45.10 An outside supplier has offered to sell the company all of these parts it needs for $41.60 a unit. If the company accepts this...
Silven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents,...
Silven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natural area for the company to consider is the production of winter lotions and creams to prevent dry and chapped skin. After considerable research, a winter products line has been developed. However, Silven’s president has decided to introduce only one of the new products for this coming winter. If the product...
Silven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents,...
Silven Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natural area for the company to consider is the production of winter lotions and creams to prevent dry and chapped skin. After considerable research, a winter products line has been developed. However, Silven’s president has decided to introduce only one of the new products for this coming winter. If the product...
25. Fabri Corporation is considering eliminating a department that has an annual contribution margin of $33,000...
25. Fabri Corporation is considering eliminating a department that has an annual contribution margin of $33,000 and $66,000 in annual fixed costs. Of the fixed costs, $16,500 cannot be avoided. The annual financial advantage (disadvantage) for the company of eliminating this department would be: 27. The SP Corporation makes 34,000 motors to be used in the production of its sewing machines. The average cost per motor at this level of activity is: Direct materials $ 9.30 Direct labor $ 8.30...
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the...
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 15,400 units of the part that are needed every year. Per Unit Direct materials $ 2.30 Direct labor $ 3.30 Variable overhead $ 6.10 Supervisor's salary $ 6.60 Depreciation of special equipment $ 7.70 Allocated general overhead $ 4.80 An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $27.00 each. If this...
For many years Futura Company has purchased the starters that it installs in its standard line...
For many years Futura Company has purchased the starters that it installs in its standard line of farm tractors. Due to a reduction in output, the company has idle capacity that could be used to produce the starters. The chief engineer has recommended against this move, however, pointing out that the per unit cost to produce the 65,000 starters needed would be greater than the current $11.00 per unit purchase price:     Per Unit Total   Direct materials $ 5.00   Direct labor...
Anchor Company manufactures several different types of jewelry cases. Management estimates that during the third quarter...
Anchor Company manufactures several different types of jewelry cases. Management estimates that during the third quarter of 2018, the company will operate at 80% capacity. Because the company desires a higher utilization of plant capacity, the company will consider a special order. Anchor has received special order inquiries from two companies. The first special order is from JCP Inc., which would like to market a jewelry case similar to Anchor’s cases. The JCP jewelry case would be marketed under JCP’s...
*please show calculations* 1. Royal Company manufactures 20,000 units of Part R-3 each year for use...
*please show calculations* 1. Royal Company manufactures 20,000 units of Part R-3 each year for use in its finished products. At this level of activity, the costs per unit for Part R-3 are as follows: Direct materials $4.80 Direct labor 7.00 Variable manufacturing overhead 3.20 Fixed manufacturing overhead 10.00 Total cost per part 25.00 An outside supplier has offered to sell 20,000 units of Part R-3 to Royal Company for $23.50 per part. If Royal Company accepts the supplier’s offer,...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT