Question

Cost Flow Methods The following three identical units of Item K113 are purchased during April: Item...

Cost Flow Methods

The following three identical units of Item K113 are purchased during April:

Item K113 Units Cost
April 2 Purchase 1 $129
April 14 Purchase 1 132
April 28 Purchase 1 135
Total 3 $396
Average cost per unit $132 ($396 ÷ 3 units)

Assume that one unit is sold on April 30 for $181. Determine the gross profit for April and ending inventory on April 30 using the (a) first-in, first-out (FIFO); (b) last-in, first-out (LIFO); and (c) weighted average cost methods.

Gross Profit Ending Inventory
a. First-in, first-out (FIFO) $ $
b. Last-in, first-out (LIFO) $ $
c. Weighted average cost $ $

Homework Answers

Answer #1

a.

Under the First in first out (FIFO) method of inventory valuation, Cost of goods sold consists of the units from beginning inventory and earliest purchases. Ending inventory consists of the units from recent purchases.

1 unit sold consists of April 2 purchases.

b.

Under the Last in first out (LIFO) method of inventory valuation, Cost of goods sold consists of the units from recent purchases. Ending inventory consists of the units from beginning inventory and earliest purchases.

1 unit sold consist of April 28 purchases.

c.

Weighted average cost = $132

Gross profit = Sales - Cost of goods sold

Gross profit Ending Inventory
a. FIFO $52 ($181-$129) $267 ($132+$135)
b. LIFO $46 ($181-$135) $261 ($129+$132)
c. Weighted average cost $49 [$181-(1*$132)] $264 (2*$132)
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Cost Flow Methods The following three identical units of Item LO3V are purchased during April: Item...
Cost Flow Methods The following three identical units of Item LO3V are purchased during April: Item LO3V Units Cost April 2 Purchase 1 $211 April 14 Purchase 1 212 April 28 Purchase 1 213 Total 3 $636 Average cost per unit $212 ($636 ÷ 3 units) Assume that one unit is sold on April 30 for $288. Determine the gross profit for April and ending inventory on April 30 using the (a) first-in, first-out (FIFO); (b) last-in, first-out (LIFO); and...
Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for...
Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 40 units at $112 Mar. 10 Purchase 70 units at $120 Aug. 30 Purchase 30 units at $126 Dec. 12 Purchase 60 units at $130 There are 80 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the ending inventory cost and the cost of...
Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for...
Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 50 units at $124 Mar. 10 Purchase 70 units at $134 Aug. 30 Purchase 30 units at $140 Dec. 12 Purchase 50 units at $144 There are 80 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the ending inventory cost and the cost of...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 12 units at $46 $552 Aug. 13 Purchase 18 units at $48 864 Nov. 30 Purchase 4 units at $49 196 Available for sale 34 units $1,612 There are 14 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using the...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 5 units at $25 $125 Aug. 7 Purchase 19 units at $28 532 Dec. 11 Purchase 13 units at $29 377 37 units $1,034 There are 18 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using (a) the first-in, first-out...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 6 units at $39 $234 July 7 Purchase 10 units at $41 410 Nov. 23 Purchase 15 units at $43 645 31 units $1,289 There are 12 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using (a) the first-in, first-out...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 13 units at $41 $533 Aug. 7 Purchase 16 units at $44 704 Dec. 11 Purchase 14 units at $46 644 43 units $1,881 There are 17 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using (a) the first-in, first-out...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 15 units at $26 $390 Aug. 7 Purchase 20 units at $27 540 Dec. 11 Purchase 12 units at $29 348 47 units $1,278 There are 20 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using (a) the first-in, first-out...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 13 units at $44 $572 Aug. 7 Purchase 18 units at $46 828 Dec. 11 Purchase 12 units at $48 576 43 units $1,976 There are 16 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using (a) the first-in, first-out...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available...
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan.1 Inventory 4 units at $44 Aug.7 Purchase 19 units at $47 Dec. 11 Purchase 13 units at $48 Total 36 units $1693 There are 19 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using (a) the first-in, first-out (FIFO) method; (b) the...