Question

Suad​ Alwan, the purchasing agent for Dubai​ Airlines, has determined that the second plane took 20,000...

Suad​ Alwan, the purchasing agent for Dubai​ Airlines, has determined that the second plane took 20,000 hours to produce. Using an 85​% learning curve and a $30​-per-hour labor​ charge, he wants to determine the cost of the four additional planes.  

Time required for the fourth unit​ = 17000 hours​ (round your response to the nearest whole​ number).

Cost of the fourth unit​ = 510,000 dollars​ (round your response to the nearest whole​ number).

Time required for the fifth unit​ = ? hours​ (round your response to the nearest whole​ number).

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Suad? Alwan, the purchasing agent for Dubai? Airlines, has found that the fifth plane it needed...
Suad? Alwan, the purchasing agent for Dubai? Airlines, has found that the fifth plane it needed from a Brazilian manufacturer took that firm 16,000 hours to produce. Using an 80?% learning curve and a $20?-per-hour labor? charge, Suad wishes to calculate what twelve additional planes should cost.?? Time required for the twelfth unit? = cost for the 12th unit= Time required for the thirteenth unit? = cost for thirteenth unit= Time required for the fourteen unit= cost of the fourteenth...
It took a Wisconsin shipyard 125,000 labor-hours to produce the first of several tugboats that you...
It took a Wisconsin shipyard 125,000 labor-hours to produce the first of several tugboats that you expect to purchase for your shipping company, Great Lakes, Inc. Boats 2 and 3 have been produced by the company with a learning factor of 85%. At $40 per hour, what should you, as purchasing agent, expect to pay for the fourth unit?
It takes Boeing 29,454 hours to produce the sixth 787 jet. The learning factor is 85?%....
It takes Boeing 29,454 hours to produce the sixth 787 jet. The learning factor is 85?%. Time required for the production of the tenth ?787: (round your response to the nearest whole? number).
United Research Associates (URA) had received a contract to produce two units of a new cruise...
United Research Associates (URA) had received a contract to produce two units of a new cruise missile guidance control. The first unit took 5,000 hours to complete and cost $30,000 in materials and equipment usage. The second took 4,500 hours and cost $24,000 in materials and equipment usage. Labor cost is charged at $20 per hour. The company expects “learning” to occur relative to labor and also relative to the pricing of materials and equipment.      The prime contractor has now...
For the next two problems (5. and 6.) you may refer to the below chart of...
For the next two problems (5. and 6.) you may refer to the below chart of learning curve coefficients and multipliers or you can calculate the coefficients using the formulas discussed in the lectures. You will arrive at the same answer regardless of which path you choose. 70% 75% 80% 85% Unit Unit Time Total Time Unit Time Total Time Unit Time Total Time Unit Time Total Time 5 .437 3.195 .513 3.459 .596 3.738 .686 4.031 10 .306 4.932...
Problem 4-17 Frandec Company manufactures, assembles, and rebuilds material handling equipment used in warehouses and distribution...
Problem 4-17 Frandec Company manufactures, assembles, and rebuilds material handling equipment used in warehouses and distribution centers. One product, called a Liftmaster, is assembled from four components: a frame, a motor, two supports, and a metal strap. Frandec’s production schedule calls for 5000 Liftmasters to be made next month. Frandec purchases the motors from an outside supplier, but the frames, supports, and straps may be either manufactured by the company or purchased from an outside supplier. Manufacturing and purchase costs...
Woodruff Company is currently producing a snowmobile that uses five specialized parts. Engineering has proposed replacing...
Woodruff Company is currently producing a snowmobile that uses five specialized parts. Engineering has proposed replacing these specialized parts with commodity parts, which will cost less and can be purchased in larger order quantities. Current activity capacity and demand (with specialized parts required) and expected activity demand (with only commodity parts required) are provided. Activities Activity Driver Activity Capacity Current Activity Demand Expected Activity Demand Material usage Number of parts 220,000 220,000 220,000 Installing parts Direct labor hours 32,000 32,000...
A manager must decide which type of machine to buy, A, B, or C. Machine costs...
A manager must decide which type of machine to buy, A, B, or C. Machine costs (per individual machine) are as follows: Machine Cost A $40,000 B $30,000 C $80,000 Product forecasts and processing times on the machines are as follows: Product Annual Processing Time Per                            Demand A B C 1 18,000 4 2 1 2 20,000 1 5 3 3 20,000 5 6 6 4 16,000 4 6 3 a)Assume that only purchasing costs are being considered. Compute the...
Direct Materials and Direct Labor Variance Analysis Shasta Fixture Company manufactures faucets in a small manufacturing...
Direct Materials and Direct Labor Variance Analysis Shasta Fixture Company manufactures faucets in a small manufacturing facility. The faucets are made from brass. Manufacturing has 30 employees. Each employee presently provides 35 hours of labor per week. Information about a production week is as follows: Standard wage per hour $13.80 Standard labor time per unit 20 min. Standard number of lbs. of brass 1.4 lbs. Standard price per lb. of brass $9.50 Actual price per lb. of brass $9.75 Actual...
#11 Direct Materials and Direct Labor Variance Analysis Abbeville Fixture Company manufactures units in a small...
#11 Direct Materials and Direct Labor Variance Analysis Abbeville Fixture Company manufactures units in a small manufacturing facility. The units are made from brass. Manufacturing has 40 employees. Each employee presently provides 40 hours of labor per week. Information about a production week is as follows: Standard wage per hour $12.6 Standard labor time per unit 20 min. Standard number of lbs. of brass 1.7 lbs. Standard price per lb. of brass $11 Actual price per lb. of brass $11.25...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT