Question

Sunland Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the...

Sunland Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available.

Units Units Cost Total Units
April 1 Inventory 340 $23

$7,820

April 15 Purchase 390 28

10,920

April 23 Purchase 270 30

8,100

Total 1,000 $26,840

Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 2,760.)

Ending Inventory?

Cost of Goods Sold?

Homework Answers

Answer #1

For any clarifications, please comment

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Tamarisk Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the...
Tamarisk Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 260 $15 $ 3,900 April 15 purchase 430 18 7,740 April 23 purchase 310 20 6,200 1,000 $17,840 Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the FIFO method. Ending inventory $ Cost of goods sold $
Cullumber Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the...
Cullumber Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 250 $14 $ 3,500 April 15 purchase 420 17 7,140 April 23 purchase 330 18 5,940 1,000 $16,580 Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the FIFO method. Ending inventory Cost of goods sold
Bonita Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the...
Bonita Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 300 $19 $ 5,700 April 15 purchase 410 23 9,430 April 23 purchase 290 25 7,250 1,000 $22,380 Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the FIFO method.
Indigo Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 570 units, the...
Indigo Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 570 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 250 $28 $ 7,000 April 15 purchase 350 34 11,900 April 23 purchase 400 36 14,400 1,000 $33,300 Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the LIFO method. Ending inventory $ Cost of goods sold $
Coronado Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the...
Coronado Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 330 $22 $ 7,260 April 15 purchase 380 26 9,880 April 23 purchase 290 29 8,410 1,000 $25,550 (a) Correct answer iconYour answer is correct. Calculate weighted average cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.76.) Weighted average cost per unit $enter weighted average cost per unit in dollars...
Pronghorn Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 400 units, the...
Pronghorn Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 400 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 220 $11 $ 2,420 April 15 purchase 450 13 5,850 April 23 purchase 330 14 4,620 1,000 $12,890 Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the FIFO method. Ending inventory $    Cost of goods sold $
Sheridan Company uses a periodic inventory system. For October, when the company sold 600 units, the...
Sheridan Company uses a periodic inventory system. For October, when the company sold 600 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost October 1 inventory 220 $18 $3,960 October 8 purchase 440 19 8,360 October 25 purchase 220 22 4,840 880 $17,160 Compute the October 31 inventory and the October cost of goods sold using the FIFO method. Ending inventory $ Cost of goods sold $
Vaughn uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 7300...
Vaughn uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 7300 units that cost $14 each. During the month, the company made two purchases: 3000 units at $15 each and 12200 units at $15.50 each. Vaughn also sold 12900 units during the month. Using the average cost method, what is the amount of cost of goods sold for the month? $199600. $187500. $193500. $192855. Carla Company uses a periodic inventory system. For April, when the...
Blue Spruce Corporation uses a perpetual inventory system. On November 19, the company sold 610 units....
Blue Spruce Corporation uses a perpetual inventory system. On November 19, the company sold 610 units. The following additional information is available: Units Unit Cost Total Cost Nov. 1 inventory 310 $12 $3,720 Nov. 15 purchase 470 14 6,580 Nov. 23 purchase 390 17 6,630 1,170 $16,930 (a) Calculate the November 30 inventory and the November cost of goods sold, using the moving-average cost formula. (Round unit cost to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal...
Fortune Stores uses the periodic inventory system for its merchandise inventory. The April 1 inventory for...
Fortune Stores uses the periodic inventory system for its merchandise inventory. The April 1 inventory for one of the items in the merchandise inventory consisted of 120 unites with a unite cost of $330. Transaction for this item during April were as following: a. Calculate the cost of goods sold and the ending inventory cost for the month of April using the weighted-average cost method. Round your final answer to the nearest dollar. b. Calculated the cost of goods sold...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT