Question

Hayes Company operated at normal capacity during the current year, producing 54814 units of its single...

Hayes Company operated at normal capacity during the current year, producing 54814 units of its single product. Sales totalled 45978 units at an average price of $24.62 per unit. Variable manufacturing costs were $11.80 per unit, and variable marketing costs were $4.92 per unit sold. Fixed costs were incurred uniformly throughout the year and amounted to $159038 for manufacturing and $54559 for marketing. There were no opening inventories.

What is Hayes operating income (loss) under direct (variable) costing?

Select one:

a. $149629

b. $184061

c. $175266

d. $45364

In the month just ended Nelson Industries produced 43267 units and sold 30087 units. There were 4724 units in finished goods inventory at the start of the month. Manufacturing costs are stable from month to month. The fixed overhead rate was $13 per unit. Nelson uses absorption costing. If Nelson changed to variable costing, the difference in net income would have been:

Select one:

a. $0

b. $171340

c. $232752

d. $61412

Homework Answers

Answer #1
Construct The Variable Costing Income Statement under FIFO
YEAR 1
Sales 1,131,978
Less: Variable cost
   variable cost of goods sold 542,540
   Variable selling expense 226,212 768,752
Contribution margin 363,226
Fixed expense:
   Fixed Manufacturing overheads 159,038
   Fixed selling expense 54,559
Net operating Income 149,629
Answer is a. $ 149629
Increase in Inventory units (43267-30087) 13,180
Fixed Mfg cost per unit 13
Difference in Income 171340
Answer is b. 171340
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Hayes Inc. provided the following information for the current year: Beginning inventory 300 units Units produced...
Hayes Inc. provided the following information for the current year: Beginning inventory 300 units Units produced 950 units Units sold 994 units Selling price $ 350 /unit Direct materials $ 55 /unit Direct labor $ 36 /unit Variable manufacturing overhead $ 35 /unit Fixed manufacturing overhead $ 49,400 /year Variable selling/administrative costs $ 28 /unit Fixed selling/administrative costs $ 35,500 /year What is the unit product cost for the year using variable costing? Multiple Choice $178 $126 $154 $228 $228...
Hayes Inc. provided the following information for the current year: Beginning inventory 180 units Units produced...
Hayes Inc. provided the following information for the current year: Beginning inventory 180 units Units produced 830 units Units sold 876 units Selling price $ 230 /unit Direct materials $ 43 /unit Direct labor $ 24 /unit Variable manufacturing overhead $ 23 /unit Fixed manufacturing overhead $ 33,200 /yr Variable selling/administrative costs $ 16 /unit Fixed selling/administrative costs $ 23,500 /yr What is the unit product cost for the year using variable costing? Multiple Choice $130 $90 $106 $168
Question 16 Helton Company has the following information for the current year: Beginning fixed manufacturing overhead...
Question 16 Helton Company has the following information for the current year: Beginning fixed manufacturing overhead in inventory $95,000 Fixed manufacturing overhead in production 375,000 Ending fixed manufacturing overhead in inventory 25,000 Beginning variable manufacturing overhead in inventory $10,000 Variable manufacturing overhead in production 50,000 Ending variable manufacturing overhead in inventory 15,000 What is the difference between operating incomes under absorption costing and variable costing? Select one: A. $5,000 B. $65,000 C. $70,000 D. $50,000 E. $40,000 Question 17 A...
On January 1 of the current year, Townsend Co. commenced operations. It operated its plant at...
On January 1 of the current year, Townsend Co. commenced operations. It operated its plant at 100% of capacity during January. The following data summarized the results for January: Units Production 50,000 Sales ($18 per unit) 42,000 Inventory, January 31 8,000 Manufacturing costs:    Variable $575,000    Fixed 80,000      Total $655,000 Selling and administrative expenses:    Variable $35,000    Fixed 10,500      Total $45,500 a. Prepare an income statement using absorption costing. Townsend Co. Absorption Costing Income Statement For Month Ended January 31, 20-- Sales...
Luxvano Co. produced and sold 65,000 units during the year at an average price of $20...
Luxvano Co. produced and sold 65,000 units during the year at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $9 per unit, and variable marketing costs were $3 per unit sold. Fixed costs amounted to $220,000 for manufacturing and $80,000 for marketing. There was no year-end work-in-process inventory. Assume the income tax rate of 40%. d. Compute the sales units required to earn a net income (income after taxes) of $120,000 during the year. e. If Luxvano’s...
16. A.    A business operated at 100% of capacity during its first month, with the...
16. A.    A business operated at 100% of capacity during its first month, with the following results: Sales (96 units) $480,000 Production costs (120 units):     Direct materials $60,000     Direct labor 15,000     Variable factory overhead 27,000     Fixed factory overhead 24,000 126,000 Operating expenses:     Variable operating expenses $5,740     Fixed operating expenses 4,100 9,840 What is the amount of the contribution margin that would be reported on the variable costing income statement? a. $470,160 b. $388,560 c. $479,880 d. $392,660 16. B....
78 - A business operated at 100% of capacity during its first month and incurred the...
78 - A business operated at 100% of capacity during its first month and incurred the following costs: Production costs (20,800 units): ??? Direct materials $171,700 ??? Direct labor 222,500 ??? Variable factory overhead 244,200 ??? Fixed factory overhead 93,900 $732,300 Operating expenses: ??? Variable operating expenses $129,800 ??? Fixed operating expenses 42,500 172,300 If 2,000 units remain unsold at the end of the month, what is the amount of inventory that would be reported on the variable costing balance...
3). A business operated at 100% of capacity during its first month and incurred the following...
3). A business operated at 100% of capacity during its first month and incurred the following costs: Production costs (17,900 units): ??? Direct materials $173,200 ??? Direct labor 237,200 ??? Variable factory overhead 260,600 ??? Fixed factory overhead 97,300 $768,300 Operating expenses: ??? Variable operating expenses $134,800 ??? Fixed operating expenses 46,700 181,500 If 1,800 units remain unsold at the end of the month, what is the amount of inventory that would be reported on the absorption costing balance sheet?...
Luxvano Co. produced and sold 65,000 units during the year at an average price of $20...
Luxvano Co. produced and sold 65,000 units during the year at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $9 per unit, and variable marketing costs were $3 per unit sold. Fixed costs amounted to $220,000 for manufacturing and $80,000 for marketing. There was no year-end work-in-process inventory. Assume the income tax rate of 40%. REQUIRED: (Show your detailed computations!) a. Compute Luxvano’s break-even point in sales dollars for the year. b. Compute the margin of safety...
Texla Company has a production capacity of 12,000 units and normal capacity utilization is 80%. Opening...
Texla Company has a production capacity of 12,000 units and normal capacity utilization is 80%. Opening stock of finished goods on 01-01-2018 was 3000 units. During the year ending 31-12-2018, it produced 10000 units while it sold only 8,000 units. The standard variable cost per unit is Aed 6.5 and standard fixed factory cost per unit Aed 2.50. Total fixed selling and administration overhead amounted to Aed. 10,000. The Company sells its product at Aed 5 /unit. Prepare income statement...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT