Question

Hayes Inc. provided the following information for the current year: Beginning inventory 180 units Units produced...

Hayes Inc. provided the following information for the current year:

Beginning inventory 180 units
Units produced 830 units
Units sold 876 units
Selling price $ 230 /unit
Direct materials $ 43 /unit
Direct labor $ 24 /unit
Variable manufacturing overhead $ 23 /unit
Fixed manufacturing overhead $ 33,200 /yr
Variable selling/administrative costs $ 16 /unit
Fixed selling/administrative costs $ 23,500 /yr


What is the unit product cost for the year using variable costing?

Multiple Choice

  • $130

  • $90

  • $106

  • $168

Homework Answers

Answer #1
  • Correct Answer = Option #2: $ 90

Unit product Cost

Variable costing

Direct Material

$43.00

Direct Labor

$24.00

Variable factory overhead

$23.00

Fixed factory overhead

$0.00

Total unit product cost

$90.00

  • Fixed factory/manufacturing overhead are not part of product cost under ‘variable costing’
  • Selling & Admin Expenses (Fixed or variable) do not form part of product cost whether variable costing is in used or absorption costing.
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Hayes Inc. provided the following information for the current year: Beginning inventory 300 units Units produced...
Hayes Inc. provided the following information for the current year: Beginning inventory 300 units Units produced 950 units Units sold 994 units Selling price $ 350 /unit Direct materials $ 55 /unit Direct labor $ 36 /unit Variable manufacturing overhead $ 35 /unit Fixed manufacturing overhead $ 49,400 /year Variable selling/administrative costs $ 28 /unit Fixed selling/administrative costs $ 35,500 /year What is the unit product cost for the year using variable costing? Multiple Choice $178 $126 $154 $228 $228...
​McFarlane, Inc. reports the following​ information: Units produced 580 units Units sold 400 units Sales price...
​McFarlane, Inc. reports the following​ information: Units produced 580 units Units sold 400 units Sales price $ 160 per unit Direct materials $ 29 per unit Direct labor $ 12 per unit Variable manufacturing overhead $ 15 per unit Fixed manufacturing overhead $ 17800 per year Variable selling and administrative costs $ 6 per unit Fixed selling and administrative costs $ 13900 per year There are no beginning inventories. What is the ending balance in Finished Goods Inventory using variable​...
Hayes Company operated at normal capacity during the current year, producing 54814 units of its single...
Hayes Company operated at normal capacity during the current year, producing 54814 units of its single product. Sales totalled 45978 units at an average price of $24.62 per unit. Variable manufacturing costs were $11.80 per unit, and variable marketing costs were $4.92 per unit sold. Fixed costs were incurred uniformly throughout the year and amounted to $159038 for manufacturing and $54559 for marketing. There were no opening inventories. What is Hayes operating income (loss) under direct (variable) costing? Select one:...
Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0...
Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year. Units produced this year 40,000 units Units sold this year 24,000 units Direct materials $ 24 per unit Direct labor $ 26 per unit Variable overhead $ 120,000 in total Fixed overhead $ 200,000 in total 1. Given Advanced Company's data, compute cost of finished goods in inventory under variable costing. Multiple Choice $928,000 $2,320,000 $1,392,000 $848,000 $1,272,000 2.Brush Industries reports the...
Jasper Enterprises had the following cost and production information for April: Units Produced 20,000 Units Sold...
Jasper Enterprises had the following cost and production information for April: Units Produced 20,000 Units Sold 17,000 Unit Sales Price $     200.00 Manufacturing Cost Per Unit Direct Material $      50.00 Direct Labor $      25.00 Variable Manufacturing Overhead $      10.00 Fixed manufacturing overhead ($400,000/20,000) = $      20.00 Full Manufacturing Cost Per Unit $     105.00 Non manufacturing Costs Variable Selling Expenses $80,000.00 Fixed General and Administrative Costs $75,000.00 What is Jasper Enterprise's income under variable costing?
During the most recent year, Osterman Company had the following data: Units in beginning inventory ---...
During the most recent year, Osterman Company had the following data: Units in beginning inventory --- Units produced 10,250 Units sold ($49 per unit) 9,050 Variable costs per unit: Direct materials $8 Direct labor $5 Variable overhead $3 Fixed costs: Fixed overhead per unit produced $5 Fixed selling and administrative $138,000 Required: 1. Calculate the cost of goods sold under absorption costing. 2. Prepare an income statement using absorption costing.
During the most recent year, ABC Corp. had the following data: Beginning inventory in units           ...
During the most recent year, ABC Corp. had the following data: Beginning inventory in units            -   Units produced      16,000 Units sold ($125 per unit)        15,000 Variable costs per unit:       Direct materials $        10       Direct labor $        18       Variable overhead $          6 Fixed costs:       Fixed overhead per unit produced $        25       Fixed selling and administrative $ 200,000 Required: A. How many units are in ending inventory? B. Using absorption costing, calculate the per-unit...
Baraban Corporation has provided the following data for its most recent year of operation: Selling price...
Baraban Corporation has provided the following data for its most recent year of operation: Selling price per unit $ 47 Manufacturing costs: Variable manufacturing cost per unit produced: Direct materials $ 10 Direct labor $ 6 Variable manufacturing overhead $ 5 Fixed manufacturing overhead per year $ 130,000 Selling and administrative expenses: Variable selling and administrative expense per unit sold $ 5 Fixed selling and administrative expense per year $ 63,000 Units in beginning inventory 0 Units produced during the...
Kevin company manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year...
Kevin company manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: Selling price per unit $100 Variable costs per unit:    Manufacturing: Direct materials $8 Direct labor $20 Variable manufacturing overhead $11 Variable selling and administrative expense $18 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $48,000    Selling and administrative expense $75,700 Production 6,000 units Sales 4,500 units Q.: What is net operating income under variable costing in the first year?
Kylo Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year...
Kylo Corporation manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: Selling price per unit $100 Variable costs per unit:    Manufacturing: Direct materials $9 Direct labor $20 Variable manufacturing overhead $11 Variable selling and administrative expense $15 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $45,000    Selling and administrative expense $59,900 Production 5,000 units Sales 4,500 units (Q): What is net operating income under variable costing in the first year?
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • what are foreign exchange markets? why are they essential to a modern system of international trade...
    asked 10 minutes ago
  • Describe ways to institutionalize ethics in an organization
    asked 12 minutes ago
  • Electrocomp’s management realizes that it forgot to include two critical constraints (see Problem 7-14). In particular,...
    asked 13 minutes ago
  • Given a nonlinear system   x(t)" + cx(t)' + sin(x(t)) = 0                       (3-1) a) Consider its phase...
    asked 14 minutes ago
  • Discuss the use of single and dominant corporate-level strategies. When are single or dominant strategies preferred...
    asked 19 minutes ago
  • Consider a 0.317L solution of the amino acid glutamic acid(0.575M), which has the alpha carboxylic group...
    asked 33 minutes ago
  • A solution of an unknown acid is prepared by dissolving 5.573 g of the solid acid...
    asked 35 minutes ago
  • An SAT prep course claims to improve the test score of students. The table below shows...
    asked 37 minutes ago
  • Instead of using a parallel array to store values, one should consider converting this into an...
    asked 40 minutes ago
  • 4. Which kind of graphical display would best communicate unemployment percentages in urban and rural areas...
    asked 45 minutes ago
  • Part I: Understanding Who You Are (1–2 pages) Reflect on your identities. With which identities do...
    asked 46 minutes ago
  • Write the balanced equation for the ionization of the weak base pyridine, C5H5N, in water, H2O....
    asked 49 minutes ago